חברת טבע

באיחוד האירופי חוקרים: האם טבע הכשילה את יריבותיה בייצור תרופת קופקסון?

חקירה רשמית נפתחה. הבדיקה תברר אם טבע ניצלה לרעה את מעמדה בשוק בניגוד לכללי ההגבלים העסקיים של האיחוד האירופי
גיא בריצמן
04 במרץ 2021
13:26

רגולטור ההגבלים העסקיים של האיחוד האירופי פתח היום (חמישי) בחקירה רשמית של חברת "טבע". באיחוד האירופי חוקרים אם יצרנית התרופות הישראלית הכשילה במכוון, באופן בלתי חוקי, את יריבותיה בייצור תרופת קופקסון נגד טרשת מפוצה.

הנציבות האירופית, שפשטה על משרדי החברה בשנים 2019 ו-2020, אמרה כי הבדיקה תברר אם טבע ניצלה לרעה את מעמדה בשוק בניגוד לכללי ההגבלים העסקיים של האיחוד. לפני כשלושה חודשים קנס האיחוד את החברה ביותר מ-60 מיליון אירו בגין עיכוב אספקת תרופות מוזלות לבעיות שינה. האיחוד האירופי הודיע כי הוא קונס גם את חברת התרופות האמריקנית "ספלון", אותה "טבע" רכשה ב-2011.

על פי הודעת נציבת האיחוד האירופי להגבלים עסקיים מרגרט וסטגר, "ספלון" שכנעה בשנת 2005 את טבע להישאר מחוץ לשוק שלה, ובתמורה לעיכוב טבע קיבלה עסקאות צדדיות מועילות וכמה תשלומים. לדברי וסטגר: "הסכם התשלום בעיכוב של טבע וקפלון פגע בחולים ובמערכות הבריאות הלאומיות, ומונע מהם תרופות משתלמות יותר". 

באוגוסט האחרון האשים משרד המשפטים של ארצות הברית את טבע בקשירת קשר עם חברות מתחרות להעלות מחירים של תרופות גנריות. החברה הישראלית הואשמה בתיאום המחירים במשך שנתיים משנת 2013. משרד המשפטים בארצות הברית טען כי לקוחות אמריקנים שילמו בעבור תרופות שקנו כ-350 מיליון דולר יותר מכפי שהיו צריכים בשל תיאום המחירים. ההחלטה להעמיד לדין את טבע באה בעקבות סירובה לקבל הסדר שיכלול הודאה באשמה ותשלום קנס.

תגיות:
טבע