-

"נשים עוצמתיות": הפרויקטים המיוחדים ליום האישה הם הבעיה, לא הפתרון

דוריה למפל הגיעה לשיחה עם קלמן ליבסקינד כדי לומר שהחגיגה השנתית מנציחה את כל מה שרע ומתעלמת ממה שטוב: "יש פעולה של מירוק מצפון כזה. העיסוק של לשאת על כפיים יום אחד בשנה נשים, ולהגיד 'תראו אותנו כמה אנחנו שוויוניים'. בשאר הימים בשנה מה קורה?"
דוריה למפל | דעה
08 במרץ 2021
19:12

יום האישה הבינלאומי שמצוין היום (שלישי) מלווה בפרויקטים חגיגיים על העצמה נשית, וחברות שמחלקות פרחים ומראות כמה הן שוויוניות. דוריה למפל הגיעה לתוכנית "עצם העניין" כדי לשוחח עם קלמן ליבסקינד על מקומו של היום הזה בשנת 2021. לדבריה, יום האישה כפי שהוא מצוין – דווקא מנציח את הפער המגדרי ואין לו כבר מקום בלוח השנה. 

"אנחנו שומעים בגליונות מיוחדים על 'נשים עוצמתיות'. מה נקודת המוצא? שסיפורי הצלחה של נשים זה לא טריוויאלי?", תהתה למפל בשיחה עם ליבסקינד. "אם ילדה שרק עכשיו למדה לקרוא רואה את הסיפורים האלה, מה היא צריכה להבין מזה? שאם היא תגשים את החלום שלה זה יהיה מעורר השראה? יש פעולה של מירוק מצפון כזה. העיסוק של לשאת על כפיים יום אחד בשנה נשים, ולהגיד 'תראו אותנו כמה אנחנו שוויוניים'. בשאר הימים בשנה מה קורה?". 

למפל הוסיפה כי יש צורך להתחיל בחינוך בנושא מגיל קטן: "הבעיה המגדרית בישראל מתחילה בגיל 0. אשמח אם נתחיל לדבר שכבר בחינוך בגיל הרך מדברים שונה לבנים ובנות. מה שגורם לתחושת מסוגלות שונה. כלומר מה מצופה ממני, לאן אני מוסללת? להצליח בספורט ומתמטיקה או מקצועות טיפוליים, ספרות והבעה. ואז מה הסיכוי שלי להרוויח כמו גבר? צריך לדבר על איך הורים יכולים לגדל ילדים בנים באופן שיכבד נשים כשיגדלו". 

"צריך לקחת את יום האישה בפרופורציות, ולא להסתכל עליו כמשהו שתורם לתהליך הפמינסטי כי לדעתי זה כבר מוליך אותנו אחורה"

"זה לא נורא להגיד שבהווייתו הנוכחית הוא לא תורם למעמד האישה. הוא מנציח תודעה קורבנית בהרבה מאוד דברים. אני חושבת שצריך לדבר על מהות, תהליכים וחינוך ושוויון הזדמנויות. אבל לא ככה, לעשות מעקף כזה. צריך לקחת את יום האישה בפרופורציות ולא להסתכל עליו כמשהו שתורם לתהליך הפמינסטי כי לדעתי זה כבר מוליך אותנו אחורה".