-
-

טנקים או קצבאות זקנה? המדינה שמספרת לאזרחים איפה הכסף

250 שקלים לצה"ל, 120 לבריאות ו-90 שקלים לרווחה: דמיינו שהמדינה הייתה מספרת לכם לאן בדיוק הולכים כספי המסים שאתם משלמים. ועכשיו קבלו את אוסטרליה - המדינה שהפכה את החלום למציאות
שאול אמסטרדמסקי
07 במרץ 2021
18:52

דמיינו עולם שבו הממשלה אשכרה מספרת לכם מה היא עושה עם כספי המסים שלכם. קשה לדמיין, אה? חברה שגרה באוסטרליה שלחה לי משהו כל כך מהמם שהייתי חייב לשתף.

ברגע שאתם מגישים שם את הדוח השנתי למס הכנסה, בום! מס הכנסה שולח לכם דבר כזה, ועוד צבעוני: רשות המסים מחשבת כמה מסים שילמתם, ומייד מספרת לכם מה הממשלה עשתה עם הכסף הזה עד רמת הדולר.

בטופס לדוגמא, 6,735 דולר הלכו לביטוח לאומי האוסטרלי, קצת קצבאות זקנה, קצת קצבאות ילדים, דמי אבטלה, דברים כאלה. אפילו מספרים לכם ש-736 דולר הלכו לריבית על החובות שאנחנו, הממשלה האוסטרלית, לקחנו בשביל לתת לכם את כל השירותים האלה.

מדהים, לא? ואצלנו מה? בישראל יש איזשהו ניתוק בין כספי המסים שאנחנו משלמים לבין מה שאנחנו מקבלים מהממשלה, כאילו זה לא אותו דבר. אנשים רוצים לא לשלם מסים אבל לקבל מקסימום שירותים' וזה לא עובד ככה.

אולי אם הממשלה הייתה הולכת בגישה הזאת, השקופה, ומספרת לנו מה עושים עם הכסף שלנו, אולי זה היה עוזר לצמצם את הפער הפסיכולוגי הזה.

בקיצור, אנחנו רוצים להיות כמו אוסטרליה, מקום שבו הממשלה עובדת בשבילנו, במקום מה שהולך פה, שאנחנו עובדים אצל הממשלה.