פסלון
צילום: רשות העתיקות

תגלית בנגב: פסלון אישה נדיר בן 2,500 שנה

הצלמית, השנייה בסך הכול שנמצאה עד היום בארץ, שימשה קמע לשמירה על ילדים או להגברת הפריון
שרון עידן
09 במרץ 2021
11:16

צבי בן דוד, בן 11 מבאר שבע, טייל עם בני משפחתו לפני כשבועיים באזור נחל הבשור בצפון הנגב, כשלפתע צדו עיניו חפץ יוצא דופן. כאשר הרים אותו, הוא הבחין בפסלון עשוי חרס, בדמות אישה. אימו, מרים בן דוד, מורת דרך במקצועה, הבינה שמדובר בממצא עתיק וחשוב, ויצרה קשר עם רשות העתיקות.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

אורן שמואלי, ארכיאולוג נפת נגב מערבי נפגש עם בני המשפחה בחצר ביתם וקיבל מהם את הפסלון שמתוארך לימי תקופת המקרא, לפני כ-2,500 שנה והעניק לצבי תעודת הוקרה מרשות העתיקות על גילוי מעשה של אזרחות טובה. נראה שהפסלון, שבו מתוארת אישה חשופת חזה העוטה צעיף, שימש קמע לשמירה על ילדים או להגברת הפריון. באוצרות המדינה מוכרת רק צלמית אחת הדומה לזו שנחשפה, גם היא מצפון הנגב.

אורן שמואלי ודבי בן-עמי, אוצרת תקופת הברזל והתקופה הפרסית ברשות העתיקות, אמרו לאחר העברת הפסלון למשמורת כי מדובר בצלמית ייחודית ונדירה. "נראה שהיא הייתה בשימוש במאות ה-6– 5 לפני הספירה, בסוף תקופת הברזל או בתקופה הפרסית, סוף ימי בית ראשון או תקופת שיבת ציון. הצלמית, שאורכה שבעה סנטימטרים ורוחבה שישה סנטימטרים, הוכנה בתבנית. מדובר בדמות אישה, עטויה בצעיף, המכסה את צווארה וראשה, תווי פניה סכמטיים ואפה בולט. חזה האישה חשוף, וידיה משולבות מתחת לחזה".