-

"לקחו אותנו מאפס": התוכנית שמכשירה נוער מהפריפריה להייטק

אומרים לנו שישראל היא סטארט-אפ ניישן, אבל עבור חלק מבני הנוער בארץ מדובר בשמועה רחוקה. בדיוק בגלל זה עמותת "מחשבה טובה" יזמה את פרויקט "סטארטאפיסטTEAM", שבו בני נוער מהפריפריה לומדים לתכנת ומרחיבים את מעגל ההזדמנויות שלהם
איתי דודי | משחקי הכיס
05 במרץ 2021
17:38

"תמיד חשבתי שמי שעובד בהייטק וכל זה הוא החכם מבין כל החכמים, הוא הטופ של הטופ. עכשיו אני יכול להגיד - וואלה, גם אני יכול לעשות את הדברים האלה". פייר חיסן הוא אחד ממשתתפי התכנית "סטארטאפיסטTEAM", המכשירה עשרות בני נוער למסלול מצוינות בהייטק. 70 הנערים והנערות המשתתפים בתכנית לומדים תכנות, נחשפים לדמויות בכירות בתעשייה ולומדים על הדרך שהם עתידים לעבור בכוחות עצמם.

התכנית מתקיימת היום כפיילוט בירושלים ובלוד, בשאיפה להתפתח ולגדול לערים נוספות בשנה הבאה. מייקל אייזנברג, יזם התכנית ואיש עסקים, מספר על הרעיון שמאחורי הקמתה: "יחד עם עמותת 'מחשבה טובה' יזמנו את תכנית הסטארט-אפיסטים, כי הרגשנו שאנחנו צריכים להרחיב את המעגל של ההייטק בישראל. הרגשנו שזה אפשרי, ורק חסרות באזורים מסוימים דמויות לחיקוי. התכנית עונה על הצורך לייצר אייקונים בשביל הנוער שבא מהפריפריה, שיבואו מתוך השכונה, מתוך המשפחה".

"יש אנשים שכבר יש להם את הקשרים", אומרת מהרט בליהון, תלמידת כיתה ט', ממשתתפות התכנית. "אבא שלהם הייטקיסט והוא יכול ללמד אותם, או שאבא שלהם לומד תכנות, אבל פה, לקחו אותנו מאפס". מהרט מספרת שנושא התכנות מושך אותה מאוד, אבל עד כה לא היו לה הכלים ללמוד אותו. לפעמים, כל מה שנער או נערה צריכים כדי לעשות מהפך בחייהם זו דחיפה קטנה, שתעזור להם לשבור את תקרת הזכוכית. את השאר הם כבר יעשו בעצמם.

הנערים והנערות שנבחרים לתכנית מאותרים על ידי שותפים של המיזם מהקהילה ומבתי הספר. "אנחנו מנסים לזהות אצלם את הפוטנציאל, את החיבה ואת התשוקה לטכנולוגיה", אומרת אורנית בן ישר, מנכ"לית עמותת "מחשבה טובה". התכנית לא מבוססת על לימודים בלבד, והמשתתפים זוכים גם להעמקה בנושאים רלוונטים ולליווי של מדריכים, לשיחות ומפגשים מחוץ לזום. 

משתתפי התכנית מעידים שהם ומשפחותיהם גאים בהם על הדרך הזו. מהרט מספרת שבבית מפרגנים מאוד, ומספרים בגאווה שבתם משתתפת בתכנית. המסגרת הזו נותנת להם הזדמנות ללמוד, ולחלום. מהרט חולמת לשרת ביחידת 8200 בצבא, פייר חיסן עובד על הקמת חדר בריחה וירטואלי, ודניאל מלמד חולמת לעבוד בחברה גדולה או להמציא סטארט-אפ בעצמה: "אני רוצה להקים חברה, לפתח איזה משהו שיהיה שלי".

"עכשיו אני רואה את העתיד שלי"

"אני חושב שאם לא היינו בפרויקט הזה, הראייה שלנו הייתה שזו פסגה שקשה מאוד להגיע אליה. עכשיו כשאני בתוך זה, אני אומר לעצמי - אני יכול להגיע לשם, אני יכול להתקדם", אומר נעם כהן, ממשתתפי התכנית. הוא מוסיף שאם היה מנסה ללמוד לבד, הוא היה נתקע ולא הייתה לו מוטיבציה, אבל היום כשהוא לומד בקבוצה במסגרת התכנית - יש לו כוח להמשיך. נעם ופייר עובדים יחד כבר חודש על הקמת חדר בריחה וירטואלי. "עכשיו אני רואה את העתיד שלי בצורה הרבה יותר זוהרת", אומר פייר. "אני יכול לראות את הכביש שאני עומד ללכת עליו, פשוט מדהים לראות כמה למדתי וכמה עוד יש לי ללמוד".

הנערים והנערות שנבחרים לתכנית מאותרים על ידי שותפים של המיזם מהקהילה ומבתי הספר: "אנחנו מנסים לזהות אצלם את הפוטנציאל, את החיבה ואת התשוקה לטכנולוגיה"

במקביל ללימודי התכנות בקורס, הם נחשפים לדמויות בכירות בתעשייה כדי ללמוד מהן על הדרך להצלחה. איתמר עמית, מדריך בתכנית, מסביר כיצד היא מכשירה את המשתתפים באופן מעשי לקראת עולם ההייטק. "המטרה היא לא להיות הייטקיסט, אלא להיות סטארט-אפיסט, ללמוד איך לקחת רעיון מאפס ולהביא אותו לקצה של הצד השני. המשתתפים עובדים על פרויקטים קבוצתיים ולומדים להגיש עבודה בצוות, לבנות פרויקט ללקוח לפי הצרכים שלו. ממש מרגישים מה זה אומר להיות בעולם ההייטק".

בנוסף לכלים התכנותיים שנלמדים בתכנית, הם לומדים תכנים מעשירים נוספים. "אני מאוד שמחה שהתקבלתי לתכנית הזאת כי זה לא רק תכנות", אומרת מהרט. "זה גם קבלת החלטות, ניהול זמנים, ודברים שלא האמנתי שאני אלמד בכיתה ט'".

"אנשים תמיד אומרים לי שיש לי שאיפות גדולות מדי", אומרת דניאל. "אבל אני באמת מאמינה שאני יכולה. להתקבל ליחידות טכנולוגיות בצבא, להתקדם בצבא ולצאת לקצונה, לחתום קבע, ולעבוד בחברה גדולה באזרחות".