הארי ומייגן
צילום: גטי אימג'ס

"מאוכזב מאבא שלי": הארי ומייגן על הגזענות, ההתנכלות והאדישות מבית המלוכה

הנסיך והדוכסית מסאסקס סיפקו ריאיון נוקב לאופרה ווינפרי, בו יצאו בהאשמות קשות: "חששו מכמה כהה ארצ'י יהיה", "סירבו לעזור לי להתמודד עם אובדנות" • גם אם הם נמנעו משמות, החיצים כוונו ליורש העצר - הנסיך צ'ארלס • ואיך נראות כותרות העיתונים בבריטניה הבוקר?
מאיה ראכלין
08 במרץ 2021
03:03
עודכן ב 07:54

הארי ורעייתו מייגן מרקל, הנסיך והדוכסית מסאסקס, העניקו הלילה (שני) ריאיון נוקב לאופרה ווינפרי ברשת CBS האמריקנית, ששילמה עליו יותר משבעה מיליון דולר. הריאיון ארך כשעתיים והיה רווי פרסומות באופן לא מפתיע, אך היה שווה את הזמן - הארי ומייגן כיוונו את החיצים לבית המלוכה, וריסקו רגעית את התדמית שלה בעיני הציבור.

בתחילת הריאיון חידדה ווינפרי, כדי שלא יהיו ספקות: "את לא יודעת מה אני אשאל, אין נושאים מחוץ לתחום, ואתם לא מקבלים תשלום". נראה כי המרואיינים שלה בכל מקרה התכוונו לפתוח את הכול. 

"הושתקתי על ידי בית המלוכה, הקרובים שלי קיבלו הוראה ברורה לא להגיב לרכילויות", שיתפה מרקל. "עשיתי כל מה שביקשו כי הבטיחו להגן עלי. כשהחלו השמועות הבנתי שהם היו מוכנים לשקר כדי להגן על אחרים במשפחה, אבל לא לומר את האמת כדי להגן עליי ועל בעלי". 

מהר מאוד עלתה בריאיון ה"פצצה הגרעינית" ממנה חששו בארמון - הסכסוך בין מרקל לבין קייט מידלטון, רעייתו של גיסה הנסיך וויליאם - אותו סכסוך מתוקשר שהוביל למשבר ביחסים בין האחים לבית המלוכה. אופרה שאלה את מייגן אם גרמה לקייט מידלטון לבכות, וזו הגיבה: "שמעתי את הסיפור הזה, בדיוק ההיפך קרה. היא הייתה עצבנית ממשהו, אבל אחר כך היא התנצלה והביאה לי פרחים".

הכתר נגד "הכתר" | האזינו להסכת עוד יום

בהמשך סיפרה מרקל כי בני משפחת המלוכה סירבו להכריז על בנה ארצ'י נסיך ולאבטח אותו, בשל צבע עורו הכהה - ואופרה ווינפרי נחרדה מהעדות. בעיניים מזוגגות שיתפה מייגן על התקופה הקשה בארמון בה התמודדה עם מחשבות אובדניות. "לא רציתי לחיות בגלל הקשיים שחוויתי שם. התחננתי לעזרה מהמשפחה, אך היא לא הגיעה". היא הדגישה כי המלכה אליזבת' כן גרמה לה להרגיש רצויה והייתה נפלאה אליה.

מייגן חושפת: "לא רציתי לחיות בגלל הקשיים שחוויתי בארמון. התחננתי אליהם לעזרה, אבל היא לא הגיעה. הם סירבו להכריז על ארצ'י נסיך בגלל צבע העור הכהה שלו"

אז הצטרף הנסיך הארי לריאיון, מצוייד במטען האישי שלו על הבית בו גדל. הוא סיפר כי שוחח בשנה החולפת פעמים רבות עם סבתו, המלכה אליזבת וכי קשריהם טובים מאוד. "היא המפקדת שלי, ותמיד תהיה", אמר הארי. באותה נשימה הודה הנסיך כי היחסים עם אביו, יורש העצר צ'ארלס, טעונים שיפור וכי הוא "אכזב אותו מאוד". הוא חשף כי הוא ורעייתו מייגן מצפים לבת

הנסיך הארי: "אבא שלי אכזב אותי מאוד. הייתי כלוא בממסד ולא הבנתי את זה עד שפגשתי את מייגן"

הארי אף הודה: "הייתי כלוא בממסד ולא הבנתי את זה עד שפגשתי את מייגן. אבי ואח שלי עדיין כלואים שם". אופרה ניסתה לאתגר אותו ואמרה: "קיבלנו את הרושם שאתה נהנה מהחיים בארמון", והארי השיב - "רושם שקיבלתם כי חייכתי בתמונות?"

הנסיך לבית המלוכה הבריטי התייחס גם לטרגדיה בה איבד את אימו דיאנה, ואמר כי החשש הגדול שלו היה שההיסטוריה תחזור על עצמה. "אני יודע מה קרה לאמא שלי, אבל כשאתה רואה סיפור שחוזר על עצמו בדרך מסוימת, אתה רוצה למנוע את זה ומבקש עזרה".

מתיחות גבוהה נרשמה בארמון בקינגהאם עוד לפני הריאיון. בתזמון שאינו מקרי, יש להניח, המלכה אליזבת' בחרה להתייחס בנאום פומבי, למה שהיא מגדירה "מחוייבות חסרת אנוכיות" של משפחת המלוכה. המלכה, אגב, לא התכוונה לצפות בריאיון, אותו כינו אנשיה "קרקס". לפי פרשנים בממלכה, זהו השבוע הדרמטי ביותר שידע בית המלוכה מאז מותה של הנסיכה דיאנה בקיץ 1997.

הממלכה סוערת: כותרות העיתונים

בדיילי מייל הוציאו מהדורה מיוחדת בלילה כדי לשים עמוד שער עדכני לריאיון. בכותרת הדגישו את הציטוט הרומז לגזענות במלוכה. בסאן הדגישו את הציטוט על הנטיות האובדניות. גם בדיילי מירור הדגישו את הגזענות כלפי הבן ארצ'י.