חיסוני ג'ונסון אנד ג'ונסון נגד קורונה
צילום: גטי אימג'ז; רויטרס

ה-FDA אישר לשימוש חירום את החיסון לקורונה של "ג'ונסון אנד ג'ונסון"

החיסון מיועד לבני 18 ומעלה, וניתן במנה אחת בלבד • יעילות של 85% במניעת מחלה קשה, 28 יום לאחר החיסון • החברה הודיעה כי עד סוף חודש מארס היא צפויה לייצר 20 מיליון מנות • הנשיא ביידן בירך על האישור אך הדגיש: המצב עדיין עשוי להחמיר שוב, לאור התפשטות הזנים החדשים של הנגיף
איתמר מרגלית
28 בפברואר 2021
02:12
עודכן ב 03:08

מנהל התרופות והמזון האמריקני(FDA) העניק הלילה (ראשון) אישור חירום לחיסון נגד קורונה של חברת "ג'ונסון אנד ג'ונסון" לשימוש בבני 18 ומעלה. החיסון ניתן במנה אחת בלבד ולא בשתי מנות כמו בחיסונים של פייזר ומודרנה. אתמול הוועדה המייעצת למנהל אישרה פה אחד את השימוש בחיסון. נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, בירך על כך אך הדגיש: "המצב עדיין עשוי להחמיר שוב, לאור התפשטות הזנים החדשים של הנגיף".

יעילות החיסון: 77% במניעת מחלה קשה 14 יום לאחר קבלת הזריקה, 85%  יעילות 28 יום לאחר קבלת הזריקה

יו"ר בפועל מנהל התרופות והמזון האמריקני, ד"ר ג'נט וודקוק, אמרה: "המנהל אישר כעת שלושה חיסונים נגד קורונה, תוך שימוש בתקנים המחמירים של המנהל בנוגע לבטיחות, ליעילות ולאיכות הייצור הנדרשים לצורך קבלת האישור לשימוש חירום". המומחה הבכיר בארצות הברית למחלות זיהומיות, ד"ר אנתוני פאוסי, אמר טרם קבלת ההחלטה: "ככל שיש יותר חיסונים בעלי יעילות גבוהה שנוכל להפעיל, כך ייטב".

"ג'ונסון אנד ג'ונסון" תחל כבר ביום שני במשלוחים של כמה מיליוני מנות שיחולקו בין המדינות השונות בארצות הברית, והודיעה כי עד סוף חודש מארס היא צפויה לייצר 20 מיליון מנות ועד הקיץ 100 מיליון מנות. החברה מבקשת כעת אישור לשימוש חירום בחיסון שלה מארגון הבריאות העולמי ובאירופה. החברה שואפת לייצר כמיליארד מנות בהן ייעשה שימוש ברחבי העולם עד סוף השנה.

"ג'ונסון אנד ג'ונסון": צפויים לייצר 20 מיליון מנות עד סוף חודש מארס

המחקר של ג'ונסון אנד ג'ונסון כלל 39,321 משתתפים וכלל קבוצת פלצבו. הוא נערך בדרום אפריקה, במדינות מסוימות בדרום אמריקה, במקסיקו ובארצות הברית. בקרב משתתפים אלה, 19,630 קיבלו את החיסון, 19,691 קיבלו פלצבו. בסך הכול החיסון היה יעיל ב-67% במניעת מחלה בינונית עד קשה 14 יום לאחר החיסון, ויעיל ב-66% במניעת מחלה בינונית עד קשה לפחות 28 יום לאחר החיסון. בנוסף, החיסון היה יעיל ב-77% במניעת מחלה קשה/קריטית לפחות 14 יום לאחר החיסון, וב-85% במניעת מחלה קשה/קריטית לפחות 28 יום לאחר החיסון.

היו 116 מקרים של תחלואה בקורונה שהתרחשו לפחות 14 יום לאחר החיסון, ו-348 מקרים של תחלואה בקורונה בקבוצת הפלצבו בתקופת זמן זו. היו 66 מקרים של קורונה בקבוצת החיסונים שהתרחשו לפחות 28 יום לאחר החיסון ו-19 מקרים של קורונה בקבוצת הפלצבו בתקופת זמן זו.

החל מ-14 יום לאחר החיסון, היו 14 מקרים חמורים/קריטיים בקבוצת החיסון לעומת 60 בקבוצת הפלצבו, והחל מ- 2 יום לאחר החיסון היו 5 מקרים קשים/קריטיים בקבוצת החיסונים לעומת 34 מקרים בקבוצת הפלצבו.

איש מקרב המתנדבים שקיבלו את החיסון לא מת מנגיף קורונה בעת ביצוע הניסויים. נכון לעכשיו, אין נתונים שקובעים כמה זמן החיסון יספק הגנה.