אילוסטרציה
צילום: גטי אימג'ס

הוועדה המייעצת ל-FDA אישרה את חיסון ג'ונסון אנד ג'ונסון

מנהל המזון והתרופות האמריקני צפוי להעניק מחר אישור סופי לשימוש בחיסון. בשונה מחיסוני פייזר ומודרנה, מדובר בחיסון המוענק במנה אחת וניתן לאיחסון במקררים רגילים. אולם יעילותו הוכחה כנמוכה יותר
נתן גוטמן
27 בפברואר 2021
00:28

הוועדה המייעצת למנהל התרופות והמזון האמריקני (FDA) אישרה פה אחד לשימוש חירום את החיסון של חברת "ג'ונסון אנד ג'ונסון" נגד קורונה. מנהל התרופות צפוי לתת אישור לתת אישור סופי לחיסון מחר ואספקתו תחל בתוך מספר ימים. אם אכן מנהל התרופות יפעל על פי המלצת הוועדה, יהיה החיסון לשלישי המותר לשימוש בארצות הברית.

על פי מסקנות הוועדה המייעצת, ניתן אישור למתן החיסון בקרב אנשים מגיל 18 ומעלה. בשונה מחיסוני חברות פייזר ומודרנה, מדובר בחיסון המוענק במנה אחת בלבד. בנוסף, ניתן לאחסנו במקררים רגילים, מה שהופך אותו לקל יותר להפצה ואחסון לעומת חיסונים אלו. החברה הודיעה שעד סוף החודש הבא יסופקו לרשויות הבריאות האמריקניות 20 מיליון מנות חיסון ובתוך ארבעה חודשים תושלם אספקתן של מאה מיליון מנות.

החיסון, שפותח על ידי זרוע החיסונים של ג'ונסון אנד ג'ונסון (Janssen) נבדק בניסויים קליניים מתקדמים ביותר מ-44 מתנדבים בארצות הברית, דרום אפריקה ואמריקה הלטינית. בעולם, הראה החיסון יעילות כוללת של 66% במניעת מחלה במצב בינוני עד קשה. בארצות הברית הגיע החיסון ליעילות ברמה של עד 72% ובמניעת מחלה במצב קשה הגיע החיסון ליעילות של עד 85%. איש מקרב המתנדבים שקיבלו את החיסון לא מת מנגיף קורונה בעת ביצוע הניסויים.