-
צילומים: פלאש 90

קומבינציות וקואליציות: חודש עבר - כמעט כלום לא השתנה

הזמן עובר ושדה המערכה הפוליטי סטטי. אף אחד לא זז לשום מקום. זה משאיר אותנו עם קואליציה אפשרית אחת - זו שהייתה אפשרית גם בחודש הקודם. הקואליציה שגדעון סער מדגיש ושיאיר לפיד יתקשה לקבל. קואליציה לא מי יודע מה מבחינת רוב המחנה שהיה רוצה להיפטר לא רק מנתניהו אלא גם משאר חבורתו - הליכוד והחרדים
שמואל רוזנר, המדד
01 במרץ 2021
14:54

לא צריך לדבר או לכתוב הרבה. מבט קצר בטבלה יספיק. ממוצעי מפלגות מ-1 בפברואר עד 1 במארס מלמדים ששדה המערכה הפוליטי סטטי. אף אחד לא זז לשום מקום. חריג בודד בנוף: הציונות הדתית. עם ארבעה מנדטים שלוקטו מפה ומשם (אפשר לראות ממי: קצת ימינה, קצת יהדות התורה, קצת ש״ס). העבודה התחזקה, מרצ ירדה. גם הרשימה המשותפת. תזוזות ממחנה למחנה אין. מהו מחנה?

סקר הסקרים של המדד: הליכוד עם 28 מנדטים, כחול לבן ומרצ עוברות את אחוז החסימה

בבחירות האלה יש מחנה אחד שיישב עם נתניהו ואחד שלא יישב עם נתניהו. מי שמתעקש שאולי יישב – קרי, בנט – שייך למחנה שיישב. כרגע, כל זה משאיר אותנו עם קואליציה אפשרית אחת. אותה אחת שהייתה אפשרית גם בחודש הקודם. הקואליציה שגדעון סער מדגיש, בצדק מבחינתו, ושיאיר לפיד יתקשה לקבל כי היא מעמידה את סער או בנט בראש ולא אותו. ובאופן כללי: קואליציה לא מי יודע מה מבחינת רוב המחנה שהיה רוצה להיפטר לא רק מנתניהו אלא גם משאר חבורתו, הליכוד והחרדים.

שלוש הערות טכניות: הטבלה הזאת בנויה על ממוצעי המפלגות. אם עושים מהממוצעים מנדטים שלמים, ומעיפים את מי שמתחת לאחוז החסימה, התמונה קצת משתנה. כתבנו עליה בקיצור אתמול. הממוצעים נעשו לפני הסקר של 1 במארס (מנחם לזר, פאנלס פוליטיקס). השינויים מזעריים, אבל שווה לדעת. כפי שרואים בטבלה, סיכום הממוצעים לא מסתכם בדיוק ב-120 מנדטים. לצורך הקואליציות עשינו מניפולציה קלה כדי שיסתכמו ל-120.

מה עוד קורה כאן?

- שלוש מפלגות נמצאות על סף אחוז החסימה. כל אחת מהן שנופלת מתחתיו משנה את תמונת הגושים והקואליציה.

- נתניהו במתקפת ראיונות, ובינתיים המחט לא זזה. זה לא אומר שלא תזוז, כמובן. אבל מעניין שלא זזה.

- שימו לב שגם בתחזית הבוחרים של המדד וכאן חדשות – חוכמת המונים המנסים לחזות מה יקרה בבחירות – הליכוד, אחרי זמן לא מועט, בירידה (אם עוד לא הצטרפתם לאתגר התחזית, נשארו שלושה שבועות לחזות ולקלוע – לחצו כאן). כלומר, הציפיה שהייתה עד לפני כמה ימים שהליכוד יזנק בסוף בעוד שלושה מנדטים נשחקת. למה היא נשחקת? אולי משום שגם החזאים שלנו שמו לב שהליכוד לא זזה בסקרים כבר המון זמן.

- בתחזית הגולשים, כחול לבן עדיין לא עוברת, למרות הסקרים הרבים שמעבירים אותה (אם כי בקושי). שמועות על מעורבות של בוחרי ליכוד בהטיית הסקרים בוודאי מוסיפות לאי בהירות ביחס לעתידם של גנץ וחבריו.

- יש בתחזית שלנו בערך שני מנדטים שהולכים ל״אחר״, כלומר, מפלגה שאינה ברשימה. אנחנו מעריכים, בסבירות די גבוהה, שרוב שני המנדטים האלה ניתנו על ידי בוחרי זליכה, שרוצים לאותת שזליכה יעבור. בינתיים, באף סקר הוא לא עובר.