ערכת בדיקה מהירה לגילוי נגיף קורונה, ארכיון
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

טעות בבדיקה מהירה לגילוי קורונה הכניסה משפחה וגן ילדים לבידוד

נציג חברה פרטית שעובדת עם מבצעי הבדיקות בישרו לאב משפחה בשומרון כי בנו נמצא חיובי. למחרת בישרה קופת החולים כי הילד אינו נדבק בנגיף. משרד הבריאות: יש לתקף כל תוצאה של בדיקה חיובית מהירה על ידי בדיקת PCR
דקלה אהרן שפרן
02 במרץ 2021
07:54

טעות בבדיקה מהירה לקורונה שנערכה לילד במתחם בדיקות בטייבה, הביאה להכנסת בני משפחתו וכל ילדי הגן שלו לבידוד בערב חג הפורים. כך פורסם הבוקר (שלישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

ביום שלישי שעבר נבדק הילד, תושב היישוב "אבני חפץ" שבשומרון, עם כל בני משפחתו במתחם הבדיקות המהירות. כרבע שעה לאחר הבדיקה התקשר לאביו של הילד נציג של חברה פרטית העובדת עם מבצעי הבדיקות ואמר לו שבנו נמצא חיובי לנגיף. כתוצאה מכך נכנסו בני המשפחה לבידוד וכך גם כל ילדי הגן של הילד. אמו של ילד בגן אף נאלצה להיעדר מחתונת אחותה בשל החיוב בבידוד.

אולם, למחרת בבוקר קיבל האב הודעה מקופת חולים "לאומית" כי בנו שלילי לנגיף. משום כך פנה ועד היישוב למשרד הבריאות ולמטה מגן ישראל בבקשה לקבל הבהרות על האירוע. אפרים, אביו של הילד, סיפר לכאן חדשות כי סב המשפחה נפטר מקורונה כשבועיים לפני כן וכי המקרה גרם למשפחה עוגמת נפש רבה. "קיבלתי בומבה ללב ואמרתי: 'שוב יש סיפור של קורונה במשפחה'", אמר האב. הוא הוסיף: "היינו בפחד והילד בכה שעות עד שנרדם והכול בגלל הטעות הזאת".

עדי עין-אלי, יו"ר וועד היישוב "אבני חפץ", אמר כי מדובר באירוע חמור שחייב להיבדק וכי המקרה גרם עוגמת נפש ופגיעה קשה ברגשות הילדים. הוא הוסיף כי הוועד פנה למשרד הבריאות וכי יש לוודא שאירוע דומה לא יקרה שוב במקומות אחרים.

ד"ר יותם שנהר, מנהל אגף המעבדות ב"לאומית שירותי בריאות" אמר לכאן חדשות כי יש קושי להגדיר חולה בקורונה על סמך בדיקה מהירה בלבד ולכן יש צורך לאמת תוצאות, ובפרט חיוביות, בבדיקה נוספת. שנהר הוסיף כי הבדיקות המהירות אינן מתאימות תפעולית לביצוע מספר גדול של בדיקות וכי בקופה בחרו שלא להשתמש בהן למרות שהוכנה תשתית מתאימה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי הבדיקה המהירה "סופיה" נבדקה ותוקפה בישראל וכי כמו במקרה המתואר תיתכן תשובה חיובית כוזבת. לכן ההנחיה היא לבצע בדיקת PCR לכל תוצאה חיובית שהתקבלה בבדיקה מהירה.

במשרד הבריאות אמרו כי בדיקות מהירות אינן מצליחות לזהות 100% מהחיוביים, ותמיד יהיו להן פספוסים, אך היתרון במתן תשובה מהירה במקום - מאפשר פתיחת משק תחת משטר ניהול סיכונים. עוד נמסר כי בבדיקות מהירות בין תוצאה אחת לשתיים לכל 1,000 תוצאות חיוביות היא תוצאה כוזבת. לכן משרד הבריאות מבקש לתקף כל תוצאה של בדיקה חיובית מהירה על ידי בדיקת PCR.

מ"סופיה ישראל" נמסר בתגובה כי הצטערו על כך שהילד, שיצא שלילי בבדיקה, קיבל תשובה טלפונית שאינה נכונה וכי הדבר נבע ככל הנראה מתקלת מחשב מקומית של רישום התוצאה ולא מהבדיקה עצמה. בסופיה הוסיפו כי על פי תוצאות התיקוף של משרד הבריאות, הדיוק של "סופיה" עומד על 84% על כל הנבדקים, 95% על בעלי תסמינים, 72% ללא תסמינים. עוד אמרו ב"סופיה" כי החיים החדשים לצד הנגיף, כוללים המשך התחסנות ובדיקות מהירות המוניות.