נורית זרחי
קרדיט צילום: רוני טהרלב

המשוררת והסופרת נורית זרחי היא כלת פרס ישראל לספרות

זרחי פרסמה יותר ממאה ספרי שירה וילדים. חברי ועדת הפרס כתבו כי "יצירתה מטאפיסית וקונקרטית, יהודית ואוניברסלית, ומגיעה למקומות האינטימיים ביותר בנפש האנושית"
שני נחשוני ודורית אסרף מזרחי
01 במרץ 2021
16:44

פרס ישראל בתחום הספרות, השירה והתרגום לשנת תשפ"א יוענק למשוררת והסופרת נורית זרחי. שר החינוך, יואב גלנט, בישר היום (שני) לזרחי על הבחירה בה. בהחלטתם כתבו שלושת חברי הוועדה, פרופ' מירון איזקסון, פרופ' תמר סוברן ופרופ' חנה סוקר שווגר, כי זרחי היא קול נדיר ופלאי בספרות העברית.

"המבחן העיקרי של ספרות מעולה הוא ייחודה וחותמה האישי, דהיינו התחושה שהיוצר מכונן דיבור משלו, עם אפיונים מיוחדים ושפה משלו שקל לזהותה. כל המרכיבים האלה חלים על נורית זרחי וזאת בהיקף עצום של יותר ממאה ספרים, ובסוגות ספרותיות של שירה, סיפורת, נובלות, ספרות ילדים, מסות ומאמרים", כתבו חברי הוועדה.

הוועדה ציינה כי כתיבתה של זרחי פורצת, אישית ודיאלוגית. עוד כינו את יצירתה - מטאפיסית וקונקרטית, יהודית ואוניברסלית, ומגיעה למקומות האינטימיים ביותר בנפש האנושית. "הכאב מופיע ללא מרירות, העוצמה פורצת ללא אלימות, הקסם צד באופן נדיר את הפלא הבריאתי והקיומי. יותר מארבעים שנות יצירה מגיעות לביטוי ספרותי דומיננטי, עצמאי ומקורי בספרות העברית הנוכחית ומצדיקות בכל קנה מידה את הענקת פרס ישראל ליוצרת מוכשרת זאת", נכתב בהחלטה. 

נורית זרחי, בת 79, פרסמה יותר ממאה ספרי ילדים, שירה, פרוזה ומחקר וכן עבדה כעיתונאית בעיתון ידיעות אחרונות. היא הרצתה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. זכתה בעבר כמה פעמים בעיטור כריסטיאן אנדרסן לספרות ילדים ונוער, בפרס ביאליק, פרס יהודה עמיחי, פרס ראש הממשלה, פרס דבורה עומר ופרס לאה גולדברג. 

יו"ר אגודת הסופרים, צביקה ניר, בירך על זכייתה של נורית זרחי בפרס: "פעילותה הספרותית וספריה התפרשו על מנעד רחב של גילים ודורות, החל מספרי ילדים ונוער ועד לשירה ופרוזה בעלי גוון יחודי למבוגרים. יצירתה המגוונת נגעה בכל בית בישראל ובכך גדולתה כיוצרת", אמר ניר.