מתוך הכתבה

בדיקות קורונה מהירות בכניסה לאירועים ועסקים - כך זה ייראה

בצל המחלוקת עם משרד הבריאות על מימון הבדיקות לציבור הרחב, חברות פרטיות נערכות למתן השירות וטוענות - עלויות תפעול הבדיקות לא מאפשרות מרווח להורדת מחירים
דנה ירקצי
08 במרץ 2021
21:50

מתווה הבדיקות המהירות בבתי העסק, שאמור להחזיר את המשק לפעילות מלאה, תקוע במשרד הבריאות בעקבות חוסר הסכמות על מי יממן את המתווה. כיום - מי שלא התחסן, וזה כולל את הילדים והנוער - לא יכולים ללכת למופעי תרבות וספורט, לשבת בתוך מסעדות ואפילו כניסתם לאירועים משפחתיים באולמות מוגבל. 

איך הולכות להיראות הבדיקות המהירות בכניסה לעסקים ואירועים? צפו בכתבה מחדשות הערב

מצב זה יכול להשתנות באמצעות שימוש בבדיקות מהירות בכניסה לאירועים - דוגמת זו שמציעה חברת מובמנט. מובמנט היא אחת מחמש חברות שמשרד הבריאות אישר להן לפני כחודש לבצע את הבדיקות בבתי העסק, כעת הם מחכים לרגולציה והסדר למימון שווה בין המשרד לבעל העסקים והאזרחים. 

"לנו יש את המערכת שיכולה לנהל את זה" מסביר תומר ניצן, מנהל פעילות איכילוב-Well, "את מקבלת את הזימון מראש לפני ההופעה, האירוע, סרט הקולנוע, מקום עבודה, ומקבלת את התשובה תוך רבע שעה. אם את ירוקה - את יכולה להיכנס, אם את אדומה - לא יכולה להיכנס, צריכה להיכנס לבידוד וההודעה עוברת למשרד הבריאות על חיובי".

על השאלה האם זה מרתיע לראות מעין מרפאה מחוץ לאולם אירועים, כשהאורח לבוש בבגדים חגיגיים, הוא מסביר, "היום אנחנו בעולם אחר, אנשים רוצים להרגיש בטוחים, ומי שלא מתחסן, צריך לעשות בדיקה. ילדים עדיין לא מתחסנים. כולם רוצים לחזור לחגוג, מבינים את זה ולהיפך. רק צריך לאפשר לעסקים להשתמש בזה".

במשרד הבריאות אומרים כי ברגע שהמתווה יצא לדרך הספקיות יתחרו אחת בשנייה ויורידו מחירים, לדברי ניצן הדבר לא אפשרי: "היה מכרז של משרד הבריאות, פתחנו מערכת לניהול הסיפור והאירוע, המחירים לא יכול להשתנות, יש פה תפעול."

ראש מטה מגן ישראל תומר לוטן הסביר כי "בעל העסק אמור לממן את הבדיקות הפרטיות האלה, אבל צריך לומר שאנחנו לא יודעים איך השוק הזה יעבוד, יכול להיות שנשכלל אותו, להכניס לו תמריצים כלכליים. זה מתווה שאנחנו עובדים עליו, יתכן שתהיה פה התערבות רגולטורית. אנחנו צריכים להתחיל ולשפר תוך כדי תנועה".