-

בסוף כל הבטחה של נתניהו שהוא לא מתכוון לקיים יושב ערבי עם נרגילה

שבועיים לבחירות, נתניהו נמצא בבליץ של כנסים פוליטיים. האחרון - סיבוב ברהט ותראבין במאבק על הקול הערבי, שם השאיר ראש הממשלה הבטחות עתירות תקציב. אם חוזרים אחורה להכרזות אחרות שנתן - ספק אם הבדואים יהנו מ-1.5 המיליארד שהבטיח להם | הזווית
הזווית
08 במרץ 2021
07:35

שבועיים לבחירות, ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך במאבק על הקול הערבי. אתמול ביקר ברהט ובתראבין, שם השאיר כמובן הבטחות עתירות תקציב. במפגש עם נציגי הפזורה הבדואית אמר נתניהו: "אני מעביר את הטיפול לכל אוכלוסיית הבדואים למשרד ראש הממשלה". הוא גם הבטיח: "אטפל בזה אישית".

השייח׳ גדעון אבו סבית בירך את ראש הממשלה על שהגיע למקום בפעם הראשונה מזה 15 שנה והתעניין בשלומם של הבדואים, כך לדבריו. "הרבה עובדים תחת חסותך מיררו לנו את החיים. אדוני ראש הממשלה, אני מצביע ליכוד - ואנחנו יודעים שאם טוב למדינה אז טוב לנו. אני מקווה שתיקח את העניינים של הבדואים לידיים שלך, אנחנו לא אויבי המדינה".

לא כולם קיבלו את פניו של נתניהו בדרום, והיו כאלה שאף החרימו את הביקור. אחד מהם הוא יו"ר המועצה האזורית אל קסום סאלמה אל-אטראש. "קיווינו שראש הממשלה ידבר איתנו במאהל המחאה שהקמנו מול משרד רה"מ - והוא לא הגיע. הוא בא היום לסיור של בחירות כדי להשיג קולות. הוא דיבר עם פעילי ליכוד. ראשי הרשויות בנגב לא נפגשו איתו", אמר אל-אטראש. 

למה נתניהו מתקשה לבצע את מה שהוא מבטיח?

ההבטחה של נתניהו לידידיו הבדואים מצטרפת לארסנל ההבטחות שכבר חילק. ראש הממשלה מכריז, אבל יש ספק אם זה יקרה. ממש כמו לפני כמה ימים, אז התייצב להצהרה מיוחדת והכריז ברוב רושם: "אנחנו מאריכים את שנת הלימודים". להצהרה הזו היה אפקט מוזר משהו. למרות הדגל ברקע, סמל המדינה, הפודיום והטון הסמכותי, חלק גדול מאוד בציבור פשוט לא מאמין שזה באמת יקרה. בין אם בגלל סוגיית המימון ובין אם בגלל חוסר שיתוף הפעולה של המורים.

לפני כן היו את ההבטחות על המענקים. נתניהו הכריז על כך לפני כחודש, אבל כרגע זה לא קורה. בגלל הכלכלנים או המשפטנים או אולי מתנגדיו הפוליטיים - לא חשוב, תוכניות שנתניהו מנסה לקדם לא מתממשות.

למרות הדגל ברקע, סמל המדינה, הפודיום והטון הסמכותי - חלק גדול בציבור לא מאמין להבטחות של ראש הממשלה

זוכרים את ההסכם עם האו"ם להוצאת המהגרים מאפריקה שעליו הכריז ב-2018? ראש הממשלה הבטיח ואז נבהל - ולא קרה כלום. וההצהרה על שיקום רשות השידור מאוקטובר 2016? לא ממש שוקמה. גם בקדנציה הראשונה שלו, בשנות ה-90, נתניהו הכריז על מיזם שאפתני – מחשב לכל ילד. מאז ועד היום, 25 שנה, חולקו 100 אלף מחשבים. רק בחצי השנה האחרונה, במעבר ללימודים בזום, משרד החינוך חילק 150 אלף מחשבים לילדים שאין להם מחשב.

פעם, מזמן, זה לא היה ככה. אריאל שרון הכריז על ההתנתקות ועל חומת מגן - וביצע. פרס ושמיר הכריזו על תוכנית החילוץ הכלכלית - וביצעו. בגין ביצע את שיקום השכונות. כולם נתקלו באתגרי ענק בדרך וביצעו.

אצל נתניהו תמיד יש לכאורה מישהו שמפריע לו. אולי הוא טוב מאוד בלהיבחר, אבל לא כל כך טוב בלקבל החלטות קשות - ועוד פחות טוב בלבצע אותן

אצל נתניהו תמיד יש לכאורה מישהו שמפריע לו. ב-2009 זה היה אהוד ברק שמנע ממנו לבנות בהתנחלויות. ב-2013 יאיר לפיד וציפי לבני הפריעו לו לעבוד, ב-2015 כחלון מנע ממנו לעשות רפורמות במערכת המשפט, וממש עכשיו בני גנץ ויפעת שאשא ביטון הפריעו לו לנצח את הקורונה.

אבל אולי האמת היא אחרת. אולי נתניהו באמת טוב מאוד בלהיבחר, אבל לא כל כך טוב בלקבל החלטות קשות - ועוד פחות טוב בלבצע אותן.