נתניהו והמתחסנת החמישה מיליון בת"א, אתמול

את מי רה"מ יאשים אם לא נצא מהקורונה עד סוף אפריל?

הפקידים, הפרקליטות או השמאל - אל מי יופנו החיצים אם הערכתו של נתניהו מאתמול לא תתממש? | הזווית
הזווית
09 במרץ 2021
07:30

"עד סוף אפריל נגמור לחסן את כולם, כלומר - יצאנו מהקורונה", העריך אתמול (שני) ראש הממשלה במעמד חיסון המתחסנת ה-5 מיליון. נתניהו התכוון לכמיליון איש מעל גיל 16 שעוד נשאר לחסן. אז ראש הממשלה שואף גבוה - לצאת מהקורונה בתוך חודשיים. ולדבריו ל"פוקס ניוז", אנחנו גם נהיה המדינה הראשונה שתעשה את זה. אבל האם 6 מיליון מחוסנים הם כל מה שצריך כדי לנצח את המגפה? ומה יקרה אם לא נצליח להגיע ליעד הנכסף?

שר האוצר: "היועמ"ש עוד לא נתן את האור הירוק הסופי"

רק אתמול בבוקר האשים שר האוצר, ישראל כ"ץ, בריאיון לכאן רשת ב שהיועץ המשפטי לממשלה נמנע מקבלת החלטה בעניין תקצוב החיסונים. "יש שתי החלטות שממתינות לאישור בהול של היועץ. יזמנו "קופסת קורונה" לנושא הבריאות בגובה 7 מיליארד שקלים שאנחנו צריכים לרכש חיסונים נוספים ולפעילות הנלווית למבצע. היועץ קיבל את זה, שם תזכיר חוק, אבל עוד לא נתן את האור הירוק הסופי", אמר כ"ץ בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה". "הדבר הזה לא יכול לחכות אפילו יום. אנחנו מתחרים על רכישת עשרות מיליוני חיסונים נוספים כהיערכות לשנה הבאה. אם לא נחתום עכשיו עם החברות - נידחק לסוף התור. היועץ צריך לאפשר לנו להביא את זה לאישור הממשלה".

אביחי מנדלבליט הגיב מצידו: לא עיכבנו דבר. "כל טענה שלפיה היועץ נמנע כביכול מקבלת החלטה בדבר האפשרות לקדם תוכניות לרכש חיסונים נוספים ופעילות רפואית דחופה איננה נכונה", נמסר בהודעה מיוחדת מטעמו.

עוד אמרו במשרד המשפטים שלא הועברה אף החלטת ממשלה שדרשה את התייחסותם מאז שהופץ בסוף השבוע תזכיר חוק בנוגע לתקצוב. אתמול הבהיר מנדלבליט שגם הטענה שבגללו עוכב פתרון חוקי לנושא החל"ת לא נכונה, והנושא נמצא בדיונים מקצועיים ועמדתו לא התבקשה קודם.

בינתיים, גם תוכנית המענקים שנתניהו וכ"ץ הכריזו עליה לפני קצת יותר מחודש לא ממש מבוצעת. אם זה בגלל הכלכלנים, המשפטנים או מתנגדיו הפוליטיים. לא משנה. איכשהו הדפוס הזה חוזר יותר מדי - תוכניות שנתניהו מנסה לקדם פשוט לא מתממשות.

ביום חמישי האחרון הסביר שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר עד לא מזמן, שכל עוד האמון בין הדרג המקצועי לפוליטי לא קיים, "היכולת של הפקידות המקצועית לדאוג לכך שתתקבל החלטה מקצועית פוחתת". ברור לו שקיים "משבר אמון לא פשוט". אבל מנגד, הוא גם מודה: "חלק מזה נובע גם מהתנהלות לא נכונה של הפקידות. הדרג המקצועי חייב להבין שתפקידו הוא לא לטרפד את הדרג המדיני אלא ליישם מדיניות. הרבה פעמים הדרג המקצועי נוקט בתורת שלושת השלבים - מסמוס, טרפוד, טינוף. אני קודם ממסמס את ההחלטה, אחר כך אני מטרפד אותה ובסוף אני משתמש בתקשורת כדי לטנף על ההחלטות, לפעמים גם ברמה האישית".