-
צילום: שריה דיאמנט, פלאש 90

נער גבעות קיבל צו שמרחיק אותו מהשטחים - חודש וחצי אחרי שנחתם

הצו, שאוסר על פעיל הימין הקיצוני לשהות בשטחים למשך ארבעה חודשים - נמסר באיחור של חודש וחצי. בשבוע שעבר פורסמו בכאן חדשות הקלטות של אלוף פיקוד מרכז, שהתייחס לצווים כאלה ואמר: "הכח שנתון בידי הוא באזור של סטלין"
כרמל דנגור
10 במרץ 2021
15:20

המשטרה מסרה לנער גבעות צו שמרחיק אותו מהשטחים לתקופה של ארבעה חודשים - באיחור של חודש וחצי. כך דווח היום (רביעי) בכאן חדשות. הצו המנהלי גם אוסר על נער הגבעות ליצור קשר עם 24 פעילי ימין קיצוני נוספים במשך אותם ארבעה חודשים. הצו נחתם ב-18.1.21 ותוקפו עד ה-21.5 - אך הוא נמסר רק בתחילת חודש מארס.

מדובר בפעיל ימין בן 22 שמתגורר באזור בנימין. בהמלצת שב"כ להרחיקו מיהודה ושומרון נכתב כי הוא "הרחיב והידק את קשריו לפעילים אלימים וקיצוניים, וזוהתה הקצה בהתבטאויותיו ובהתנהגותו - אשר הגיעה לשיאה במעורבות בפעילות אלימה". כמקובל בצווים מהסוג הזה, לא פורט מהו המידע המודיעיני המצביע על מעורבתו של הצעיר באירועי אלימות, או על איזה אירועים מדובר.

בשבוע שעבר נחשפו בכאן חדשות הקלטות של אלוף פיקוד מרכז, תמיר ידעי, בהן הוא מדבר על אותם צווי הגבלה מנהליים שמרחיקים פעילי ימין קיצוני מהשטחים, אוסרים עליהם ליצור קשר עם חבריהם, או מטילים עליהם מעצר בית מלא - לתקופה של כמה חודשים או יותר. אלוף פיקוד המרכז הוא זה שחותם על הצווים האלו. בהקלטות שנחשפו בכאן חדשות אמר אלוף פיקוד המרכז: "מקרים כמו אהוביה סנדק, זה כישלון של כולנו.

אני מתוקף תפקידי מפעם לפעם, משבוע לשבוע, חותם על הצווים (צווים מנהליים - צווי הרחקה מהשטחים לפעילי ימין קיצוני). בגדול, אני חותם על תעודת הגמר נכשל של כל המערכת. בסוף, לו היינו מצליחים בתפקידנו, לא היו מגיעים אליי.

הסמכויות והכח שנתון, או שנתנו בידי, הוא באזור של סטאלין. זה לא מדינה נורמלית". עורך דינו של נער הגבעות, מנשה יאדו מארגון חוננו, מסר: "התראת מדף בת חודש וחצי לא יכולה לשמש יסוד להוצאת צו שיגרום לפגיעה כה קשה בצעיר ובזכויותיו. אלוף פיקוד המרכז התבטא בחומרה כלפי הצווים, אמר שהם מתאימים לסטלין, ונוכח אותה התבטאות אנו תקווה כי מהצו הזה תיחסך חתימתו".