שוק מחנה יהודה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ממונה הקורונה: אפשר יהיה לוותר על המסכות בחוץ - החשיבות שלהן שם נמוכה

פרופסור נחמן אש: לא רוצים לייצר בלבול נוסף, הדגשים למשטרה - אכיפה רק במקומות סגורים ובידוד של החוזרים מחו"ל
בחצי היום
07 במרץ 2021
12:14

ממונה הקורונה פרופסור נחמן אש אמר היום (ראשון) כי החשיבות של המסכות בחוץ היא נמוכה ואפשר יהיה לוותר עליהן. בריאיון לאסתי פרז בכאן רשת ב הסביר אש כי הדגשים של משרד הבריאות למשטרה הם לאכיפה רק במקומות סגורים ואכיפה של הבידודים לחוזרים מחו"ל. עוד הסביר כי "בשלב הזה כשאנחנו לא יודעים מה מידת ההגנה של החיסון מפני הדבקה אנחנו מעדיפים לשמור על מקדם ביטחון נוסף עם המסכות וכללי הריחוק החברתי".

האזינו לריאיון המלא עם פרופ' אש

על פתיחת המסעדות ואולמות האירועים אמר אש כי מרגש לראות את הציבור חוזר, למה שהכי קרוב לחיים נורמליים, אך מצד שני יש חששות מעלייה בתחלואה. הוא הוסיף: "הלחץ מלמטה לפתוח היה מאוד גדול, ומבחינת ציבורית היה קשה מאוד לדחות".

על הביקורת שהמתווה לא מובן אמר אש כי "יש הרבה אי בהירות אבל נוציא הבהרה, אנחנו רק בהתחלה. אם ניקח את המסעדות כדוגמה אז בפנים אפשר לפי התו ירוק ובחוץ תו סגול. קבענו גם אחוזי תפוסה ומרחק בין השולחנות, זה לא פשוט אבל זה ברור".

הפעימה השלישית של פתיחת המשק נכנסה הבוקר לתוקף. שאדיה סבית, בעלת מסעדה בכפר יאסיף סיפרה בריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב כי "נערכנו בסוף השבוע, ידענו ולא ידענו באיזה מתווה אפשר לפתוח - הזוי שזה נודע לנו רק בצאת השבת". סבית הוסיפה כי "יש התרגשות לפגוש את הלקוחות שלא ראינו חצי שנה ויש את חוסר הוודאות - זו לא תהיה הפתעה אם ניסגר שוב, התרגלנו לצערי. ההנחיות הזויות".

ראש קבינט המומחים של מגן ישראל פרופסור רן בליצר אמר בריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב על הפתיחה היום כי היא "נעשתה על דעת משרד הבריאות. הסיכון הוא בר ניהול, זה הדבר הנכון לעשות". בליצר הוסיף כי "המהלך יעלה את ה-R מעל ל-1. ואפשר היה לחכות עם ההתכנסויות ההמוניות".