-
צילום: ישראל מרק סלם

היועמ"ש לראש המל"ל: הבהר את חלוקת החיסונים למדינות, המשך החלוקה הוקפא

בעקבות חשיפת כאן חדשות: מנדלבליט פנה לקבלת הסברים על תוכנית חלוקת החיסונים מישראל למדינות בעולם • גנץ: יש חשש לפגיעה ביחסי החוץ והביטחון של ישראל
גילי כהן
25 בפברואר 2021
19:41
עודכן ב 19:58

פרסום ראשון | היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פנה הערב (חמישי) לראש המל"ל מאיר בן שבת כדי לקבל הסברים על תוכנית חלוקת החיסונים למדינות בעולם, שנחשפה בכאן חדשות. ישראל מקפיאה לעת עתה את המשך חלוקת החיסונים ליותר מ-19 מדינות. נכון להיום, לא מתוכנן משלוח נוסף, אך הדבר יכול להמשיך בעתיד, בהתאם לדיונים שיתקיימו בנושא.

במשרד המשפטים סירבו להתייחס לנושא חלוקת החיסונים, ומלשכת ראש הממשלה נמסר כי ראש המל"ל ביקש מהיועץ חוות דעת משפטית לאחר מעבר החיסונים הראשון להונדורס. עוד לדברי משרד ראש הממשלה, "לא נגרע חיסון אחד מאזרחי ישראל, והכמות למדינות היא סמלית בלבד ובונה שם טוב למדינת ישראל בעולם".

מוקדם יותר היום דרש שר הביטחון ויו"ר כחול-לבן בני גנץ מראש הממשלה בנימין נתניהו לעצור את העברת החיסונים ולכנס את הקבינט המדיני-ביטחוני בנושא. במכתב שהעביר לראש הממשלה הוא כתב שקבלת ההחלטות ללא אישור מעלה חשש לפגיעה ביחסי החוץ והביטחון של ישראל.

"לא מדובר בפעם הראשונה שהחלטות ביטחוניות ומדיניות משמעותיות מתקבלות מאחורי גבם של הגורמים הרלוונטיים במדינת ישראל, תוך פגיעה אפשרית בביטחון המדינה, ביחסי החוץ שלה, ובשלטון החוק", כתב גנץ. "דפוס זה פוגע ביכולתנו לנהל את המדינה באופן תקין בתחומים הרגישים ביותר שלפתחנו".

שר הביטחון בני גנץ בירך על ההקפאה ומסר: "המהלך של נתניהו נעשה באופן לא דמוקרטי, תוך עקיפת הנהלים. אם יש סיבה להעברת חיסונים למדינות שונות על חשבון אזרחי ישראל- זה יוחלט אך ורק בפורומים המתאימים. קבלת ההחלטות במחשכים, מעלה חשש לפגיעה ביחסי החוץ ובביטחון המדינה". 

אדלשטיין: החיסונים שהועברו - לא של פייזר

בריאיון לזאב קם וקרן אוזן בכאן רשת ב אמר שר הבריאות יולי אדלשטיין כי "יש כמות מסוימת וקטנה מאוד שהועברה לכמה מדינות מכל מיני שיקולים". אדלשטיין הוסיף כי "מדובר באלפים בודדים", וכי "אף מנה מהחיסונים האלה היא לא של פייזר".

האזינו לריאיון המלא עם שר הבריאות

רשימת המדינות שצפויות לקבל את החיסונים מישראל כוללת בין היתר את קפריסין, מאוריטניה, הונגריה, הונדורס, גואטמלה, צ'כיה, האיים המלדיביים, סאן מרינו, אתיופיה, צ'אד, קניה, אוגנדה, גינאה ועוד. כל מדינה תקבל בין אלף ל-5,000 חיסונים מתוצרת מודרנה.

חיסונים תמורת מתנות דיפלומטיות: פייר, מרגש, רק חבל שנתניהו לא שאל אף אחד בדרך | הזווית

אמש פורסם כי התוכנית נבחנת על ידי גורמים משפטיים במשרדים הרלוונטיים לאחר שהתקבלו פניות רבות בנושא מצד עורכי דין, עמותות וגופים. על פי חוק נכסי מדינה, יש צורך לקבל אישור לפני שימוש בנכס כמו החיסונים. לפי המידע שהגיע לכאן חדשות, לא התקבל אישור שכזה מגורם רלוונטי במשרד החוץ. בסביבת שר הביטחון בני גנץ סבורים שרק לאחר קיום דיון מקצועי בנושא, והצגת הצדקה מדינית או ביטחונית, ניתן להעביר את אותם חיסונים - בדומה להליך שנעשה, למשל, בנוגע להעברת החיסונים לרשות הפלסטינית.