ארכיון
צילום: אוליבייה פיטוסי ויונתן זינדל, פלאש 90

הנזק לילדים | "רה"מ אמר ש'זה לא חשוב עכשיו'"

המומחה שמייעץ לקבינט הקורונה בריאיון לכאן רשת ב: "נפל לי האסימון שההורים תלויים רק בעצמם, כי בהנהגת מערכת הבריאות והמדינה אין הבנה לקטסטרופה, והצונאמי עוד בדרך • על התחלואה בקרב ילדים: "היום יש שבעה ילדים במצב קשה מקורונה - בינואר 2020 היו 58 ילדים במצב קשה משפעת"
אלמוג וגילת
25 בפברואר 2021
11:40

"אין הבנה בהנהגת המדינה לקטסטרופה" - פרופסור רצף לוי, מומחה לניהול סיכונים ומערכות בריאות שמייעץ לשרים בקבינט הקורונה, מתח הבוקר (חמישי) ביקורת חריפה נגד התנהלות הממשלה ביחס למערכת החינוך במשבר הקורונה. 

האזינו לריאיון עם רצף לוי בכאן רשת ב

בריאיון לתמר אלמוג ומוטי גילת בכאן רשת ב אמר לוי כי "הצגנו מחקרים (שמעידים על הנזק העצום לילדים מהתקופה שהם לא לומדים, הפגיעה הנוכחית והעתידית בבריאות ואפילו על כושר ההשתכרות). ראש הממשלה אמר לי: 'זה לא חשוב. הדברים האלה לא חשובים עכשיו'. ואז נפל לי האסימון שהורי ישראל תלויים בעיקר בעצמם. אין הבנה בהנהגת המדינה לקטסטרופה שיש פה ושתהיה, הצונמי עוד לפנינו".

"בסוף זה יתפוצץ": התלמידים הנשכחים של שנת קורונה

לדברי לוי, "המחקרים מראים שעל כל חודש הילדים לא לומדים, הם נסוגים אחורה חודשיים, שלושה או אפילו יותר. כלומר על כל חודש שהם לא לומדים צריך לפצות אותם בהרבה יותר". עוד הוא הסביר על הנזקים מהישיבה בבית: "הילדים ישבו מול המסך בבית, השמינו, פיתחו הפרעות שינה ואכילה, דיכאונות ואובדנות, ואנחנו מדברים על עליות של מאות אחוזים. וכל הדברים האלה הם גורמי סיכון בריאותיים מהמעלה הראשונה".

"לא סתם אומרים ששנות הילדות אובדות ללא שוב", אומר לוי. "כשאנחנו מדברים על ילדים שמתבגרים יש לנו חלון שהולך ולא חוזר, שבו המוח והגוף שלהם יש בהם אלסטיות מסוימת, ומה שקורה להם בתקופה הזאת מעצב במידה רבה את העתיד החברתי, הבריאותי והרגשי שלהם. יש מחקרים שמראים שפגיעה בגיל הזה יש לה משמעות לא רק מיידית אלא השפעה דורית על כל מהלך החיים שלהם".

ביחס לטענה שלפיה פתיחת מערכת החינוך מביאה לעלייה בהדבקה בנגיף אמר לוי כי "אנחנו יודעים שמערכת החינוך תורמת בצורה מינורית להדבקות בקרב ילדים וגם מבוגרים. כיתות ד' למדו הרבה יותר, וה' היו יותר בבית, אך ההדבקות שלהם מתנהגות בדיוק אותו דבר. ההסבר היחיד לכך הוא שמערכת החינוך לא תורמת להדבקות".

"נתון של משרד הבריאות: היום יש שבעה ילדים במצב קשה מקורונה - בינואר 2020 היו 58 ילדים במצב קשה משפעת"

על התנהלות הממשלה ומשרד הבריאות במהלך המשבר מתח לוי ביקורת חריפה: "הבעיה המרכזית נובעת מזה שכרגע בהנהגת מערכת הבריאות יש אנשים שאולי מתוקף קונספציה או מתוקף ראייה מאוד צרה של מה זה מהות בריאות האדם – לא מגלים שום רצון להבין את הנתונים האלה, לאסוף אותם ולנתח אותם. בשבילי, הרגע שבו האסימון נפל הוא כשהתבקשתי להציג את כל הנתונים האלה בישיבת הממשלה ואחרי שסיימתי להציג את זה, תגובתו של ראש הממשלה הייתה שהדבר הזה לא חשוב ולא מעניין".

"זה היה המקום שבו נפל לי האסימון שבסופו של דבר הורי ישראל תלויים במידה רבה בעצמם", אמר לוי. "הם צריכים להבין שהם צריכים להגן על הילדים שלהם כי אני לא חושב שכרגע בהנהגה של משרד הבריאות והנהגת המדינה יש הבנה לקטסטרופה שאנחנו רואים את האדוות שלה, אבל הצונאמי עוד לפנינו".

לוי התייחס גם להתפשטות הווריאנט הבריטי שממנו מתריעים במשרד הבריאות ובגינו מונעים את הפתיחת המערכת: "הדבר שהיום מפחידים בו כל הורה, שהמוטציה הבריטית מסכנת ילדים וזו סיבה לא לפתוח את המערכת. אבל יש לציין שתי עובדות: היום בבוקר, על פי נתוני משרד הבריאות, יש שבעה ילדים במצב קשה במערכת הבריאות בגלל קורונה. בינואר 2020, לפני שנה, היו 58 ילדים מתחת לגיל 18 במצב קשה משפעת. אנחנו חייבים לדעת לחיות עם סיכונים מינימליים כדי שהילדים שלנו יוכלו לחזור לנורמליות".