האפיפיור עם האייתוללה סיסטאני

ביקור היסטורי בעיראק: האפיפיור נפגש עם בכיר שיעי

פרנציסקוס נפגש לראשונה אי פעם עם האייתוללה עלי סיסתאני • בהודעה שפרסמה לשכתו של סיסתאני נמסר שהם דנו באתגרים הגדולים שעומדים בפני האנושות ובהם "העוני, הרדיפות הדתיות ושלילת החירויות שמהם סובלים אנשים רבים"
יואב זהבי ועומרי חיים
06 במרץ 2021
09:03
עודכן ב 09:49

האפיפיור פרנציסקוס נפגש הבוקר (שבת) לראשונה אי פעם עם האייתוללה עלי סיסתאני, הסמכות השיעית העליונה בעיראק, בעיר נאג'ף. בהודעה שפרסמה לשכתו של סיסתאני אודות הפגישה נמסר כי השניים דנו באתגרים הגדולים שעומדים כעת בפני האנושות ובהם "העוני, הרדיפות הדתיות ושלילת החירויות שמהם סובלים אנשים רבים".

עוד נמסר כי סיסתאני הביע את רצונו לכך שהאזרחים הנוצרים בעיראק יחיו בשלום, ביציבות ויקבלו את מלוא זכויותיהם "כמו כל העיראקיים", ואת תקוותו שעיראק תצליח להתגבר בקרוב על מצוקותיה הנוכחיות.

בהודעה שפרסם הוותיקן בתום הפגישה נמסר שהאפיפיור הודה לסיסתאני ולמאמינים השיעים על "השמעת קולם של החלשים והנרדפים ביותר", באחת התקופות האלימות בהיסטוריה המודרנית של עיראק. פרנציסקוס אמר כי המסר לשלום של סיסתאני מהווה אישור "לקדושתם של חיי האדם ולחשיבותה של האחדות בקרב העם בעיראק".

האפיפיור נחת אתמול בעיראק, תחת אבטחה כבדה, לביקור סמלי. אלפי אנשי כוחות ביטחון עיראקיים נערכו לאבטח את הביקור של האפיפיור, בן 84, שמגיע לבגדד לאחר פיגוע התאבדות ומתקפת רקטות שאירעו שם בשבועות האחרונים.

לפני שעלה למטוס אמר האפיפיור לכתבים כי הוא "שמח לצאת לביקורים שוב". ביקורו של האפיפיור בעיראק הוא הביקור הראשון שלו מחוץ לאיטליה מחודש נובמבר 2019. "זהו ביקור סמלי, חובה לעשות כן בארץ ששכלה כל כך הרבה אנשים לאורך שנים רבות", אמר. האפיפיור יתנייד במטוס, מסוק וככל הנראה במכונית משוריינת ויבקר בארבע ערים.