שאול אמסטרדמסקי

לימודים בחופש הגדול? לא היינו בונים על זה

אחרי שנה שהתלמידים בבית, בממשלה נזכרו לצאת בהכרזות גדולות – להאריך את שנת הלימודים בחודש יולי. אבל כנראה שהמוני תלמידי תיכון לא ירוצו לבתי הספר בחופש הגדול, וזה עוד לפני שהבנו מאיפה יגיע הכסף. אולי במקום לחלק סוכריות הגיע הזמן לרפורמה אמיתית בחינוך?
שאול אמסטרדמסקי
01 במרץ 2021
23:29

תסלחו לי, אבל הדבר הזה שנתניהו וכ"ץ וגלנט הציגו זה סתם קשקוש. אין לזה לא תוקף ולא משמעות.

למה? שתי סיבות. דבר ראשון, נתניהו לא יכול לסנדל את הממשלה הבאה בהחלטה כלשהי, זה לא משנה אם מערכת החינוך או מערכת הרווחה. לא ככה עובדת הדמוקרטיה שלנו, לכן גם אין לזה תקציב.

הסיבה השנייה – זה לא איזה גליק גדול, זה לא איזה המצאה גדולה, אין פה איזה רפורמה משמעותית. הקייטנות של החופש הגדול, הן קיימות כבר כמה שנים, יאיר לפיד ושי פירון המציאו אותן, ועכשיו פשוט מרחיבים את זה מבתי הספר היסודיים עד כיתה י', י"א. וכמו שהילדים עד כיתה ה' לא מאוד מתלהבים מזה בטירוף, קשה לי להאמין שחבר'ה ב-י' או בי"א ישמחו ללכת בקיץ לבית ספר בשביל להשלים פערים במתמטיקה.

למה נתניהו בכלל מדבר פתאום על חינוך? אני חושב שיש לזה שתי סיבות. דבר ראשון, יש פוליטיקאים אחרים שמאתגרים אותו. גדעון סער, למשל, הציג תוכנית מקיפה לרפורמות בחינוך.

דבר שני, הוא מזהה פה מצוקה אמיתית של ההורים. אחרי שנה שלמה כמעט שהילדים יושבים בזום, נתניהו רואה את הקיץ מתקרב והוא יודע שההורים עוד שנייה מתחילים להתמרמר על זה שבקיץ הילדים שוב חוזרים הביתה ואין מה לעשות איתם.

אז במקום להציע איזושהי רפורמה משמעותית, בעלת תוקף, הוא פשוט מפזר סוכריות כאלה ואחרי זה מישהו ישלם את המחיר.

וזה חבל, כי לנתניהו יש עכשיו את ההזדמנות לבוא ולהגיד דבר כזה: תקשיבו, זאת תקופת בחירות, אני יכול רק להבטיח לכם, אתם צריכים לבחור בי בשביל שאני אקיים, אבל הינה מה שאני מבטיח - אני מבטיח לכם שסוף כל סוף נעשה רפורמה מקיפה בדבר הזה שנקרא הפער בין החופשות של הילדים לבין החופשות של ההורים. כן, אני יודע שזה מסובך ויש פה ארגוני עובדים, אני מבטיח שאני הולך להיכנס לזה, ואני הולך להתחיל מהחופש הגדול. אנחנו נפצה את המורים, אבל אנחנו נקצר את החופש או נדחה את החופש, או נעשה מתכונת אחרת לחופש בשביל שההורים לא יסבלו כל כך הרבה.

אבל נתניהו לא עשה את זה. כרגיל, במקום איזשהו מצע מסודר, איזושהי אג'נדה ברורה, נתניהו מעדיף להסתפק בסוכריות שהוא מפזר לציבור, כשלא ברור מה העלות ומה התועלת.