רפי לוי
ההתאחדות לכדורגל

"מדור הנפילים של הכדורגל הישראלי": כדורגלן העבר רפי לוי הלך לעולמו

כוכב העבר של מכבי תל אביב ונבחרת ישראל בשנות החמישים והשישים נפטר בגיל 83 והובא למנוחות בבית העלמין בחדרה • "בכיר בחבורה נדירה של שחקנים שהיו לאגדה", נכתב בהודעת ההתאחדות בעקבות מותו
יואב בורוביץ' וליאן וילדאו
25 בפברואר 2021
14:42

לכתה של אגדת כדורגל ישראלי: רפי לוי, משחקני הכדורגל הגדולים בתולדות המדינה, הלך הבוקר (חמישי) לעולמו בגיל 83 והובא למנוחות בבית העלמין בחדרה. לוי היה מראשוני הכוכבים בדור הראשון של שחקני הכדורגל בישראל, כששיחק במכבי תל אביב ובנבחרת ישראל בשנות ה-50 וה-60 ונחשב לאחד מגדולי כובשי השערים בתולדות הליגה הבכירה. הוא זכה עם מכבי תל אביב בשתי אליפויות ושלושה גביעי מדינה וגם עמד פעמיים בראש טבלת כובשי השערים. בין השאר גם שיחק מעבר לים בשנות ה-60 ותחילת שנות ה-70, בליגה האוסטרלית ובליגה הדרום אפריקנית, עד פרישתו ב-1972. 

בנבחרת ישראל כבש לוי 11 שערים ב-17 משחקים, כולל צמד בניצחון מפתיע על נבחרת יוגוסלביה החזקה דאז במוקדמות אולימפיאדת רומא 1960. בעקבות ניצחון זה היווה לוי השראה לספר הילדים המצליח "בעט אלון, בעט", שכתב הסופר אבנר כרמלי על דמותו והיה הספר הראשון בסדרת ספרי הילדים "הספורטאים הצעירים" שהייתה פופולרית בשנות ה-60 בישראל.     

יו"ר התאחדות הכדורגל אורן חסון מסר עם לכתו של לוי: "הוא היה מדור הנפילים של הכדורגל הישראלי ובכיר בחבורה נדירה של שחקנים שהיו לאגדה". עוד הוסיף חסון כי "ראוי שכל ממשיכי דרכם ישאפו להיות מודל לחיקוי בזכות הכישורים שלהם כספורטאים והמחויבות לנבחרות ישראל. יהי זכרו ברוך".