למצולמים אין קשר לנאמר
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

סייעת המסרבת להיבדק לנגיף קורונה תוצא לחל"ת

בית הדין האזורי אפשר למועצת כוכב יאיר-צור יגאל להפסיק לשלם את שכרה. ראש המועצה בדיון: "מדובר בילדים עם צרכים מיוחדים ששליחתם לבידוד במקרה של תחלואת הסייעת, אינה דומה לבידוד של אדם רגיל" • עיריית אשקלון לצוותים חינוכיים: מי שלא התחסן או יציג בדיקה שלילית כל יומיים – לא יוכל להיכנס למוסד החינוכי
אורלי אלקלעי
07 במרץ 2021
14:28
עודכן ב 18:24

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב דחה היום (ראשון) את בקשתה של סייעת בכיתת חינוך מיוחד המסרבת להיבדק לקורונה. בכך איפשר בית הדין למועצה האזורית כוכב יאיר-צור יגאל להפסיק לשלם את שכרה של היועצת והיא תוצא לחופשה ללא תשלום עד להחלטה סופית בבקשה.

ראש המועצה יובל ארד בדיון כי "מדובר בילדים עם צרכים מיוחדים ששליחתם לבידוד במקרה של תחלואת הסייעת, אינה דומה לבידוד של אדם רגיל". ארד הוסיף כי חוסר היכולת לעיתים לתווך להם את משמעות הבידוד מעצימה את הפגיעה הרגשית והנפשית. "ראש רשות יונק את סמכויותיו מצו המועצות המקומיות, האחריות שנקבעה על ידי המחוקק היא לבריאות הציבור, לכלל, והוא יוצא מהנחה שהפרט נכלל בתוך הכלל", אמר ארד.

עורך הדין גלעד ברטל, פרקליטה של הסייעת, מסר: "מרשתי טוענת שהיא עובדת עם ילדים בחינוך המיוחד וכי עבדה לאורך כל התקופה מבלי שנדרשה לעשות בדיקות קורונה. זכותה שלא להתחסן ולא ניתן לחייב אותה לכך. מה עוד שההחלטה לביצוע בדיקה תהיה תקפה ליום הבדיקה וראש הרשות אינו יכול לחייב אותה לכך. נמתין להחלטת בית המשפט. אנחנו לא יודעים על הפסקת שכרה של מרשתי".

בתוך כך, בעיריית אשקלון הודיעו לצוותים החינוכיים כי עליהם להציג תו ירוק או בדיקת קורונה שלילית בכל יומיים – אם לא, לא תתאפשר כניסתם לגנים. ראש העיר, תומר גלאם מסר: "אנחנו נוקטים בצעד נוסף במלחמה נגד הקורונה במטרה לעודד את ההתחסנות בעיר בדגש על מערכת החינוך, זאת על רקע אלפי תלמידים וצוותי הוראה שנמצאים בבידוד ועשרות מקרי תחלואה. עם כל הקושי בהחלטה, בריאות התושבים מעל הכל ואנחנו נפעל בצורה בלתי מתפשרת". 

גם בארגון יד שרה הודיעו כי לא יעסיקו את מי שלא התחסן. המנכ" משה כהן כתב במכתב לעובדים כי "רוב מתנדבי יד שרה הינם אנשים מבוגרים אשר עלולים חלילה להידבק בקורונה. בימים האחרונים רוב המחלקות והאגפים בארגון כבר הפכו לבטוחים ב-100% כשכל המתנדבים והעובדים בהם מחזיקים בתעודת מחלים מתחסן. עובד או מתנדב אשר לא יתחסן בשבוע הקרוב בחיסון הראשון לא יוכל להמשיך בפעילותו במסגרת יד שרה ולא יכול להכנס לארגון לאחר חג הפסח".