אכיפה במוסד חינוך חרדי באשדוד
צילום: פלאש 90

קנסות מוגדלים? לבעלי עסקים ולא למוסדות חינוך

מאז שנכנסה העלאת הקנסות לתוקף, רשמה המשטרה 46 דוחות למוסדות שפעלו בניגוד להנחיות. רק 8 היו בסך 10,000 שקלים. הגדלת הקנסות באה על רקע ההפרות במגזר החרדי, אך דווקא בעלי עסקים הם אלה שעמדו מול יד קשה של המשטרה. החוק החדש אפשר למשטרה להוציא גם צווי סגירה למוסדות חינוך, אלא שמי שסבלו גם פה הם בעלי העסקים
משה שטיינמץ
04 במרץ 2021
15:43

במהלך חודש פברואר רשמה המשטרה 46 קנסות למוסדות חינוך שפעלו בניגוד להנחיות הקורונה - רק שמונה מהם היו קנסות מוגדלים בסך עשרת אלפים שקלים. לפני חודש אישרה הממשלה את העלאת גובה הקנסות למוסדות חינוך ועסקים שפתחו בניגוד לחוק, אך רובם הגדול קיבלו קנס בגובה של 5,000 שקלים.

בעלי עסקים לעומת מוסדות החינוך, עמדו מול יד קשה. 303 בעלי עסקים נקנסו בקנס מוגדל של עשרת אלפים שקלים ו-89 נקנסו בקנס מוגדל של 7,500 שקלים. הגדלת הקנסות אושרה בכנסת לאחר עימות ארוך במערכת הפוליטית מול המפלגות החרדיות. בסופו של דבר הועלו הקנסות עד לסכום מקסימלי של עשרת אלפים שקלים, לעומת 5000 קודם לכן.

מה שהניע את מהלך העלאת הקנסות הוא הפתיחה של מוסדות חינוך חרדיים רבים בניגוד להנחיות, אלא שהנתונים שהגיעו לידי כאן חדשות מלמדים שהמשטרה כמעט ולא עשתה שימוש בכלי הזה. ומי שכן נקנס בסכומים מוגדלים הם בעלי עסקים.

החוק החדש אפשר למשטרה להוציא גם צווי סגירה למוסדות חינוך שפעלו בניגוד להנחיות, אלא שהמשטרה מיעטה לעשות בו שימוש. רק שני צווים הוצאו למוסדות חינוך - אחד במחוז הדרום ואחד במחוז תל אביב. לעסקים לעומת זאת הוציאה המשטרה 176 צווי סגירה.

מהמשטרה נמסר: "משטרת ישראל היא היחידה שפועלת לאכיפת תקנות בקרב מוסדות חינוך כשעד כה נרשמו בהקשר זה מאות דוחות. בניגוד לנטען, נרשמו במהלך חודש פברואר 80 דוחות למוסדות חינוך שהפרו את התקנות.

"אין כל קשר בין אכיפת הגבלות התנועה שמטבען גדולות בהרבה מאכיפת הגבלות המסחר, שמטבען גדולות בהרבה מאכיפה כלפי מוסדות חינוך. השוואות אלו ואחרות לא רלוונטיות ולא מקצועיות. יודגש שוב כי כמות הקנסות וגובהם איננו יעד והשוטרים פועלים וימשיכו לפעול לאכוף במקצועיות כל הפרה שתדווח ושבה יתקלו בפעילותם".

תגיות:
קורונה