פסח
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

פרופ' אש: ייתכן שנוכל לחגוג את פסח בצורה יותר נרחבת

ממונה הקורונה הבהיר כי האכיפה צריכה להתמקד בדברים יותר מסוכנים - "ונכון להיום מדובר בבידודים ובאכיפת התו הירוק" • נתונים של מכון ויצמן: יותר מ-40% מהחולים שמצבם קשה הם ערבים • פרופ' בליצר הזהיר: "אנחנו לא יודעים להגיד בוודאות עד כמה החיסון מגן מפני הדבקה"
סדר יום
09 במרץ 2021
08:57
עודכן ב 18:38

ממונה הקורונה פרופסור נחמן אש התייחס היום (שלישי) לאפשרות של הגבלות בליל הסדר. בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב, הבהיר אש כי הסיכוי למגבלות נוספות קיים ותלוי בנתוני התחלואה - "וכרגע הם טובים". ממונה הקורונה ציין כי חגיגת חג הפסח בצורה נרחבת יותר תלויה בנתוני התחלואה בשבוע הבא.

האזינו לריאיון עם פרופ' נחמן אש

אש גם התייחס לאכיפת עטיית מסכות בשטחים הפתוחים. "אכיפה צריכה להתמקד בדברים היותר מסוכנים - ונכון להיום מדובר בבידודים ובאכיפת התו הירוק. הכוחות מוגבלים ולכן צריך לכוון את האכיפה למקומות האלה", אמר בריאיון.

ועדת החוקה של הכנסת ביטלה היום את האיסור על מכירתם של מוצרים שאינם חיוניים בחנויות מזון ובתי מרקחת. קנסות שניתנו ביומיים האחרונים על מכירת מוצרים אלו - יבוטלו. בתוך כך, הוועדה אישרה את תקנות התו הירוק שנכנסו לתוקף ביום ראשון. במהלך הדיון העריכה ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי-פרייס כי בתוך כשבועיים ייכנסו לפעולה הבדיקות המהירות לטובת התו הירוק.

האיסור שבוטל, קבע כי במקום למכירת מוצרים חיוניים שהפעלתו מותרת כגון - חנויות מזון, היגיינה, תרופות ואופטיקה לא תתאפשר מכירת מוצרים שאינם חיוניים, שפורטו בתקנות. בכלל זה: צעצועים, אופניים וציוד אופניים, בגדים למעט הלבשה תחתונה, ביגוד חורף כגון כפפות, תכשיטים, ציוד גינון ומוצרי שתילה, ציוד מחנאות, ספרים, אביזרי נוי ורהיטים לבית.

ממונה הקורונה: אפשר יהיה לוותר על המסכות בחוץ - החשיבות שלהן שם נמוכה

חשש מהתפרצויות קורונה בחברה הערבית

לנוכח עונת החתונות וחודש רמדאן שמתקרב, במשרד הבריאות הביעו חשש מעלייה בתחלואה בחברה הערבית. בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב דווח הבוקר כי על פי צוות החוקרים של מכון ויצמן, יותר מ-40% מהחולים שמצבם קשה הם ערבים. 

מאז נקודת השיא של גל התחלואה השלישי, ירד מספר החולים שמצבם קשה בחברה החרדית ב-82% וב-63% בחברה הכללית, אולם בחברה הערבית חלה ירידה של 6% בלבד. מהנתונים עלה עוד כי המספר המוחלט של החולים החדשים שמצבם קשה מהמגזר הערבי הוא כמו מספרם במגזר הכללי, והמשמעות - כמעט פי ארבעה יותר חולים קשה לנפש לעומת המגזר הכללי.

עורך הדין מועאוייה כבהה, מרכז הוועדה המייעצת למיגור הקורונה במשרד הבריאות, אמר לכאן חדשות כי שיעור המתחסנים הנמוך במגזר הערבי ביחס לחברה הכללית - 42% מול 56% - מביא לעלייה משמעותית בתחלואה במגזר. 

גם חג הפסח המתקרב והדיון על הקלות נוספות גורמים לחשש מעלייה בתחלואה. ראש צוות המומחים של ממונה הקורונה, פרופסור רן בליצר, הזהיר הבוקר: "אנחנו לא יודעים להגיד בוודאות עד כמה החיסון מגן מפני הדבקה. המחקרים ייקחו עוד זמן". פרופסור בליצר הבהיר כי ישראל מהמרת על הצלחת מבצע החיסונים וכי המדינה לקחה מרווח סיכונים עצום. "מנסים לאזן", הוסיף בריאיון לקלמן ליבסקינד ומואב ורדי בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון עם פרופסור רן בליצר בכאן רשת ב