פרופ' ניצה בן דב
צילום: שי רודין, ויקיפדיה

מבוכה בוועדת פרס ישראל: השופטת התחרטה

פרופסור יפה ברלוביץ' חשפה בכאן תרבות שהופעל עליה לחץ לבחור באישה – והזוכה לא ראויה • היא הוסיפה: "נדהמתי כשהבנתי שנבחרנו כנשים כדי לחולל אפליה מתקנת" • משרד החינוך: "הוועדה פעלה באופן מקצועי ובלתי תלוי"
לירן כוג'הינוף
08 במרץ 2021
14:54

מבוכה בוועדת פרס ישראל: בפעם הראשונה, אחת מחברות ועדת הפרס מתחרטת. שופטת בוועדת הפרס לחקר הספרות העברית שהעניקה את הפרס לפרופסור ניצה בן דב חוזרת בה - ומבקשת שלא להיות חתומה על כתב הנימוקים לפרס.

במכתב ששלחה פרופסור יפה ברלוביץ' לשר החינוך יואב גלנט, כתבה כי בן דב לא ראויה לפרס, ושהבחירה בה הוכתבה מראש. "פרופסור ניצה בן דב היא חוקרת חרוצה ומגוונת, אבל היא לא עומדת בסימן המצויינות של משכמה ומעלה, כפי שדורש הפרס", כתבה ברלוביץ'. "מצאתי את עצמי במיעוט, וכל ניסיון מראש לשכנע ולנמק לגבי הבחירות שלי עלו בתוהו".

האזינו לקטע שנחשף בתוכנית "מה שכרוך" בכאן תרבות

עוד הוסיפה ברלוביץ': "נדהמתי כשהבנתי שנבחרנו כנשים כדי לחולל אפליה מתקנת ולהעניק את הפרס לאישה חוקרת. במעמד של בחירת פרס ישראל, הקריטריון לבחירה הוא קודם כל שיוויון מגדרי בסימן של מצויינות. מצאתי עצמי נאלצת לוותר על הבחירה החופשית שלי ולהיעתר, אמנם לבחירה מגדרית, אבל מוכתבת".

המכתב נחשף הבוקר בתוכנית "מה שכרוך" עם יובל אביבי ומיה סלע בכאן תרבות. כעת במשרד החינוך בוחנים כיצד לנהוג שכן בתקנון הפרס אין התייחסות לחרטה של שופט.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "הוועדה שנבחרה לדון במתן הפרס לחקר הספרות העברית והכללית פעלה באופן מקצועי ובלתי תלוי. בתוך כך, החלטתה הסופית התקבלה ללא משוא פנים וללא כל דופי.

"הוועדה דנה בשורה של מועמדים והחליטה פה אחד, ובכללם החברה הפרופ' יפה ברלוביץ', לבחור במועמדת הפרופ' ניצה בן דב. פרופ' ברלוביץ' אף היתה שותפה בכתיבת הנימוקים למתן הפרס.

"יצוין, כי בראש הוועדה עמדה פרופ' עליזה שנהר, שכיהנה בראש החוג לספרות עברית והשוואתית באוניברסיטת חיפה. היא העמידה יצירות רבות, בהן: ספרי קריאה, ספרי לימוד, ספרי שירה ועריכת ספרים.

"הסופרת יהודית רותם מונתה לחברה בוועדה לאור כישוריה הספרותיים, היצירות הרבות שהיא העמידה והרצון לשלב אנשי יצירה בוועדה. המשרד דוחה כל ניסיון להטיל דופי בחברות הוועדה או בזוכה".