תקיפה שמיוחסת לישראל בסוריה, הערב

דיווח בסוריה: ישראל תקפה מטרות איראניות בדמשק בתגובה לתקיפת הספינה

גורם צבאי סורי: התקיפה בוצעה מהאוויר מהגולן. מערכות הנ"מ הופעלו ויירטו את רוב הטילים • גורם ביטחוני אמר מוקדם יותר: אין מנוס מתגובה ישראלית על הפגיעה באוניה • דובר צה"ל: מוקדם יותר היום לוחמים עצרו רועה צאן שחצה את קו הגבול במכוון משטח סוריה לשטח ישראל
רועי קייס ורובי המרשלג
28 בפברואר 2021
22:27
עודכן ב 23:26

סוכנות הידיעות הרשמית הסורית דיווחה הערב (ראשון) על תקיפה ישראלית בדמשק של מטרות איראניות. לפי הדיווחים מערכות ההגנה האווירית הופעלו, ומדובר בתגובה לפיצוץ הספינה בבעלות ישראלית בידי איראן. 

מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח כי מטוסים ישראליים תקפו באזור "א-סיידה זינב" שמדרום לבירה דמשק - אזור שידוע ככזה המשויך למשמרות המהפכה של איראן ולארגון חזבאללה הלבנוני. לפי הדיווח, שלו אין אישור ממקור אחר, לא ברור אם יש נפגעים או אם נגרם נזק.


גורם ביטחוני בכיר אמר מוקדם יותר לכאן חדשות כי אין מנוס מתגובה ישראלית על הפגיעה באוניה בבעלות ישראלית בעומאן ביום שישי. מבחינת גורמים בישראל מדובר בחציית קו אדום. כך פורסם בחדשות הערב בכאן 11.

הערב התקיים דיון של בכירי מערכת הביטחון יחד עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון בני גנץ. מדובר בדיון שנקבע מראש, של ועדת ראשי השירותים, בו נכחו גם הרמטכ"ל, ראש המוסד, ראש המל"ל וראש השב"כ. ייתכן שתגובה שכזו תצא אל הפועל כבר בימים הקרובים, אך לא מן הנמנע שזו תהיה מתחת לרדאר.


הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס מוקדם יותר לתקרית בנאום שנשא בטקס החלפת מפקד יחידה 8200. הוא אמר כי "רק בסוף השבוע החולף קיבלנו תזכורת באחת הזירות האלה מאחד האיומים הגדולים ביותר באזור, איראן, וקיבלנו תזכורת שאיראן לא רק מהווה איום גרעיני, אלא שהיא מפיצה טרור ומבצעת טרור ופעולות נגד מטרות אזרחיות". 

על פי ההערכות במערכת הביטחון, איראן עומדת מאחורי המתקפה. עדיין מוקדם לקבוע איך בדיוק בוצעה התקיפה, אבל ככל הנראה היא בוצעה באמצעות טילי חוף-ים. השאלה אם איראן נכשלה בהטבעת הספינה או שפגעה בה מבלי לגרום לנפגעים כדי להעביר מסר לישראל, בעקבות חיסול מדען הגרעין שמיוחס למוסד.

שר הביטחון גנץ אישר גם הוא בראיון לתכנית "הכול פוליטי", כי ההערכה היא שאיראן עומדת מאחורי הפיצוץ. גנץ הוסיף כי "צריך להמשיך לחקור את זה אבל האיראנים מחפשים לפגוע בתשתיות ישראליות או באזרחים ישראליים. המיקום של הספינה בסמיכות יחסית לאיראן בשלב הזה מביא את המחשבה שיש הערכה שמדובר באיראנים".

בתוך כך, דובר צה"ל מסר כי מוקדם יותר היום, לוחמים עצרו רועה צאן שחצה את קו הגבול במכוון משטח סוריה לשטח ישראל. החשוד נעצר מזרחית לגדר הגבול, במהלך מארב מובלעת יזום במרכז רמת הגולן שבוצע כחלק ממאמץ מתמשך להגנת הגבול. הוא הועבר להמשך חקירת כוחות הביטחון.