יפעת גליק

האם מפלצת הפלסטיק האדומה תצליח לשנות את התדמית?

החברה שמייצרת 200 אלף בקבוקים בכל דקה הכריזה על מהלך שיכול להביא למהפכה. האם קוקה קולה באמת תעבור לבקבוקי נייר - או שזה עוד ניסיון לנקות את התדמית המלוכלכת שלה?
יפעת גליק
03 במרץ 2021
10:32

קוקה קולה - מזהמת הפלסטיק הגדולה בעולם - הכריזה השבוע על מהלך שיכול להוביל למהפכה סביבתית: אחד המשקאות שלה ייארז בבקבוק חדש שעשוי כולו מנייר. זה עדיין רק פיילוט על מותג אחד מבין כל מה שהחברה מייצרת והוא יתקיים רק בהונגריה, אבל הודעות יצאו לכול כלי התקשורת בעולם. כי בכל זאת, מי לא רוצה להתקלף מתדמית מזהמת ולהחליף אותה בתדמית 'ידידותי לסביבה'.

ויש לקוקה קולה סיבות טובות: היא מייצרת 117 מיליארד בקבוקי פלסטיק בשנה. זה יותר מ-200 אלף בקבוקים בדקה - שהם בערך שלושה מיליארד טונות של פלסטיק. רובו מוצא את דרכו לזבל, לקרקע או לים.

קוקה קולה מחזיקה, זו השנה השלישית ברציפות, בתואר מזהמת הפלסטיק הגדולה בעולם. אבל החברה טובה לא רק בלזהם. היא טובה גם ב'גרין ווש', או בעברית - בלמרק לעצמה את התדמית ולמרוח אותנו בסיפורים על כמה אכפת לה מהסביבה: מענקים לתחרויות איסוף פסולת ומיחזור בהודו, מימון מבצעי ניקוי בתעלות של אמסטרדם או תמיכה בקמפיין לקידום תיירות בת קיימא באינדונזיה - הכול הולך. 

זאת גם לא ההצהרה הראשונה של החברה על שינוי מדיניות לכיוון סביבתי יותר. ב-1990 היא התחייבה שעד 2015 תעבור להשתמש ב-25% פלסטיק ממוחזר לייצור בקבוקים. הצליחה? לא ממש - אחרי שלושה עשורים היא הגיעה לפחות מ-10% מיחזור. ב-2017 הבטיחה שעד 2020 תשתמש לפחות ב-50% פלסטיק ממוחזר. עוד כישלון. כמה השתנה מאז? היום קוקה קולה עומדת על 20% של שימוש בפלסטיק ממוחזר לייצור בקבוקים.

קוקה קולה מחזיקה בתואר מזהמת הפלסטיק הגדולה בעולם. אבל החברה טובה לא רק בלזהם, היא טובה גם ב'גרין ווש', או בעברית - בלמרק לעצמה את התדמית ולמרוח אותנו בסיפורים על כמה אכפת לה מהסביבה

לפני שנה וחצי נחשפו הקלטות פנימיות של אנשי החברה, עם עדויות למהלכים שאמורים למנוע חקיקה לעידוד איסוף בקבוקים בארצות הברית. ראש תחום הקיימות בחברה אמרה רק לפני חודש, בריאיון לבי.בי.סי., שאין סיכוי שהחברה באמת תשתחרר מפלסטיק. לטענתה, זה בגלל הלקוחות שרוצים פלסטיק. אבל בתכלס, הרבה יותר זול לייצר בקבוק חדש מאשר למחזר אחד קיים.

אומנם קוקה קולה ממש טובה בלגרום למציאות להיראות טוב יותר ממה שהיא, במיוחד בענייני התרומה שלה לזיהום הסביבה - אבל המציאות בשטח היא לא פרסומת ירוקה. לפי גרינפיס, במבצע ניקיון גלובלי בחופים, בפארקים וברחובות, מספרם של בקבוקי החברה היה גדול יותר ממספר הבקבוקים של שתי החברות הגדולות האחרות - יחד. אז אני מודה, אני לא עוצרת את הנשימה לקראת הגעתו של בקבוק הנייר החדש בקיץ הקרוב, אבל אני בהחלט אשמח שמפלצת הפלסטיק האדומה תפתיע אותי לטובה.