הרכב הדורס במאה שערים

הדריסה במאה שערים: "ייתכן שאחד המתפרעים לחץ על הגז"

הנהג החשוד בדריסה איברהים חמד סיפר בחקירתו שהותקף מכל כיוון, נבדק החשד שמתפרעים ניסו להצית את מכוניתו • לפי שעה נשלל מניע לאומני לאירוע • מעצרו של חמד הוארך בשלושה ימים: "עשו בי לינץ' אחרי שזיהו שאני ערבי. ניסיתי להציל את חיי – לא התכוונתי לדרוס אף אחד"
סולימאן מסוודה, ורד פלמן
01 במרץ 2021
08:36
עודכן ב 21:30

אירוע הדריסה במאה שערים: איברהים חמד בן ה-23, הנהג החשוד בדריסה, סיפר בחקירתו שיתכן שאחד מהמתפרעים שנכנס לכלי רכבו לחץ על דוושת הגז - כך פורסם היום (שני) בחדשות הערב. עוד טען חמד שהוא לא זוכר כמעט שום דבר מהאירוע ושהוא הותקף מכל הכיוונים. לפי שעה, נשללה האפשרות שהמניע לאירוע הוא לאומני. 

נהג ההסעות עבר בדיקת שכרות שתוצאתה יצאה שלילית. נוסף לכך, נבדק החשד שמתפרעים ניסו לשרוף את כלי רכבו של חמד, לאחר שנמצא בו חומר דליק. במשטרה טרם עצרו את המשתתפים באירוע אתמול וחוששים מפעולות נקם בימים הקרובים. מוקדם יותר הובא למנוחות איתמר בן אבו בן ה-47 שנהרג באירוע הדריסה. 

"עשו בי לינץ' אחרי שזיהו שאני ערבי"

בית המשפט האריך היום בשלושה ימים את מעצרו של חמד, החשוד בהמתה בקלות דעת של בן אבו, לאחר ששוחרר הבוקר מבית החולים. בדיון בבית המשפט השלום בירושלים קבע השופט אלעד לנג כי החומרים מצביעים על חשד סביר לביצוע העבירה המיוחסת לחמד, וקבע שבמעשיו תמונה מסוכנות. 

"נחשפתי ללינץ' אכזרי, ניסיתי להציל את חיי - לא התכוונתי לדרוס אף אחד"

לפי גורם המעורה בחקירה, הנהג טען כי "תקפו אותי מכל הכיוונים. נחשפתי ללינץ' אכזרי והרביצו לי מכות ואגרופים. לא התכוונתי לדרוס אף אחד. ניסיתי להציל את חיי ולכן וברחתי ואני זה שהתקשרתי למשטרה כדי להסגיר את עצמי. הייתי בדרכי לעבודה להסיע עובדים יהודים ונקלעתי לסיטואציה הזאת. זיהו את המראה שלי שאני ערבי ותקפו אותי".

עורכי דינו של חמד ביקשו לשחררו וטענו בבית המשפט כי כל הראיות מצביעות על כך שהוא זה שהותקף, והוסיפו שאם היה מדובר בחשודים ערבים בתקיפה – המשטרה כבר היתה מבצעת מעצרים.

דודו של הנהג: "האירוע הזה הזכיר לנו את הפיגוע של 2014 שבו מת אחי - חשדו שהוא מחבל רק כי היה ערבי"

הנהג הוא בנו של תושב מזרח ירושלים שנרצח בפיגוע דריסה בעיר בשנת 2014. אביו נעצר על ידי המשטרה לאחר שנחשד שביצע את הפיגוע, ומותו נקבע בבית החולים. דודו של הנהג, שנכח איתו בבית החולים אמר לכאן חדשות: "האירוע הזה הזכיר לנו את הפיגוע של 2014 שבו מת אח שלי. המשטרה עצרה את אחי בזמנו כי חשדו בו שהוא מחבל רק כי הוא ערבי. האחיין שלי פחד שיקרה לו את מה שקרה לאבא שלו. הוא נלקח הבוקר בשעה שלוש למגרש הרוסים כשהוא אזוק בידיים ורגליים".

בסרטונים שצולמו בחג הפורים נראה הנהג מסיע חרדים ברכבו וחוגג איתם. קרובי משפחתו של הנהג סיפרו לכאן חדשות כי אין לו כל עניין של גזענות. תאמר ג'רדאת, דודו של הנהג אמר: "ברגע ש-50 בני אדם רוצים להרביץ ולהרוג - אין לו ברירה, ברגע הזה הוא לא נהג, במצב כזה בן-אדם רוצה לברוח. אנחנו מאמינים שיש חוק במדינה ושהוא יצא זכאי".

לפי עדי ראייה, נקראו לעבר הנהג קריאות "ערבי, ערבי". אנשים רבים התגודדו סביב הרכב ואבנים יודו לעברו. הנהג ניסה לנסוע לאחור, ולאחר שלא הצליח, ניסה לנסוע קדימה. כמה מתפרעים פתחו את דלת הרכב, ואז הנהג נסע שוב קדימה ודרס את הגבר, שהגיע מבין כלי רכב חונים. לאחר הדריסה, היה ניסיון להצית את הרכב. 

דודו של איתמר בן אבו שנדרס למוות: "טרגי – עדים אמרו שדווקא הוא שימש כחיץ בין אלו שרצו לפגוע"

דני בן אבו, דודו של איתמר בן אבו, סיפר בשיחה עם כאן חדשות:  "הסיפור הוא סיפור טרגי וקשה, קצת קשה לדבר ולהתראיין. הוא היה שם כמו שרבים היו שם, יש אומרים שדווקא הוא שימש כחיץ בין אלו שרצו לפגוע".

עו"ד גבי טרונשוילי, שליווה את איתמר בן אבו, אמר: "הצטערתי מאוד לשמוע מה שקרה לו, ובתור מי שעבר שם בסביבה וראה את כל המהומות וכל הבלאגן הבנתי שהוא ניסה לעזור לחלץ את הנהג, וככה הוא נדרס".

"כשהגענו למקום הפצוע שכב על המדרכה בסמוך לחלקו הקדמי של הרכב המסחרי כשהוא מחוסר הכרה וסובל מחבלה קשה בפלג גופו העליון", סיפרו חובשי מד"א שטיפלו בפצוע. "מיד התחלנו להעניק לו טיפול רפואי שכלל עצירת דימומים וביצוע פעולות החייאה. הכנסנו אותו לניידת טיפול נמרץ ופינינו אותו לבית החולים תוך המשך ביצוע פעולות החייאה כשמצבו קריטי".