ההפגנות באום אל פחם

המהומות באום אל פחם: מח"ש בודקת את התנהלות השוטרים

המפגינים טוענים: "אף אבן לא נזרקה"; המשטרה: "יש לנו עשרות תיעודים" • ראש העירייה, ד"ר סמיר מחאמיד שנפגע בעימותים עם המשטרה: "זה לא אסון אם הכביש נסגר"
משה שטיינמץ ואורלי אלקלעי
28 בפברואר 2021
10:24
עודכן ב 10:52

המחלקה לחקירות שוטרים החלה היום (ראשון) בבדיקת התנהלות השוטרים בהפגנה ביום שישי באום אל פחם. בתיעודים שפורסמו נראים בשני מקרים שוטרים דוחפים בכוח נשים בהפגנה. התלונות הוגשו על ידי מרכז מוסאוא וארגון עדאלה.

עבד מחאמיד תושב העיר שהשתתף בהפגנות אמר הבוקר כי שהמשטרה החלה להשתמש במכת"זית ללא שום התראה. בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בכאן רשת ב טען כי  המשטרה באה עם החלטה למנוע כל הפגנה ושנאמר להם: "אתם שבוע שביעי משגעים אותנו - לא נאפשר לכם הפעם". הוא הוסיף כי המשטרה רצו לשבור את המפגינים ואף אבן לא נזרקה מצד המפגינים.

האזינו לריאיון עם תושב העיר ומפקד תחנת זבולון

ניצב משנה ניר יונה, מפקד תחנת זבולון טען מצד המשטרה כי "יש לנו עשרות סרטונים שמוכיחים את היידוי אבנים המאסיבי, ואפילו ירו זיקוקים בכינון ישיר לעבר שוטרים". ניצב משנה יונה הבהיר כי בהידברות במהלך השבוע, טרם ההפגנה, הסבירו במשטרה לראש העיר כי לא יינתן למוחים לחסום את הכביש. "לא יעלה על הדעת שבמשך שמונה שבועות יסגרו את הציר, אפשר למחות גם בלי זה", אמר מפקד תחנת זבולון.

על התיעוד שכוון נשק לעבר ראש העיר אמר ניצב משנה יונה כי "בהפגנה צריך שדברים יתבצעו בצורה מכובדת, ואם קרו דברים כאלו לא תיקנים זה לא במקומם ונתחקר את האירועים".

מוקדם יותר היום אמר ראש עיריית אום אל פחם, דוקטור סמיר מחאמיד שנפגע בעימותים עם המשטרה ביום שישי,  כי "אפילו גרגר אחד של אבן לא נזרק על השוטרים". בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב אמר כי "זה לא אסון אם הכביש נסגר".

האזינו לריאיון עם ראש עיריית אום אל פחם

בעימותים בין השוטרים למוחים, שהתפתחו בהפגנה נגד האלימות בחברה הערבית ואוזלת ידה של המשטרה, תושב העיר, בן 35, נפצע קשה בראשו מרימון הלם ופונה לבית החולים רמב"ם בחיפה. כמו כן, ראש העיר וחבר הכנסת יוסף ג'אברין נפצעו במהומות.

המפגינים ניסו לחסום את כביש ואדי עארה. ארבעה חשודים נעצרו בגין הפרת סדר ושוחררו במוצאי שבת. במשטרה אמרו כי שמונה שוטרים נפצעו קל מיידוי אבנים, וטענו כי ראש העיר וראשי המפגינים לא שיתפו פעולה בניסיונות ההידברות בשבוע שלפני האירוע.