ארכיון
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

משרד הבריאות: 3 מקרים של הווריאנט הניו יורקי התגלו בישראל

כל המקרים התגלו במשפחה אחת - המומחים חוששים מעמידות אפשרית של המוטציה לחיסונים • הנהלת הדסה לעובדיה: מיום ראשון הקרוב, אנשי צוות שלא התחסנו עד כה ואין בידם אישור חריג לכך, לא יורשו לבוא במגע עם חולים • מי שהחלים מהמחלה לפני 3 חודשים ויותר יוכל לקבל מנת חיסון אחת
דקלה אהרן שפרן
02 במרץ 2021
09:21
עודכן ב 18:44

שלוש מקרים של הווריאנט לנגיף הקורונה מניו יורק התגלו בישראל - כך דיווח היום (שלישי) משרד הבריאות. המקרים התגלו בקרב בני משפחה אחת, בריצוף שעשה המשרד. הווריאנט התגלה בניו יורק לפני שלושה חודשים. חלק מהשינויים בו דומים לאלה שבווריאנט הדרום אפריקני והם מעלים חשש בקרב אפידמיולוגים בגלל סימן השאלה סביב מידת היעילות של החיסונים נגדם.

עוד יום: כל מה שרציתם לדעת על המוטציות

בנוסף, אותרו שני מקרים, בתהליך ריצוף של וריאנט חדש שמזוהה במספר 1.525, מקורו באפריקה והוא נמצא גם בריצופים באנגליה, ארצות הברית ניגריה וירדן. קבינט הקורונה שהתכנס היום דן בהמשך הטיסות מניו יורק נוכח החשש מהמוטציה שמקורה בעיר. 

הדסה אוסרת על עובדים לא מחוסנים מגע עם חולים

בית החולים הדסה פרסם היום הודעה לפיה אנשי צוות שלא קיבלו אישור להימנעות מחיסון, לא יוכלו לטפל בחולי בית החולים. "אני מבין את המתח הקיים בין זכויות הפרט לבין האחריות הציבורית והמקצועית שחלה על כל עובדי בתי החולים, ואני בוחר באותה אחריות שחלה על כולנו כלפי המטופלים שלנו", מסר מנכ"ל הדסה פרופ' זאב רוטשטיין. 

95% מעובדי בית החולים כבר התחסנו, נמסר בהודעה, ו-300 העובדים שטרם חוסנו זומנו למפגש זום עם מנהל המחלקה למניעת זיהומים בו יוכלו לשאול שאלות בנושא. כמו כן יוכלו עובדים שלא התחסנו לפנות לוועדת חריגים. קבוצה שתוחרג מההוראה הינה המחוסנים בניסוי החיסון הישראלי שעברו בדיקת נוגדנים וקיבלו שתי מנות, ומחלימי קורונה לאחר מנת חיסון אחת לפחות.

התמותה העודפת בשנת 2020 עלתה ב-7%

עלייה במספר מקרי המוות בישראל בשנת 2020: על פי מחקר של מרכז טאוב בנוגע לתמותה עודפת, בשנת 2020 עלה מספר מקרי המוות בישראל בכ-7% - עלייה שמיוחסת למשבר הקורונה. כותבי המחקר אמרו כי הנתון תקף גם כשמביאים בחשבון את הגידול באוכלוסייה, וכי אם מביאים בחשבון את הצמצום שהיה צפוי בתמותה בהמשך למגמה שהייתה בשנים האחרונות, מדובר בעלייה של כ-10%.

במחקר נכתב עוד כי שיעורי ההידבקות והתמותה הגבוהים בקרב החברה החרדית והחברה הערבית הביאו לעלייה משמעותית יותר של תמותה עודפת באוכלוסיות אלו ולירידה חדה יותר בתוחלת החיים שלהן. עוד נכתב כי הנתונים הקיימים לא מאפשרים לאמוד במדויק את ההשפעה לפי קבוצות אוכלוסייה במשך כל השנה, אולם עולה מהם כי כמחצית מסך כל הנדבקים בקורונה בקרב בני 65 ומעלה עד אמצע חודש אוקטובר היו מהאוכלוסייה החרדית, ושיעורי התמותה מסיבות הקשורות לקורונה בקרב חרדים היו גבוהים פי ארבעה מחלקם באוכלוסייה הכללית.

בקרב האוכלוסייה הערבית אומרים החוקרים כי תמותה עודפת אינה מיוחסת לשיעורים גבוהים במיוחד של הידבקות אלא בשל מחלות רקע, בעיקר סוכרת ומחלות לב שנפוצות יותר בקרב אוכלוסייה זו. מהמחקר עולה עוד כי בקבוצות הגיל של בני 55 ומעלה שיעורי תמותה היו נמוכים במיוחד בחודשיים הראשונים של השנה, וכי שיעורי התמותה בקבוצות אלו עלו מאמצע חודש מארס עד אמצע יולי ולאחר מכן הוסיפו ועלו לשיאים לא אופייניים, בעיקר בקרב בני 65–74.

גרוטו על החזרת פעילות האצטדיונים: יהיה סדר גודל של 5,000 בני אדם בטדי ובלומפילד

בתוך כך, החל מבצע החיסונים למחלימי קורונה: ברחבי ישראל יש כ-700 אלף מחלימים, שיוכלו מהיום (שלישי) לקבל חיסון אם יש ברשותם תעודת מחלים כבר שלושה חודשים ויותר. המחלימים, לעת עתה, יקבלו חיסון בודד - כך החליט משרד הבריאות.

המשנה לשעבר למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו, אמר הבוקר (שלישי) בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב בנוגע לאישור אוהדים באיצטדיוני הכדורגל: "בכדורגל המספרים יכולים להיות יותר גדולים. מדברים על אחוז מסוים באצטדיון שיוכל להיכנס, לפי חלוקה ליציעים. עוד לא נסגר סופית המתווה, אבל בהחלט אנחנו בכיוון הנכון. יהיה סדר גודל מקסימלי של 5,000 איש במקומות כמו 'בלומפילד' ו'טדי'". על החזרת החינוך אמר גרוטו כי "הגיע הזמן שיחזור אם רוצים להספיק עוד משהו מהשנה הזו". 

בשלב זה מאושרים לכניסה 500 איש באצטדיון פתוח, אולם הקבוצות ומינהלת הליגות החליטו שלא לממש את האופציה בשל אי כדאיות כלכלית וחשש לכישלון הפיילוט עם התקהלויות שייווצרו מביקוש שיהיה גדול בהרבה מההיצע. ההחלטה לא צפויה להשתנות עד שתאושר כניסת אלפים (במנהלת הליגה הציגו מתווה של שליש אצטדיון באופן דיפרנציאלי).

בינתיים, בליגת הכדורסל, באולמות סגורים, כבר החלו להכניס 300 אוהדים למשחקים ע"פ המתווה. במשרד הספורט מנסים במקביל לאשר עם משרד הבריאות גם שימוש בבדיקות מהירות באירועי הספורט, כדי שבנוסף למחוסנים ומחלימים יהיה ניתן להכניס גם אוהדים נוספים.