-
צילום: יונתן זינדל, פלאש90, לינקטון, אי-פי

יום האישה הבין-לאומי: ספוטיפיי משיקה אזור מיוחד לנשים יוצרות

שירות הסטרימינג יקדם את המוזיקאיות במארס: בין היתר - פניהן של נועה קירל, זהבה בן וזמרות ישראליות נוספות יעטרו את תמונות הנושא של רשימות ההשמעה • יו"ר ויצ"ו אורה כורזים לכאן רשת ב: "נשים מגדלות את הילדים בהיעדר מסגרות, 68% מהמובטלים - נשים" • וגם: חידון מיוחד ליום האישה - לאן הולך הכסף?
שני נחשוני
08 במרץ 2021
08:32
עודכן ב 16:21

אחד התחומים הצבועים ביותר בדומיננטיות גברית הוא המוזיקה: בעשור האחרון לא נבחר אפילו שיר של אמנית אחד לשיר השנה של גלגלצ וזו רק דוגמה אחת מני רבות. על רקע זה הודיעו בשירות הסטרימינג ספוטיפיי על יוזמה לקידום יוצרות המוזיקה, שיתחיל היום (שני) יום האישה הבין-לאומי. במסגרת הקמפיין, יושק ה-EQUAL Hub - איזור בספוטיפיי שיוקדש רק לנשים יוצרות וייאפשר למאזינות והמאזינים להקשיב למוזיקה והסכתים שנוצרו בידי נשים.

לצד האזור המיוחד, בספוטיפיי החליטו שנשים יוצרות יעטרו את תמונות הנושא של רשימות ההשמעה הפופולריות באפליקציה. תמונה של נועה קירל תופיע ב"הלהיטים הגדולים של ישראל", אנה זק ב"פופ ישראלי חדש", מור ב״ים תיכוני חדש", יובל דיין ב״פופ ישראלי רגוע״, זהבה בן ב״ים תיכוני: הלהיטים״, ECHO ברשימת ״היפ הופ ישראלי חדש״, נורית גלרון ב״מצב רוק״, מרינה מקסימיליאן ב״פופ ישראלי: הלהיטים״ ונגה ארז ב״אינדי ישראלי חדש״.

באפריל תושק התכנית המוזיקלית של EQUAL, המטפחת שוויון מגדרי ב-50 מדינות, מיפן דרך ארגנטינה ומלזיה ועד בריטניה. בספוטיפיי גם ימשיכו לקדם תכניות כמו Sound Up ו-EQL שמקדמות הזדמנויות לנשים יוצרות בעולם המוזיקה.

"משבר הקורונה הסיג את מעמד האישה לאחור"

יו"ר ויצו, אורה כורזים, אמרה הבוקר כי משבר הקורונה הסיג את מעמד האישה לאחור. בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב הסבירה כורזים כי נשים שבו ל"תפקידן המסורתי". "נשים מגדלות את הילדים בתקופה שאין מסגרות חינוכיות אז מי שנושא בנטל זה בעיקר נשים כשגברים ממשיכים לעבוד", אמרה כורזים.

האזינו לריאיון עם יו"ר ויצו בכאן רשת ב

עוד אמרה כי נשים נפגעו במשבר בעיקר בתחום התעסוקה. יו"ר ויצ"ו סיפרה כי 68% מהמובטלים במשק הן נשים. לדבריה, במחקר שנעשה בויצ"ו בשיתוף מכון ירושלים, ראו שהתחומים שנפגעו ביותר הם החינוך, הבריאות והרווחה, ובתחומים האלה מעסיקים יותר נשים מגברים. עוד אמרה כי בעת האחרונה יש עלייה גדולה מאוד בכמות הפניות של נשים מכל שכבות האוכלוסייה שחוו אלימות, ומבקשות סיוע במקלטים.

סקר שערך ארגון נעמת לרגל יום האישה הבין-לאומי מעלה כי 74% מהציבור תומכים במינוי ראש ממשלה אישה. על פי הסקר, 60% תומכים במינוי אישה לתפקיד שרת ביטחון. כשלושה רבעים מהציבור תומכים בשירות קרבי של נשים בצבא, אך יש מחלוקת בעניין פתיחת כל היחידות לפני נשים. מעט יותר ממחצית הנשאלים אמרו כי נוכחות נשים במפלגות אינה רלוונטית להצבעה בעבורן.

יו"ר נעמת חגית פאר התייחסה הבוקר לתוצאות הסקר ואמרה כי "נראה שבנושאים מסוימים הציבור הישראלי מתקדם בהרבה מהמציאות הפוליטית עצמה – לשמחתנו גילינו כי רובו תומך באפשרות שאישה תעמוד בראשות הממשלה במדינת ישראל. השנה האחרונה לימדה אותנו עד כמה קריטי לשלב נשים בצמרת קבלת ההחלטות – לא קיים בליבי ספק שרבות מההחלטות ההזויות שהתקבלו במשבר הקורונה היו נחסכות מאיתנו אם בקבינט היה ייצוג נשי הולם. קצת מביך שבישראל של שנת 2021 אנו בכלל צריכים להיאבק על מה שכבר היה מובן מאליו אבל זהו המצב".

מרבית המובטלים במשבר הקורונה: נשים

שירות התעסוקה פרסם אתמול את "דוח הקורונה התעסוקתית בראי המגדר", שבדק את ההשפעות התעסוקתיות של משבר הקורונה על נשים לעומת גברים בישראל. על פי המחקר שביצע מנהל יחידת המחקר והמדיניות של שירות התעסוקה, ד"ר גל זהר, עולה כי נשים וגברים נפגעו תעסוקתית ממשבר קורונה, אולם אופייה של הפגיעה בכל אחד מהמגדרים היה שונה, וכתוצאה גם היקפיו והשלכותיו.

מנתוני הדוח עולה כי לאורך כל חודשי המשבר, נשים היוו רוב בקרב דורשי העבודה ושיעורן נע בין 52.5%-58.5%, שיעור גבוה משמעותית משיעורם של הגברים עם הכניסה לכל אחד משלושת הסגרים ובמהלכם. באפריל הגיע מספר הנשים דורשות העבודה לשיא ועמד על 621,081 לעומת 500,246 גברים.

לדברי ד"ר זהר, נשים נפגעו ממשבר הקורונה בשני אופנים - במישרין ובעקיפין. אלו שנפגעו במישרין הן נשים שעובדות במקצועות שנאלצו להיסגר עם הכניסה לסגרי הקורונה (בדגש על תחומי החינוך, ההוראה, ההדרכה, המכירות והשירותים). אולם, גם נשים שאינן עובדות במקצועות אלו הושפעו בעקיפין מהמשבר בזמן הסגרים. אפשר שהדבר נובע בחלק מהמקרים משיקול כלכלי משפחתי, שכן זוגות מעדיפים שבעל השכר הגבוה ימשיך לעבוד ובעל השכר הנמוך יממש את זכאותו לדמי אבטלה.