ארכיון
צילום: גטי אימג'ז

אוחנה על דיפלומטיית החיסונים: לא כל החלטה צריכה להתקבל בקבינט

אוחנה לכאן רשת ב על דיפלומטיית החיסונים: לחלק מהתרופות יש תאריך תפוגה ועדיף לחלק למי שצריכים אותן מאשר שייזרקו
הבוקר הזה
09 במרץ 2021
07:57

דיפלומטיית החיסונים: השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה אמר הבוקר (שלישי) בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב כי נושא העברת החיסונים למדינות בעולם לא נדון בקבינט הקורונה: "מזל גדול שהמדינה מתנהלת בלי לנהל את כל ענייניה בקבינט אחרת עניינים לא היו זזים. לא כל החלטה צריכה להתקבל בקבינט".

האזינו לריאיון עם אמיר אוחנה בכאן רשת ב

עוד הוסיף אוחנה כי "לחלק מהתרופות יש תאריך תפוגה ועדיף שילכו למי שצריכים אותן מאשר שייזרקו. התקשרה אליי ראש מדינה וביקשה חיסונים. הם היו מוכנים לשלם כל סכום תמורת החיסונים. יש מדינות שמשוועות זה". על השאלה מדוע לא לחסן את האוכלוסייה הפלסטינית אמר אוחנה כי "הייתי מעדיף שקודם כל יחוסנו כל אזרחי ישראל".

אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי ישראל מחדשת את יוזמת דיפלומטיית החיסונים. כחלק מהמהלך כבר החלו דיונים מול מודרנה וגורמים מ-20 המדינות המעורבות, כפי שדרש היועמ"ש אביחי מנדלבליט. אחת הסיבות להחזרת התהליך היא העובדה שתוקפם של עשרות אלפי חיסוני מודרנה יפוג בסוף חודש מאי, ולכן יש זמן מוגבל לקדם את המהלך.

קודם לכן פנה שר הביטחון בני גנץ לראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי הוא מוכן לקיים דיון בקבינט על העברות החיסונים למדינות זרות, המהלך שנחשף בכאן חדשות. במכתב שהעביר כתב כי "אם אכן מדובר בצורך מדיני חשוב, יש לאפשר את העברת החיסונים". גנץ הוסיף שהקפאת העברת החיסונים כוללת גם את העברת החיסונים לכוח הרב לאומי המוצב בסיני, ויש חשיבות בהשלמת סוגיה זו מבחינת יחסינו עם ארצות הברית. 

בסוף החודש שעבר פנה היועמ"ש לראש המל"ל כדי לקבל הסברים על תוכנית חלוקת החיסונים למדינות בעולם. קודם לכן, גנץ דרש מנתניהו לעצור את העברת החיסונים הישראלים למדינות זרות ולכנס את הקבינט המדיני-ביטחוני בנושא. הוא הדגיש במכתב שהעביר לנתניהו כי קבלת ההחלטות ללא אישור מעלה חשש לפגיעה ביחסי החוץ והביטחון של ישראל.

בין המדינות הצפויות לקבל חיסונים מישראל נמצאות קפריסין, מאוריטניה, הונגריה, הונדורס, גואטמלה, צ'כיה, האיים המלדיביים, סאן מרינו, אתיופיה, צ'אד, קניה, אוגנדה, גינאה ועוד. כל מדינה תקבל בין אלף ל-5,000 חיסונים מתוצרת מודרנה.