מכלית הנפט "אמרלד"
המשרד להגנת הסביבה

זיהום הזפת: מערכת הביטחון בודקת את מעורבות איראן

בארגון הסביבה גרינפיס טוענים כי זיהו ספינה איראנית נוספת ליד שפך הנפט שזיהם את החופים והסבירו כי שפך כזה ע"י מכליות הוא דבר שבשגרה. לדבריהם, קביעת השרה גמליאל חסרת בסיס וייתכן שמקור הזיהום בתקלה טכנית ולאו דווקא בטרור מכוון
יפעת גליק
04 במרץ 2021
17:01
עודכן ב 18:46

מערכת הביטחון מקיימת בדיקה לבחינת אירוע אוניית הזפת והאם קיימת מעורבות ישירה איראנית ובאיזה אופן. גורם ביטחוני הגדיר היום (חמישי) את המהלך כהעמקה ובירור של הדברים.

אחרי הכרזת השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל אמש, ארגון הסביבה גרינפיס טוען היום כי חשף ספינה איראנית נוספת, בשם ״רומינה״, סמוך לשפך הנפט שזיהם את חופי ישראל. השרה גמליאל הודיעה אתמול שהספינה ״אמרלד״ שיצאה מאיראן היא זו שאחראית לזיהום הנפט. אך בגרינפיס סבורים: ״קביעתה של השרה להגנת הסביבה לפיה פשע הזפת הוא 'מעשה טרור של איראן' - היא שערורייתית וחסרת בסיס עובדתי בשלב זה". לטענתם, מכליות נפט איראניות רבות מפליגות באגן המזרחי של הים התיכון וקביעה כזו, בשלב הנוכחי, לא מבוססת דיה ופרסומה חסר אחריות.

לדבריהם, מכלית נפט איראנית נוספת חגה באזורינו סמוך לכתם הנפט החשוד כמקור הזיהום שפגע בחופי ישראל. עוד טוענים בארגון כי מדובר בתופעה מוכרת ורחבה של זיהום הים משפיכות נפט על ידי ספינות. הארגון ביצע חקירה עצמאית שבסופה קבע כי הדרך היחידה לאשש באופן ודאי את מקור הזיהום היא על ידי הצלבה בין דגימת הזפת מהחופים לבין דגימות של החומרים שהאונייה נשאה עימה. "לפי הפרסומים, החקירה לא כללה פעילות זו, אלא נעשתה על ידי אלימנציה בלבד. יתרה מכך, הגופים במדינת ישראל שיכלו לדאוג לדגימה כזו לא עורבו בתוך החקירה ולא פורסמו ממצאי בדיקות הזפת שנדגמה על ידי המשרד להגנת הסביבה", מסרו בארגון.

בגרינפיס קוראים לפתוח בהליכים לחקירה בין-לאומית בנושא. "בשל הקרבה לתעלת סואץ, ישנה תנועה ערה ביותר של ספינות משא ומכליות נפט, בפרט באגן המזרח בתיכון", הם מסבירים. "אכן מספר האוניות החשודות בפשע האקולוגי מלכתחילה עמד על עשרות. בין המיכליות שעוברות בתעלת סואץ ישנן גם מיכליות איראניות הפועלות בגלוי ויוצאות מאיראן". 

עוד הוסבר כי שנים שמכליות נפט איראניות חולפות בתעלת סואץ ומבריחות נפט ותוצריו לסוריה, בעוד על שתי המדינות מוטלים עיצומים. השיטה שבה פעלה "האמרלד" דומה, לדבריהם, לאופן בו לאופן בו פועלות הספיות הללו: כיבוי מערכת מערכת הניטור הימי שלהן (AIS) מעט אחרי שהן נכנסות לים התיכון דרך מצרים. מאוגוסט 2018 עד יולי 2019 סוריה קיבלה בשיטה זו כ-17 מיליון חביות נפט גולמי מאיראן, אומרים בארגון.

גרינפיס זיהו כי גם הספינה "רומינה", שנושאת את דגל איראן ומנוהלת על ידי חברה שיושבת בלבנון, סומנה בעבר על הרשויות האמריקניות כספינה שהפרה את האמברגו הבין-לאומי על סוריה. "מכלית נפט זו נצפתה באזורינו כבר בנובמבר 2020 וכעת גם סמוך למקור שפך הנפט בים התיכון שזוהה על ידי המשרד ב-5 לפברואר", הסבירו. "הרומינה יצאה מאיראן ב-25 לדצמבר חצתה את תעלת סואץ ב-9  לינואר ולאחר מכן כיבתה את מערכת הניטור שלה. האות הבא שלה היה ב-4 בפברואר, סמוך לאזור שפך הנפט שזיהה המשרד ב-5 לפברואר, וב-10 לפברואר חצתה בחזרה את תעלת סואץ. כלומר, עקבותיה אבדו בין ה-9 לינואר עד ל-4 בפברואר", קבעו והדגישו: "זו אינה הפעם הראשונה שמכלית הנפט האיראנית פועלת כך".

לכן, סיכמו בארגון: "לרוב הזיהום קורה בלב ים והשפעתו על החופים קטנה בהרבה ממה שנצפה בחופי ישראל בשבועות האחרונים. מלבד החמורים ביותר, ישנה שגרה של זיהום הים בנפט על ידי מכליות במגוון שיטות. אסון הזפת הוא ללא כל ספק פשע סביבתי, שכן גם אם מדובר בתקלה טכנית, היה על האוניות להודיע על כך מבעוד מועד ובכך לאפשר את מזעור הפגיעה. בכל מקרה, אין כל בסיס עובדתי לכך שמדובר בפעילות טרור מלבד ארץ מוצאה של הספינה".

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה: "הסביבה חוותה אירוע טרור - בין אם הוא מכוון או לא"

לדברי מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, דוד יהלומי, בריאיון לתוכנית "חדר החדשות" בכאן 11, "ממה שאני שמעתי ואני מבין - ברמת התוצאה, הסביבה חוותה אירוע טרור. ממש לא רלוונטי אם זה מכוון או לא מכוון".

"זה לא משנה אם האיראנים התכוונו או לא התכוונו", אמר מנכ"ל המשרד. "מחר מכליות פיראטיות נוספות ממשיכות לנוע באופן חופשי - מישהו יכול להבטיח שהן לא יעשו את זה באופן מכוון?". עוד אמר יהלומי כי "מדובר במדינת אויב שמעבירה מדי חודש במים הכלכליים של ישראל עשרות אלפי טונות ב-45 מיליון חביות נפט גולמי בצורה פיראטית, לא חוקית ולא תקנית - כשהיא נוקטת בכל האמצעים על מנת לטשטש את הראיות. חייבים למנוע את האסון הבא על ידי עצירת השייט הבלתי-מבוקר".