t
בית הדין בהאג
צילום: אי-פי

בית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג הודיע רשמית: נפתח בחקירת פשעי מלחמה בשטחים הפלסטיניים

בית הדין הודיע היום שהחקירה תעסוק בפשעים שבוצעו "בשטח פלסטין" החל משנת 2014. התובעת: לא מדובר בצעד פוליטי • ארצות הברית בתגובה: אנו מתנגדים ומאוכזבים • בישראל מעריכים: ההחלטה תשפיע על מאות אנשים, בהם גורמים מדיניים וצבאיים • נתניהו תקף: ההחלטה - תמצית האנטישמיות והצביעות
כתבי כאן חדשות
03 במרץ 2021
15:55
עודכן ב 22:30

בית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג הודיע היום (רביעי) כי יפתח בחקירה רשמית בנוגע ל"מצב בפלסטין". בית הדין יחקור עבירות שבוצעו שבטח זה החל מ-13 ביוני 2014 - התאריך ממנו נעשתה הפנייה לבית הדין. התובעת פאטו בנסודה מסרה כי לא מדובר בהחלטה פוליטית. בישראל מעריכים שההחלטה על פתיחה בחקירה תשפיע על מאות אנשים, חלקם בכירים - בעבר ובהווה, בהם גורמים מדיניים וצבאיים.

חדשות מעודדות לישראל נוכח ההודעה של בית הדין הגיעו מכיוון וושינגטון - שמתחה ביקורת על ההחלטה. "אנו מתנגדים ומאוכזבים מהודעת התובעת על החקירה של המצב הפלסטיני. אנו ממשיכים לתמוך בישראל ובבטחונה ומתנגדים לצעדים שמטרתם לפגוע בישראל בצורה לא הוגנת", נכתב בהודעת דובר משרד החוץ של ארצות הברית.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב בחריפות להודעה: "ישראל נמצאת תחת התקפה הערב", אמר. "ההחלטה היא תמצית האנטישמיות ותמצית הצביעות. בית הדין קבע שחיילינו הגיבורים והמוסריים שנלחמים נגד טרוריסטים - הם פושעי מלחמה". נתניהו אמר שהמדינה תגן על כל החיילים ועל האזרחים, ותיאבק לבטל את ההחלטה. 

כפי שפורסם בכאן חדשות: פתיחת החקירה בהאג הוצגה בהערכה לשרים בקבינט

גם נשיא המדינה ריבלין מתח ביקורת על בית הדין: "החלטה שערורייתית. לא נקבל את הטענות נגד מימוש זכותנו וחובתנו להגן על אזרחינו", כתב. שר החוץ גבי אשכנזי קרא להחלטה - פוליטית. "החלטה שנותנת רוח גבית לגופים אנטישמיים. ננקוט כל צעד כדי להגן על אזרחים וחיילים מפני העמדה לדין", מסר.

ב-5 בפברואר החליטה לשכת בית הדין ברוב קולות שלו יכולת להטיל את סמכותו החוקית כדי לחקור את המצב בפלסטין - וציינו את הגדה המערבית, עזה ומזרח ירושלים. השלב הבא לאחר ההודעה שהתקבלה היום הוא שיחת מכתבים למדינות שנוגעות לעניין - ישראל והפלסטינים ומדינות נוספות. ברשות הפלסטינית בירכו על הודעת בית הדין.

מהאג תיפתח הרעה: החלטת ביה"ד עלולה לזמן הרבה צרות לישראל - הפרשנות של גל ברגר

"אנחנו מפצירים בפלסטינים, בישראלים ובקהילות המושפעות מההחלטה לגלות סבלנות", נכתב בהודעת בית הדין. "בית הדין ירכז את תשומת ליבו בעבריינים הקשים ביותר לכאורה, או אלו שיהיו בעלי האחריות הגדולה ביותר לביצוע הפשעים". בהודעת הרשות הפלסטינית נכתב: "זהו צעד שציפינו לו רבות שמשרת את רדיפת הצדק הלא פוסקת של פלסטין, דבר שמהווה עמוד תווך של השלום שמגיע לעם הפלסטיני".

מה הסיכוי שמי ששירת בצה"ל ייתקל בבעיה לנסוע לאירופה? צפו בהסבר של תמר אלמוג

בריאיון לשלי וגואטה בכאן רשת ב אמר יו"ר יהדות התורה ח"כ משה גפני כי הוא סבור שישראל צריכה לשתף פעולה עם החקירה בהאג: "צריך להביא את עמדת ישראל על כל המשתמע מכך, ויש לנו הרבה מה לומר בעניין הזה. אנחנו הסובלים כאן ולא אלה שתוקפים במזרח התיכון". 

ח"כ ואלוף במיל' יאיר גולן, ששירת כמפקד פיקוד מרכז וכסגן הרמטכ"ל, התייחס היום להחלטת בית הדין כשהתארח בתוכנית "חדר החדשות" בכאן 11. "זו התפתחות מדאיגה מאוד, אך לי עצמי אין מה לחשוש. אני שלם עם עצמי מוסרית, ואני חושב שכך נהגו מרבית מפקדי הצבא - לכן אל לנו לחשוש אלא נעמוד באומץ מול בית המשפט", אמר.

שר הביטחון בני גנץ אמר אתמול בריאיון לרויטרס שישראל מפעילה "צוות מיוחד שמתכונן ופועל כדי לשנות ולהשפיע על החלטת בית הדין״. כשנשאל כמה אנשים יעמדו לדין, כולל הוא עצמו אם תיפתח חקירה, ענה: ״אני מעריך שכמה מאות, ואנחנו נדאג לכולם״. במועצת יש"ע הגיבו להחלטה: "בית הדין בהאג הוכיח היום שאין לו שום רצון להביא צדק, אלא להלך אימים על מדינת ישראל".

השתתפו בהכנת הידיעה: גיא בריצמן, מאיה ראכלין, גילי כהן, עמיחי שטיין, כרמל דנגור, תמר אלמוג ונורית יוחנן