מינרווה
צילום: המשרד להגנת הסביבה

השרה להגנת הסביבה: "שמנו את ידנו על האונייה העבריינית"

לאחר חקירה שערך המשרד להגנת הסביבה ביוון נמסר כי המיכלית מינרווה הלן שהייתה חשודה בזיהום, אינה מעורבת באירוע. השרה גמליאל: "מחויבים לעשות את כל המאמצים כדי לאתר את האוניה האחראית"
מיכל וסרמן
27 בפברואר 2021
20:52
עודכן ב 03 מרץ 15:29

עדכון (03.03.21): השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל הודיעה "שמנו את ידנו על האונייה העבריינית" - פרטים נוספים מייד.

חוקרי המשרד להגנת הסביבה שללו את מעורבותה של המיכלית מינרווה הלן באירוע הזפת בחופי ישראל, לאחר שנחשדה בכך תחילה. אתמול ערך צוות חוקרים מטעם המשרד ביקורת במכלית, בניסיון לאיתור הגורם האחראי. כפי שדווח בכאן חדשות מפי גורם המקורב לחקירה, אישר המשרד, כי מעגל האוניות החשודות בזיהום עומד כעת על עשרות, וכי עד כה שלל כעשר אוניות העשויות להיות המקור לזיהום. 

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל מסרה כי במשרדה מחויבות לעשות את כל המאמצים כדי לאתר את האוניה שאחראית לזיהום החופים: "יש לנו חובה מוסרית כלפי הציבור, בעלי החיים והטבע שנפגעו כתוצאה מהזיהום.לזיהום הזה יש כתובת - לא נעבור לסדר היום על עבריינות סביבתית, וננקוט בכל האמצעים כדי לאתר את העבריין"

אתמול פורסם כי דוח ראשוני של חוקרים מהאוניברסיטה העברית שהגיע לידי כאן חדשות מצביע על כך שהחומר שהגיע לחופי הארץ הוא בסבירות גבוהה נפט גולמי וכי הדבר מעלה את הסיכויים למציאת מקור הדליפה. 

ביום שישי פורסם בכאן חדשות כי בדיקות ראשוניות של המכון לחקר ימים ואגמים, מראות על סימנים לחומרי נפתלן ופננתרן, במרחק של עד 17 קילומטרים מחופי ישראל, ובעומק ים של עד 200 מטרים. חומרים אלה הינם נגזרות של נפט היכולים להיות רעילים לסביבה האקולוגית הימית וגם לבני אדם. לפי אנשי המכון, בשלב זה עדיין לא ברור ריכוזם של החומרים והעניין נבדק.