-
צילום: עלי אחמד, פלאש 90

זינוק בתחלואה ברשות הפלסטינית: "כמו באיטליה"

ביו"ש מדווחים על יותר מ-12 אלף חולים מאומתים - פי 2 ממספרם לפני שבועיים, שני בתי חולים באזור רמאללה הגיעו לתפוסה מלאה. ראש הממשלה הפלסטיני הודיע בסוף השבוע על סגירת האוניברסיטאות, גני הילדים וחלק מבתי הספר, אך בתי הקפה, המסעדות והחנויות ממשיכים להיות פתוחים כרגיל
גל ברגר
28 בפברואר 2021
06:46

תחלואת הקורונה בשטחי הרשות הפלסטינית ביהודה ושומרון מזנקת. בבתי חולים באזור רמאללה הגיעו לתפוסה מלאה ונרשם עומס חריג של חולים. כך פורסם הבוקר (ראשון) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. מנהל בית חולים הזהיר כי המצב "מזכיר את שהתרחש באיטליה" בפרוץ המגפה. בגדה דיווחו על יותר מ-12 אלף חולי קורונה - פי שניים ממספר החולים לפני שבועיים ופי יותר משלושה בהשוואה לתחילת החודש.

מנהל בית החולים הוגו צ'אבס בכפר תורמוס-עיא מצפון לרמאללה, אמר כי המצב בבית החולים קשה מאוד, והזהיר מתמותה גבוהה כפי שהיה באיטליה. "אני מקווה שלא נגיע למצב שבו נצטרך לבחור אם להציל צעיר או מבוגר", אמר ד"ר באסל בוואטנה, מנהל בית החולים.

בסוף השבוע גם הצטברו עדויות על אי סדר ועומס חריג בבית החולים פלסטין במרכז רמאללה. עיתונאים ותושבים דיווחו על חולי קורונה הממתינים במיון של בית החולים בשל היעדר מיטות במחלקת הקורונה, על צוות רפואי מותש ועל נשים וגברים המוטלים בצידי המסדרון ללא מיטה או כיסא לשבת.

שרת הבריאות הפלסטינית, מאי כילה, שהוזעקה למקום אישרה שבחדר המיון של בית החולים קיים עומס רב והוא מלא עד אפס מקום, וכי חולי קורנה מתערבבים עם חולים רגילים. היא הודיעה על פתיחת מחלקת טיפול נמרץ נוספת בבית החולים כדי להקל בעומס.

הממשלה הפלסטינית ברמאללה נמנעת לפי שעה, בלחץ הסוחרים, מלהטיל סגר על השטחים, אף שמשרד הבריאות הפלסטיני המליץ כבר ביום רביעי האחרון על סגר לשבועיים לפחות. בסוף השבוע הודיע ראש הממשלה הפלסטיני ,מוחמד שתאייה, על סגירת האוניברסיטאות, גני הילדים וחלק מבתי הספר לאחר שהתחלואה בקרב צעירים עלתה משמעותית. יחד עם זאת בתי הקפה, המסעדות והחנויות ממשיכים להיות פתוחים כרגיל.