ביהמ"ש העליון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ביניש על סערת הגיור: לא הותירו לשופטים ברירה

נשיאת ביהמ"ש העליון בדימוס: "המערכת הפוליטית לא פותרת בעיה וזה מגיע לבית המשפט – ואז יש את מי לתקוף"
אלמוג וגילת
04 במרץ 2021
11:03

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס, דורית ביניש, התייחסה היום (חמישי) לסערה סביב פסיקת בג"ץ בעניין הגיור הרפורמי. בריאיון לתמר אלמוג ומוטי גילת בכאן רשת ב אמרה ביניש כי "זה מאוד מצער. יש שיטה שהמערכת הפוליטית לא פותרת בעיה וזה מגיע לבית המשפט – ואז יש את מי לתקוף". לדבריה, בית המשפט לא רצה להיכנס לסוגיה הכבדה הזאת ולא נותרה לו ברירה. "אם רוצים - בית המשפט אמר מפורשות – אתם יכולים לחוקק", הוסיפה ביניש.

האזינו לריאיון המלא עם דורית ביניש

ביום שני האחרון, בג"ץ קבע לראשונה כי גם מי שעברו גיור רפורמי או קונסרבטיבי יוכרו כיהודים מבחינת חוק השבות. הפסיקה באה בעקבות 11 עתירות, שרובן הוגשו בשנת 2005. ההרכב שדן בעתירות הוא הרכב מורחב של תשעה שופטים.

למה החרדים כל כך מפחדים מפסיקת בג"ץ בנושא הגיור? | האזינו להסכת

הכרעה זו מצומצמת לשאלה האזרחית-ציבורית של הקניית מעמד מכוח חוק השבות ואינה עוסקת בשאלה דתית. ההכרעה ניתנה ברוב של שמונה שופטים. השופט נעם סולברג הסכים עם המסקנה המשפטית של פסק הדין, אך סבר כי יש להשהות את מועד כניסת פסק הדין לתוקף ב-12 חודשים מיום כינונה של הממשלה ה-36, כדי לנסות להימנע מטלאי על גבי טלאי, ולאפשר אסדרה חקיקתית לנושא הגיור.

לאחר פסיקת בג"ץ אריה דרעי, יעקב ליצמן ומשה גפני הבהירו לראש הממשלה בנימין נתניהו כי "לא נצטרף לממשלה בלי פסקת התגברות". בחדשות הערב בכאן 11 פורסם האולטימטום שהציבו הנציגים החרדים, שדרישתם לפסקת התגברות נועדה לאפשר למדינה שלא להתיישר לפי החלטת בג"ץ בנושא הגיור. גם ראש הממשלה וגם יו"ר תקווה חדשה גדעון סער בחרו שלא להגיב להחלטת בית המשפט.

קרע בעם? בקושי שריטה: 7 הערות על סערת הגיור | פרשנות