ארכיון
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

חשש מהתפרצות חדשה: המשך פתיחת המשק יידחה?

במשרד הבריאות הופתעו מהעלייה בתחלואה והזהירו: אם לא תיעצר - לא יחזרו ללמוד ב-7.3
קטי דור
24 בפברואר 2021
19:56

במשרד הבריאות הופתעו מהעלייה במקדם ההדבקה, וכעת מזהירים כי אם לא תיעצר - לא תהיה אפשרות להמשיך בפתיחת מערכת החינוך והמסחר.

בכירים במשרד הבריאות מאוד מוטרדים מהקפיצה במקדם ההדבקה מ-0.79 בתחילת השבוע ל-0.9, ומייחסים זאת לפתיחה הראשונית לפני שבועיים. לדבריהם, אם זה יימשך ונגיע למקדם הדבקה 1, לא נגיע לפעימה השנייה.

לפני כשבועיים וחצי, הייתה פתיחה מאוד מינורית יחסית - מסחר מצומצם, 1 על 1 וגנים וכיתות א'-ד' – בימים האחרונים הקפיצות הן די גדולות במקדם ההדבקה. ביום ראשון 0.79, ביום שני 0.83, ביום שלישי 0.86, והיום 0.9. 

בכירים במשרד הבריאות אומרים היום כי אם ה-R יגיע ל-1 ייאלצו לעצור את הפעימה הבאה ואולי אפילו לחזור אחורה בחלק מההקלות של הפעימה הראשונה.

חשש מהתפשטות הווריאנט הדרום אפריקני ברשות הפלסטינית

בתוך כך, בישראל חוששים מהתפשטות של הווריאנט הדרום אפריקני ברשות הפלסטינית. מנתונים של דגימות חיוביות מהרשות שהגיעו ונבדקו בארץ עולה כי אחוז ניכר מהם, כשליש, הם הווריאנט הדרום אפריקני.

בשבועות האחונים יש ריבוי מקרים ברשות הפלסטינית, שם החל הגל השלישי, עם 20% חיוביים. כאן בישראל יש חשש ממה שקורה ברשות משום שיש קשרי עבודה ומעברים בין לבין והנגיף כמובן יכול לעבור.

הרשות העבירה לישראל כ-200 דגימות חיוביות של אנשים חולים כדי שיעשו סקר של ריצוף גנומי שנועד לברר איזה וריאנטים דומיננטיים שם.