נערכים לפתיחת המסעדות, בשבוע שעבר
צילום: דוד כהן, פלאש 90

המסעדות נפתחו: "כל ההנחיות הזויות, מי שמקבל החלטות מעולם לא עבד במסעדה"

בעלת מסעדה לכאן רשת ב: "אני, בתור בן אדם אחד, צריכה לאכוף את מה שמשטרת ישראל לא הצליחה לעשות במשך שנה" • פרופ' לוי על פתיחת נתב"ג: "הפתיחה מושפעת מהבחירות" • עם ביטול חובת הבידוד במלוניות - ויכוח בין משרד המשפטים למשרד הבריאות לגבי אכיפת הבידוד באמצעות הצמיד האלקטרוני
סדר יום
07 במרץ 2021
10:22
עודכן ב 12:33

הפעימה השלישית של פתיחת המשק נכנסה הבוקר (ראשון) לתוקף. מלבד מוסדות החינוך נפתחו המסעדות עם מגבלות, אולמות האירועים, בתי התפילה וכן אירועי התרבות והספורט. שאדיה סבית, בעלת מסעדה בכפר יאסיף סיפרה בריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב כי "נערכנו בסוף השבוע, ידענו ולא ידענו באיזה מתווה אפשר לפתוח - הזוי שזה נודע לנו רק בצאת השבת". סבית הוסיפה כי "יש התרגשות לפגוש את הלקוחות שלא ראינו חצי שנה ויש את חוסר הוודאות - זו לא תהיה הפתעה אם ניסגר שוב, התרגלנו לצערי. ההנחיות הזויות".

האזינו לריאיונות עם בעלי המסעדות

סבית ביקרה את המתווה ואמרה כי "אני, בתור בן אדם אחד, צריכה לאכוף את מה שמשטרת ישראל לא הצליחה לעשות במשך שנה". הבעלים של "קפה קפה" בקיבוץ יפעת, איתמר שרעבי, התראיין גם הוא ואמר כי "אני רוצה לפתוח את העסק ואין עובדים - כי אנשים לא ממהרים לחזור לעבוד. נוצר שוק שחור, שואלים אותי אם אני משלם במזומן כדי להמשיך לקבל את החל"ת".

משרד הבריאות עדכן כי מספר המאובחנים בקורונה בישראל, מפרוץ המגפה, חצה את רף 800 אלף. אתמול אובחנו 1,923 נדבקים ושיעור הבדיקות החיוביות עומד על 4.3%. מספר החולים שמצבם קשה עומד על 724. 

ראש קבינט המומחים של מגן ישראל פרופסור רן בליצר אמר בריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב על הפתיחה היום כי היא "נעשתה על דעת משרד הבריאות. הסיכון הוא בר ניהול, זה הדבר הנכון לעשות". בליצר הוסיף כי "המהלך יעלה את ה-R מעל ל-1. ואפשר היה לחכות עם ההתכנסויות ההמוניות".

האזינו לריאיון עם פרופ' בליצר

הבוקר מתח מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור חזי לוי ביקורת על פתיחת נמל התעופה בן גוריון. "המתווה מסוכן, הוא נקבע בדיוני ממשלה עם שרים שיש להם משרדים ואג'נדות - הפתיחה מושפעת מהבחירות", אמר לוי בריאיון לקלמן ליבסקינד ומואב ורדי בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב. עוד ציין כי "המתווה נועד להביא ישראלים להצבעה בבחירות". 

פרופסור לוי התייחס גם להגבלת יעדי הטיסות למחוסנים ולמחלימים ואמר: "עדיין יש חוסר ודאות לגביי הווריאנטים. גם אם אתה מחוסן ולא פיתחת מחלה סימפטומטית - זה עשוי לאתגר את כל מבצע החיסונים". 

ויכוח בין משרדי הבריאות למשפטים על פיילוט הצמידים הדיגיטליים

בתוך כך, עם ביטול חובת הבידוד במלוניות לשבים מחו"ל היום, פיילוט הצמידים הדיגיטליים מתרחב - ועימו ויכוח בין משרד המשפטים למשרד הבריאות לגבי אופן אכיפת הבידוד באמצעות חוק הצמיד האלקטרוני. במשרד הבריאות דרשו שכל איתות ששולח הצמיד על הפרת הבידוד יגרור שליחת קנס בדואר באופן מיידי. במשרד המשפטים אמרו שמדובר בפתרון בעייתי מההיבט המשפטי וכי צריך לוודא שהמכשיר מדייק ושאין בו תקלות, ולכן נדרש לשלוח שוטר לבית המבודד כדי לוודא שאכן הופר הבידוד.

הסיכום המסתמן הוא שתהיה תקופת הרצה של כמה שבועות, שבה ישלח שוטר לאחר איתות על הפרה ולאחר תקופת ההרצה, כשהמכשיר יוכיח אמינות, יעברו לקנוס באופן מיידי לאחר איתות על הפרה. במקביל, חוק הצמיד האלקטרוני צפוי להגיע עוד השבוע להצבעות בכנסת ולהליך בזק של חקיקת החוק בשלוש קריאות בתוך כמה ימים.

הפיילוט החל לפני כשבוע עם 100 איש ביום. ביום חמישי הופץ תזכיר חוק באמצעותו הממשלה מבקשת לאפשר מעקב דיגיטלי אחר חוזרים מחו"ל. בתזכיר החוק נכתב כי אדם הנכנס לישראל, יחויב "לשהות בבידוד בביתו או במקום מתאים אחר העומד לרשותו, תוך שימוש באמצעי פיקוח טכנולוגי". רק מי שיסרב לכך, יישלח לבידוד במלונית.

לאחר הביקורת הציבורית על ועדת החריגים - בוטלה הוועדה וכעת צפויים להיכנס לישראל כ-1,000 אזרחים ישראלים ביום, עד שהמספר יעלה בהדרגה ל-3,000 איש. גם היעדים יורחבו ובנתב"ג ינחתו טיסות מפריז, לונדון, קייב, טורונטו והונג קונג. מחזיקי תעודת מחלים או מתחסן יוכלו לצאת מישראל באופן חופשי, מלבד דרך מעבר טאבה שנותר סגור, ותתאפשר כניסה דרכו באופן חד-פעמי. פעמיים בשבוע תותר כניסה מירדן.

בד בבד, עם הפתיחה הנרחבת של המשק, במשרד הבריאות בוחנים מתווה של בדיקות מהירות בכניסה למקומות שדורשים תו ירוק לילדים וללא מתחסנים - זאת כדי להרחיב את האפשרויות עבור מי שאינו מתחסן, מי שאינו יכול להתחסן ועבור ילדים, שכרגע אינם יכולים להציג בדיקה שלילית לקורונה במרבית המקומות שבהם יש צורך בהצגת התו הירוק.

על פי המתווה הנוכחי, לא מחוסנים וילדים יוכלו לשהות במלונות ובאולמות אירועים שבהם הדבר אפשרי במכסה של עד 5% מהמשתתפים. במקביל, במשרד הבריאות יבדקו את ההשלכות של הפתיחה הרחבה של המשק, במסגרת הפעימה השלישית, על מנת לוודא שלא נרשמת התפרצות תחלואה נרחבת, בטרם יאושר מתווה כזה. כתבתנו מציינת כי הכוונה היא לאפשר לילדים וללא מתחסנים כניסה לאירועים שונים, לבתי קפה, למסעדות, לאטרקציות ועוד - בכפוף להצגת בדיקה שלילית.

השתתפו בהכנת הידיעה: זאב קם ודקלה אהרן-שפרן