רנה שנרב

שנתיים מאסר למחבל שהורשע בסיוע לרצח רנה שנרב

משפחת שנרב על עסקת הטיעון: החלטת בית המשפט - מסר של סלחנות, תוך העדפת האינטרסים של המחבלים על פני זכויות הקורבנות, אלה שהיו ואלה שעוד יבואו
כרמל דנגור
07 במרץ 2021
12:00

רצח רנה שנרב: בית המשפט הצבאי בעופר גזר היום (ראשון) שנתיים מאסר על חאלד קועד, שהורשע בחברות בארגון טרור (ארגון החזית העממית) ובאי מניעת עבירה - משום שידע על כוונת חברו, קאסם שבלי, לבצע פיגוע ולא דיווח על כך. גזר הדין ניתן במסגרת הסדר טיעון. שבלי היה חבר בחוליית המחבלים שביצעה את הפיגוע בעין בובין באוגוסט 2019, פיגוע בו נרצחה רנה שנרב בת ה-17 ונפצעו אחיה דביר ואביה איתן.

משפחת שנרב מסרה בתגובה: "החלטת בית המשפט לאשר את העונש המקל שביקשה התביעה הצבאית להטיל על המחבל, מביישת את החיילים שפעלו לילות כימים לעצור את המחבלים ופוגע באופן משמעותי בהרתעת מדינת ישראל. המחבל ידע על כוונת חברו לבצע פיגוע והיה יכול להציל את חייה של רנה ולמנוע את הפציעה של איתן ודביר. במקום לשדר מסר מובהק שמעורבות בטרור תיענה בענישה מחמירה וכואבת, החלטת בית המשפט משדרת מסר של סלחנות תוך העדפת האינטרסים של המחבלים על פני זכויות הקורבנות, אלה שהיו ואלה שעוד יבואו. זהו יום עצוב להרתעת מדינת ישראל".

ביתם של שלושה מחבלים מהחוליה נהרסו על ידי צה"ל. האחרון בהם, ביתו של קאסם אלכרים ראגח שיבלי, נהרס במאי 2020 - ונהרסה רק הקומה האחרונה של הבית, זאת בשל עתירת בני משפחתו לבג"ץ. את בתיהם של שני מחבלים אחרים בחוליה, וליד חנאתשה ויזן מגאמס מרמאללה ומהכפר ביר זית, הרס צה"ל בחודש מארס. זאת לאחר שנדחו העתירות שהגישו משפחות המחבלים לבג"ץ נגד מימוש צו ההריסה.

קועד הורשע בדצמבר 2020 על חלקו בפיגוע במעיין דני. הוא נסע עם המחבל שביצע את הפיגוע כחודש לפני האירוע, אז אמר המחבל כי הוא רוצה לבצע פיגוע גדול יותר מברגותי, ובתגובה אמר קועד שהוא רוצה לרדת מהאוטו ולא רוצה להיות חלק מזה.

בינואר החליט היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לגנוז את תיק החקירה שנפתח נגד כמה חוקרי שב"כ, בחשד שפגעו בסאמר ערביד – ראש חוליית הטרור שרצחה את רנה שנרב – בזמן חקירתו, בעקבות קטעים מהחקירה שפורסמו בלעדית בכאן חדשות.