המכלית היוונית לא אחראית לזיהום הנפט – מי כן?

המכלית היוונית לא אחראית לזיהום הנפט – מי כן?

אנשי מודיעין ימי מצביעים על ארבע אוניות שהיו בסביבות הכתם • אנליסטית ספינות אמרה לכאן חדשות כי יהיה קל לזהות את מקור הזיהום לפי סוג הדלק • הרשויות הספרדיות השתתפו גם הן בבדיקת האוניה היוונית שנוקתה מכל חשד
מיכל וסרמן, יואב זהבי ויפעת גליק
28 בפברואר 2021
21:31

חוקרי מודיעין ימי ששוחחו היום (ראשון) עם כאן חדשות מצביעים על ארבע אוניות שחגו סמוך לכתם הנפט בשעות הצוהריים של 11 בפברואר – התאריך שבו ככל הנראה אירעה הדליפה. אנליסטית ספינות במגזין "לויד'ס ליסט" אמרה לכאן חדשות כי "הדלק שנשפך לחוף דווח כדלק בונקר. יהיה קל מאוד לאתר את כלי השייט מכיוון שלא כל הדלקים דומים". עם זאת, בניגוד להערכה של חוקרים מהאוניברסיטה העברית לפיה מקורה של הזפת בנפט גולמי, ארבע האוניות שעלו בחקירה אינן מכליות נפט.

האנליסטית הוסיפה: "אם אכן מדובר בנפט גולמי ולא בדלק בונקר, סביר להניח שזו הייתה אונייה שנשאה נפט גולמי לאשדוד. יהיה קל מאוד לאתר את כלי השיט. אם החוקרים יוכלו לקבל את רשימת כלי השייט החשודים ולדגום את מה שנשאו".

ארבע האוניות הן אוניית המטען PACOBA הנושאת דגל פורטוגל, אוניית הצובר ISA – המפליגה בדגל קפריסין, אוניות מכולות בשם MIA SUMMER המניפה דגל ליבריה ואוניית המשא GRANDE ELLADE הנושאת דגל איטליה.

בתוך כך, בחדשות הערב בכאן 11 פורסמו פרטים חדשים על הבדיקה שבוצעה באוניה "הלן מינרבה" היוונית. בבדיקה השתתפו גם הרשויות הספרדיות, וזאת לבקשת המשרד להגנת הסביבה. עוד לפני שהגיעה ליוון עגנה האוניה בספרד ואז עלו הרשויות לבדיקה. אתמול הגיעו אליה אנשי המשרד להגנת הסביבה והבוקר נוקתה מכל חשד.