המתקפה על מטרות אמריקניות בעיראק, החודש
צילום: רויטרס

דיווח: ארה"ב העלתה כוננות בקרב כוחותיה בעיראק

רשת פוקס ניוז: קבלנים אמריקנים בבסיס חיל האוויר בעיר בלאד הוכנסו לכוננות. נשיא ארצות הברית במסר לאיראן: "אינכם יכולים לפעול מבלי להיענש, תיזהרו"
מערכת כאן חדשות
27 בפברואר 2021
00:55

רשת החדשות האמריקנית פוקס ניוז דיווחה הלילה (שבת) כי כוח המשימה המשותף "מבצע נחישות טבועה", העלה את רמת הכוננות של כוחות הצבא האמריקנים המוצבים בעיראק. בנוסף, קבלנים אמריקנים בבסיס חיל האוויר העיראקי בעיר בלאד הוכנסו לכוננות מחשש לתגובה על התקיפה האמריקנית אתמול בסוריה.

מוקדם יותר אמר נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן כי על איראן לראות את החלטתו לאשר את התקיפה כאזהרה לפיה יהיו תוצאות לתמיכתה במיליציות המאיימות על הכוחות האמריקניים. "אינכם יכולים לפעול מבלי להיענש, תיזהרו", אמר ביידן בתשובה לעיתונאי ששאל מה המסר שהתכוון להעביר בתקיפות שבוצעו.

אמש אמרו גדודי חיזבאללה בעיראק כי זכותו של העם העיראקי להגיב על התקיפה ולנקום את דם ההרוגים. בהודעה נמסר כי "התקיפה מוכיחה שהמדיניות התוקפנית של ארצות הברית לא השתנתה עם חילופי הממשל בוושינגטון". עוד נאמר בתגובה כי כדי לעשות את התקיפה יצאו מטוסים שמטרתם לאסוף מודיעין מבסיס באיחוד האמירויות וחלפו בשמי סעודיה. המיליציות הנתמכות בידי איראן דיווחו כי בתקיפה הלילה של מתקניהם במעבר הגבול בין סוריה לעיראק נהרג לפחות פעיל אחד וכמה נפצעו.

אתמול גינתה רוסיה בתקיפות את התקיפה האמריקנית. דוברת משרד החוץ במוסקבה, מריה זכרובה, אמרה כי ארצה דורשת לכבד בלא תנאי את ריבונותה של סוריה ואת שלמותה הטריטוריאלית. שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב אמר כי ארצות הברית נתנה התראה של דקות ספורות לפני התקיפה האווירית. הוא קרא לממשל ביידן להבהיר את עמדתו בסוגיית סוריה ולחדש את התיאום עם מוסקבה.

ג'ון קירבי, דובר הפנטגון, אמר כי חברי הקונגרס עודכנו זמן קצר לפני ההתקפות, בהן שני מטוסי F-15E של חיל האוויר האמריקני שיגרו שבעה טילים, הרסו תשעה מבנים ופגעו קשה בשניים נוספים. לדבריו, המתקנים שימשו קבוצות מיליציות שארצות הברית רואה בהן אחראיות להתקפות האחרונות נגד יעדים אמריקניים בעיראק.