למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה
צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

למה החרדים כל כך מפחדים מפסיקת בג"ץ בנושא הגיור?

לב המחלוקת שממשלות ישראל לדורותיהן נמנעו מלהכריע בה, החל מחוק השבות שנחקק ב-1950, דרך העתירות שהוגשו לאורך השנים ואיך כל זה קשור לחגיגת בר מצווה לכלבים? | האזינו להסכת "עוד יום"
מיכל רשף ויאיר אטינגר | עוד יום
04 במרץ 2021
06:59

15 שנה אחרי שגלגלו אליו את תפוח האדמה הלוהט הזה, בג"ץ קיבל השבוע החלטה דרמטית - כזו שהצליחה באמת להסעיר את העולם היהודי. לא רק כאן, אלא גם בחוץ לארץ. הקביעה שלו אומרת שכל יהודי שעבר גיור רפורמי או קונסרבטיבי בארץ יוכר כיהודי לצורך חוק השבות. כלומר, יוכל לקבל אזרחות ישראלית בעצם. אבל מה זה אומר לגבי חתונה? לגבי גירושים? ולגבי מונופול הרבנות בכלל? ואיך כל זה קשור לחגיגת בר מצווה לכלבים?

האזינו לפרק החדש בהסכת "עוד יום"

חוק השבות שנחקק ב-1950 אומר שכל יהודי או אדם שהתגייר זכאי לאזרחות בישראל, אבל לא קובע מיהו יהודי ומה זה גיור כהלכתו. החוק הזה יצר לראשונה את הפער שבין אדם שמשתייך לעם היהודי מבחינה לאומית, לבין אדם יהודי על פי ההלכה. אפשר להגיד שזה אחד הערכים הנשגבים ביותר שעליהם קמה המדינה: לאפשר מקלט לכל מי שסבל בימי השואה ובכלל כל תקופת הגולת - במדינת הלאום של העם היהודי. לכן לא התעקשו על ההגדרה היהודית שתעסיק את המדינה במשך עשורים רבים עד היום הזה.


החוק הזה אמר שיהודי הוא אדם שמתגייר, אבל לא נאמר איך - רפורמית? אורתודוכסית? הדבר נשאר מעורפל. לתוך הפתח הזה נכנסו הרבה משברים פוליטים ומשפטיים. הכנסת, המערכת הפוליטית והממשלות לדורותיהן, לא הצליחו לייצר חוק שקובע מהו גיור.

סערת הגיור - קרע בעם? בקושי שריטה | שמואל רוזנר

לפסיקת בג"ץ, בשלב זה, משמעות סמלית בעיקר. ספק אם תביא לשינוי מעשי שיש לו משמעות דרמטית. גיורים רפורמים מתנהלים בישראל כל העת. גיורי קפיצה (גיור שתחילתו בישראל וסופו בחו"ל) כבר הותרו, כך שאין בעיה להשלים אותם.

ובכלל - המאבק על הגיור הוא מאבק כוח פשוט בין סיעות שונות שמתעניינות בנושא, בעוד שרוב הציבור אדיש.  אז למי הפסיקה עוזרת מבחינה פוליטית? נראה שלאף אחד. את המצביעים החרדים לא צריך לשלהב לבוא לקלפי. את המצביעים שנגד החרדים הגיור הרפורמי מעניין כקליפת השום. הם מצביעים נגד התנהלות החרדים בקורונה, נגד הגבלת תחבורה ציבורית בשבת, נגד תמיכה בבחורי ישיבות.

השופטים שוב נתקעו עם החלטה שלא רצו לקבל | תמר אלמוג

הפסיקה שניתנה השבוע הייתה די צפויה. כל מי שמתעסק בגיור כמקצוע, כמו עורכי דין או רבנים, ידע שזה מגיע. כך גם הפוליטיקאים. הריטואל כבר מוכר - מדי פעם הממשלה או הכנסת נמנעות ממשהו שהן אמורות לעשות, או שעושות משהו שהן לא אמורות לעשות. מישהו עותר לבג"ץ. בג"ץ מזהיר, ממתין, מחכה, מתעכב ובסוף, כשדבר לא משתנה, מקבל החלטה. ואז באים אלו שהיו אמורים לפעול וזועקים: אבל בג"ץ! למה בג"ץ מחליט? מה הוא מתערב?

השמיים לא באמת נפלו. בכל זאת, העתירות הוגשו לפני 15 שנה ומאז בג"ץ דחה, עיכב ביקש, התריע (בואך התחנן) למחוקקים - טפלו בזה. הם לא עשו זאת. בעניין הזה לא משנה אם השופטים מתויגים כשמרנים או אקטיביסטים, הם כולם בעמדה אחת: אי אפשר לא לקבל החלטה במודע במשך 15 שנה – ואז לבוא בטענות.

על מי הפסיקה תשפיע כבר עכשיו? אומרים שיש בערך 50 מקרים

אז על מי ההחלטה הזאת הולכת להשפיע כבר עכשיו? למעשה מדובר באוכלוסייה די קטנה. בני או בנות זוג של ישראלים יהודים שנמצאים כאן במסגרת איחוד משפחות. יש כנראה אלפי זוגות כאלה בישראל. אבל בתנועה הרפורמית והקונסרבטיבית אומרים שיש בערך 50 מקרים בפועל של גיור של בני זוג כאלה בשנה. כלומר לא בדיוק "הגוים נוהרים". למען האמת, רובם הגדול בכלל לא מעוניינים בכך.

פייסבוק הסירה קמפיין של יהדות התורה שהציג כלבים "רפורמיים"

לפני כמה שנים התקיים בקהילה רפורמית בארצות הברית, אירוע שקיבל את הכינוי "בארק מצווה", משחק מילים על בר מצווה ונביחה באנגלית. מישהו במסגרת אותה הקהילה חגג יום הולדת או בר מצווה לכלב שלו. זה אמנם נעשה בהומור, אבל גרם לאימפקט אדיר.

כעת, לאחר הסערה של פסיקת בג"ץ, ביהדות התורה פרסמו סרטון שבו נראים כלבים לבושים בטלית ובכיפה, ובקריינות שלו נאמר כי "בבג"ץ זה יהודי". לקראת סופו של יום בו הקמפיין היה באוויר, החליטה פייסבוק להסירו, מפני שהוא נוגד את כללי הקהילה של הרשת החברתית לפיהם לא ניתן ללעוג למאפיינים המוגנים כמו שיוך דתי ומגדירים זאת כדברי שנאה.

הסרטון עורר זעם גדול וביקורת, בין היתר מצד יו"ר יש עתיד יאיר לפיד שאמר: "אנטישמים תמיד משווים יהודים לכלבים"."אבא שלי סיפר לי פעם שעל הפרלמנט בבודפשט היה שלט גדול: 'אין כניסה ליהודים וכלבים'. כי אנטישמים תמיד משווים יהודים לכלבים", כתב לפיד. יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן כתב בחשבון הטוויטר שלו: ביהדות התורה אין יהדות ואין תורה. רק ישראל ביתנו חזקה תדאג שתקום פה ממשלה בלי המפלגות החרדיות".

אם נקשיב למפלגות החרדיות ולרבנים הראשיים הפחד מרפורמים הוא פחד אדיר. למעשה, העימותים בין הרפורמים לבין החרדים היו פעם הרבה יותר חריפים. בסופו של דבר הוויכוח הגדול ביניהן הוא סביב נושא המצוות. בגיור רפורמי אין שום דרישה לקבלת מצוות. בגיור כזה יש ציפייה שהמתגייר ילמד את הבסיס של היהדות וגם יפגין את הידע הזה בפני בית הדין, יעשה טבילה (אם הוא גבר - גם ברית מילה), אבל אין דרישה שיקיים מצוות.

לאן תתפתח הסערה הנוכחית? האם הסדק שנוצר בסטטוס קוו רק ילך ויגדל? האם מערכת הבחירות תלבה אותה והאם היא תדעך עם הופעת המדגמים לטובת דיבורים על קואליציה? ימים יגידו.