אפיק טויבי

"ניסה לחטא את ידיו אחרי הירי": לוחם מג"ב אפיק טויבי מואשם בגין המתה בקלות דעת

לפי כתב האישום, בן ה-20 מנוף הגליל כיוון את אקדחו לצורך "משחק" לעבר ראשו של נעים מאדי, ששכב במיטה, לחץ על ההדק והביא למותו של מאדי • עדויות שהגיעו לידי כאן חדשות חושפות נורמות התנהגות מסוכנות ופסולות ביחידת מג"ב בעכו, שנתקלו בעצימת עין. המשטרה: "מפקד מג"ב הורה על הקמת קצין בודק לבחינת המקרה הטראגי"
חן ביאר
10 במרץ 2021
12:07
עודכן ב 13:21

מותו של לוחם מג"ב נעים מאדי בתחנת המשטרה בעכו: לבית המשפט המחוזי בחיפה הוגש היום (רביעי) כתב אישום נגד לוחם מג"ב אפיק טויבי בן ה-20 מנוף הגליל. הוא מואשם בהמתה בקלות דעת, שיבוש הליכי משפט, תקיפה ואיומים, ביצוע מעשים מגונים ומשחק מסוכן בנשק. טויבי נעצר ב-19 בפברואר, לאחר שמאדי, בן 20 מג'וליס, נמצא מת בחדרו.

ממשטרת ישראל נמסר: "אנו רואים בחומרה רבה את המעשים המיוחסים ללוחם, שעומדים בניגוד מוחלט לחוק, לנורמות ההתנהגות המצופות מכל לוחם ולערכי החיל. בנוסף, מפקד מג"ב הורה על הקמת קצין בודק לבחינת המקרה הטרגי, והתנהלות היחידה לפניו ובמהלכו. אנו משתתפים בצערה של משפחת מאדי על אובדנם ונמשיך לחזקם ולעמוד לצידם כל העת".

מכתב האישום עולה כי לאחר מסדר ערב אפסן נעים מאדי את נשקיו האישיים בארונו, נעל אותו ונכנס למיטתו. טויבי עמד באותה עת בחדר המגורים, וללא כל צורך, אלא רק לשם המשחק, כפי שנהג לעשות פעמים רבות, שלף את אקדחו האישי מסוג גלוק ובו מחסנית מלאה בכדורים. בשלב זה, לחץ טויבי על תפס המחסנית והוציאה מעט ממקומה, ותוך כדי שהוא מנסה שלא ייגרף כדור אל בית הבליעה - דרך את האקדח.

בעומדו סמוך מאוד למאדי, שעדיין שכב במיטתו מכוסה בשמיכה, טויבי הפנה את האקדח ישר לעבר ראשו של מאדי, אמר לו 'תראה', ולחץ על ההדק. כתוצאה מהלחיצה על ההדק, נורה קליע שפגע ישירות בפניו של מאדי, פצע אותו אנושות והביא למותו.

עוד עולה מכתב האישום כי טויבי הבחין במאדי מחרחר למוות, הניח את האקדח על בטנו של חברו ליחידה כדי להרחיק עצמו מהאירוע, וכדי ליצור מצג שווא לפיו מאדי שם קץ לחייו. מיד לאחר מכן, רץ טויבי למועדון בו שהו יתר השוטרים ושאל אותם אם שמעו ירייה ואמר להם כי מאדי ירה בעצמו.

בנוסף, טויבי ביקש נוזל חיטוי מאחת השוטרות והחל לשפשף במרץ את כפות ידיו זו בזו. לאחר מכן ביקש שוב את נוזל החיטוי, ובתגובה לשאלתה של השוטרת האם הוא נגע במאדי, החל לטפוח על גופו ושאל אם השוטרת רואה עליו כתמי דם.

במשך רוב חקירתו שמר טויבי על זכות השתיקה, אך לבסוף הודה במיוחס לו בפני מדובב שהוכנס לתאו. בחקירה עלה נגד טויבי החשד למקרה תקיפה ואיומים של שוטר בפלוגה וכמה מעשי פזיזות ורשלנות בנשק. 

"הי שני מקרים שאפיק דרך את הנשק מולי"

במהלך שירותו במג"ב קיבל טויבי אות הצטיינות, אך חקירת מותו של נעים מאדי חשפה את התנהלותו הבעייתית של טויבי, ובכלל ביחידת מג"ב בתחנת המשטרה בעכו. בשיחה עם כאן חדשות בשבוע שעבר סיפרו שלושה לוחמי מג"ב ששירתו עם מאדי המנוח וטויבי הנאשם על נורמות התנהגות מסוכנות ופסולות שנתקלו בעצימת עין.

א', ששירת עם טויבי במג"ב: "הוא משכיב בן אדם על הרצפה ושם לו איזה מקל מאחורי הגב וקושר לו את הידיים"

"היו שני מקרים שאפיק דרך את הנשק מולי", סיפר ב' ששירת עם טויבי. "אני פרקתי לו את הנשק באופן אישי". עוד מספר ב': "ראיתי שהוא תופס שוטר מהרגליים, הפרצוף שלו היה על הרצפה. כשהשוטר הלך לשירותים, הוא תפס לו את השיער, הרים אותו ודחף לו את הראש לאסלה".

שוטר אחר, א', סיפר על טויבי: "הוא משכיב בן אדם על הרצפה ושם לו איזה מקל מאחורי הגב וקושר לו את הידיים". ד' אומר: "זה הגיע למצב שהוא פצע מישהו בצוואר, עשה לו חתך בצוואר, קרע לו את החולצה, הרים אותו מהתחתון. היה אלים".

"ראיתי את אפיק חונק שוטר שהיה איתו ברכב, ונותן לו מכות לפרצוף", סיפר ב'. "כל הפרצוף שלו היה כחול והוא לא הצליח לנשום. כולם אמרו - 'איך אפיק, הבן אדם הכי בעייתי שתמיד עושה בעיות ושטויות, מעלים אותו לקורס מ"כים ונותנים לו אות הצטיינות?'. היו הרבה מקרים שאיים על שוטרים שיעיף אותם מהיחידה, וגם על אנשי קבע, שאמר להם - 'אל תתעסקו איתי, יש לי את הקומבינה הכי חזקה במג"ב'".