ארכיון

הכנסת דנה באסון הזפת | הוקצו תקנים או לא? המשרד להגנת הסביבה נגד האוצר

נציג המשרד להגנת הסביבה בדיון: "לאור דחיפות נושא הגנת הים והחופים גוייסו עובדים על סמך הבטחת האוצר" • יו"ר הוועדה להגנת הסביבה מיקי חיימוביץ': מדינת ישראל לא ערוכה לאירוע חירום גדול, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו במצב חמור אם לא נתעשת. קוראת למשרד האוצר לשנות את גישתו • ח"כ יורא להב הרצנו: לקח לכם ימים לאשר תקציבים | ישיר
מיכל וסרמן ויפעת גליק
02 במרץ 2021
09:53
עודכן ב 12:10

אסון זיהום הזפת הגיע הבוקר (שלישי) לדיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה. יו"ר הוועדה ח"כ מיקי חיימוביץ' אמרה כי "לא ממש מפנימים את גודל האירוע וגודל האזהרה שמגיע יחד איתו". נציג המשרד להגנת הסביבה טען בדיון כי לא הוקצו תקנים שהובטחו ליחידת הסביבה הימית, מנגד נציג האוצר טען: "הקצנו בשנים האחרונות למשרד להגנת הסביבה 90 תקנים חדשים והם בחרו שלא להקצות אותם ליחידה הימית". 

בתום הדיון הזהירה חיימוביץ': "מדינת ישראל לא ערוכה לאירוע חירום גדול ואנחנו עלולים למצוא את עצמנו במצב חמור אם לא נתעשת וקוראת למשרד האוצר לשנות את גישתו".

במשרד להגנת הסביבה הגיבו לטענות משרד האוצר: "מתוך 22 תקנים שהיחידה הארצית להגנת הסביבה הימית ביקשה, משרד האוצר הבטיח 8. אולם מאז הסיכום ועד היום לא אושר תקציב מדינה, ומשום כך התקנים לא תוקצבו בתקציב המשרד. אין תקנים שהגיעו. יחד עם זאת, לאור דחיפות הנושא של הגנת הים והחופים, המשרד לא המתין וגייס שני עובדים על בסיס התקציב הקיים, בהסתמך על הבטחת האוצר. עובד אחד עוסק בפיקוח על אסדות הגז, והשני בתחזוקת הציוד והספינות ללחימה בזיהום ים בשמן".

"יש כמה תוכניות שיהפכו את אילת ואשקלון לקווי נפט, וזה בנוסף לאיומים מאסדות ואסונות בעולם אז האסון הנוכחי הוא פעמון אזהרה מחריש אוזניים שאסור להתעלם ממנו", אמרה היו"ר חיימוביץ' בתחילת הדיון. "מקווה שנשכיל להתעורר בזמן ונגייס את כל המשאבים כדי שנוכל להסתכל לילדים שלנו בעיניים".

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל אמרה בדיון: "מבחינתנו מדובר בעברייני סביבה שצריך למצות איתם את הדין. נעשה הכל כדי לאתרם. מדובר בדרגת מפגע סביבתי 2 מפאת העובדה שהשמן לא התפשט בים".

ח"כ יוראי להב הרצנו מיש עתיד הטיח בשרה: "הטיפול בזיהום זפת דורש פעולה מיידית וחדה ולא מדובר בעניין של שוחרי הסביבה, לקח לכם ימים לאשר תקציבים ולקח יומיים שלמים עד שהכספים הועברו אליהם. אני בשבת כבר ניקיתי בשבי ציון ואח"כ באפולוניה, זה התפקיד שלכם השרה ולא של המתנדבים". 

חיימוביץ' שאלה את גמליאל: "למה הכתם לא זוהה בזמן, לא טופל בזמן?", וגמליאל השיבה: "אנחנו ערב בחירות ואני מציעה שהגורמים המקצועיים ישיבו לשאלות".

חוקרי מודיעין ימי אמרו השבוע לכאן חדשות כי ניתן לנקוב בארבע אוניות שחגו סמוך לכתם הנפט בשעות הצוהריים של 11 בפברואר – התאריך שבו ככל הנראה אירעה הדליפה. אנליסטית ספינות במגזין "לויד'ס ליסט" אמרה לכאן חדשות כי "הדלק שנשפך לחוף דווח כדלק בונקר. יהיה קל מאוד לאתר את כלי השייט מכיוון שלא כל הדלקים דומים". עם זאת, בניגוד להערכה של חוקרים מהאוניברסיטה העברית לפיה מקורה של הזפת בנפט גולמי, ארבע האוניות שעלו בחקירה אינן מכליות נפט.

האנליסטית הוסיפה: "אם אכן מדובר בנפט גולמי ולא בדלק בונקר, סביר להניח שזו הייתה אונייה שנשאה נפט גולמי לאשדוד. יהיה קל מאוד לאתר את כלי השיט. אם החוקרים יוכלו לקבל את רשימת כלי השייט החשודים ולדגום את מה שנשאו".

בתוך כך, פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי האוניה "הלן מינרבה" היוונית נבדקה עוד בספרד לבקשת המשרד להגנת הסביבה. בסוף השבוע הגיעו אליה אנשי המשרד להגנת הסביבה וביום ראשון היא נוקתה מכל חשד.

בשבוע שעבר פורסם כי בדיקות ראשוניות של המכון לחקר ימים ואגמים, שהגיעו לידי כאן חדשות מצביעות על סימנים לחומרי נפתלן ופננתרן, במרחק של עד 17 קילומטרים מחופי ישראל, ובעומק ים של עד 200 מטרים. חומרים אלה הינם נגזרות של נפט היכולים להיות רעילים לסביבה האקולוגית הימית וגם לבני אדם. לפי אנשי המכון, בשלב זה עדיין לא ברור ריכוזם של החומרים. עניין זה נבדק.