טראמפ בוועידה הלילה
צילום: אי-פי

טראמפ: "אולי אתמודד לנשיאות בפעם השלישית"

הנשיא לשעבר בנאום ראשון מאז עזב את התפקיד: "לא אקים מפלגה חדשה" • טראמפ הבטיח להיאבק בסוציאליזם והאשים את ביידן בכניסה של המונית מהגרים בלתי חוקיים • על הסכם הגרעין: "הממשל החדש הסיר את הסנקציות בטיפשותו, הייתי חותם עם הסכם בשבוע הראשון"
נתן גוטמן
28 בפברואר 2021
23:51
עודכן ב 01:27

נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ נאם הלילה (ראשון) בכינוס של התנועה השמרנית באורלנדו שבפלורידה, לראשונה מאז סיים את תפקידו כנשיא ועזב את הבית הלבן בינואר. בנאום שנמשך יותר משעה וחצי תקף הנשיא את ביידן, מתח ביקורת על ההתנהלות מול איראן וגם רמז על כוונתו להתמודד שוב לנשיאות. 

"המסע שהתחלנו לפני ארבע שנים רחוק מלהסתיים", פתח טראמפ. "נעשה את מה שהתחלנו מחדש - וננצח". הנשיא לשעבר הבהיר שהוא לא מתכוון להקים מפלגה חדשה והבטיח להיאבק "בסוציאליזם ובקיצוניות".

טראמפ ביקר בחריפות את הנשיא ביידן ואמר: "חשבנו שהממשל הזה יהיה רע, אבל מעולם לא דמיינו כמה רחוק הוא ילך וכמה רע הוא יהיה. הקמפיין שלו היה מלא שקרים". טראמפ האשים את ביידן בכך שהוא מתכוון לפגוע בעובדים בענף האנרגיה, וטען שהוא מותיר את הגבול עם מקסיקו פרוץ לכניסה של המוני מהגרים בלתי חוקיים, ובהם סוחרי סמים ועבריינים. 

בהמשך הנשיא לשעבר רמז שהוא עשוי לרוץ שוב לנשיאות: "מי יודע, אולי אחליט להביס אותם בפעם השלישית". על הניסיונות להחיות את השיחות על הסכם הגרעין הוא הוסיף: "הממשל החדש הסיר את הסנקציות שלנו על איראן ובטיפשותו ויתר על המנוף שהיה לנו לפני משא ומתן. אם היו לנו בחירות הוגנות התוצאות היו אחרות לגמרי והיה לנו הסכם עם איראן בשבוע הראשון של הממשל". טראמפ טען את הדברים על אף שממשל ביידן לא הסיר סנקציות על איראן. 

עוד בנאומו התייחס טראמפ לנושא שנוי מאוד במחלוקת הקשור להשתתפות של ספורטאים טרנסג'נדרים בתחרויות. "המדיניות של ממשל ביידן תהרוס את ספורט הנשים", הוא טען. "נשים מתלוננות שהן צריכות להתמודד מול כאלה שפעם היו גברים מבחינה ביולוגית. זה מטורף". 

לפני כשבועיים הסתיים משפט ההדחה של טראמפ בסנאט. במשפט לא הושג הרוב של שני שלישים הדרוש להדחה. 43 סנאטורים הצביעו נגד ההדחה ו-57 בעד, בהם שבעה רפובליקנים. התובעים במשפט, נציגי המפלגה הדמוקרטית בבית הנבחרים, האשימו את טראמפ בהסתה להמרדה שהובילה למהומות האלימות בקפיטול ב-6 בינואר.

משמעות תוצאות משפט ההדחה היא שטראמפ יוכל להתמודד לנשיאות ארצות הברית ב-2024. בתום המשפט אמר טראמפ על התוצאות: "זה היה שלב נוסף בציד המכשפות הגדול בתולדות ארצנו. התנועה שלנו רק התחילה".