t
ארכיון
צילום: פלאש 90

תראו כמה קשה לחשב מראש את הקואליציה

המשחק בימים האלה שייך לקואליציות, ואם מקשיבים היטב לריאיונות של הפוליטיקאים, אפשר לקבל מושג אילו מהן יכולות להתגשם: ימין מלא מלא, בנט עד עבודה, אחים וחרדים - מה ההרכב הסביר ביותר לפי הנתונים? המדד
שמואל רוזנר, המדד
12 במרץ 2021
07:49

גם למי שקצת נמאס מהאזנה לפוליטיקאים, לא קל לברוח מהם. 11 ימים לפני הבחירות, זה הגיוני וטבעי, אם כי חוזר על עצמו. אצל דקלוינסון שמעתי את צחי הנגבי. הוא נשמע מתנשא, לא נעים, כמו כמעט תמיד. עברתי לתחנה המתחרה. אודי סגל וקרן מרציאנו דיברו עם איילת שקד. מרציאנו בדרך כלל מראיינת חדה, אבל הפעם לא הבינה מה שקד אומרת, או שעשתה את עצמה לא מבינה.

נותר שבוע וחצי: אם עוד לא הצטרפתם לתחרות תחזית הבחירות של המדד וכאן חדשות? זה הזמן

שקד הציבה פרמטרים די ברורים למה תעשה ימינה אחרי הבחירות. אפשר להאמין לה, אפשר לפקפק בכנות כוונותיה, אבל מה שאמרה היה, בעיני, בהיר: 1. כן לקואליציה שרובה – אבל לא בהכרח כולה – ימנית. 2. מוטב, אבל לא הכרחי, קואליציה בלי נתניהו. 3. אין קואליציה עם מרצ והערביות.

גוש מתנגדי נתניהו נחלש ורחוק 4 מנדטים מגוש חוסם | לסקר כאן חדשות המלא

מרציאנו התעקשה שהמספרים לא מסתדרים. זה לא נכון. הם מסתדרים, אם יהיה רצון (ולא בטוח שיהיה). הם גם מלמדים מה בכוונת ימינה לעשות: קודם כל לברר אם יש לנתניהו קואליציה. אחר כך לברר אם יש היתכנות גם לקואליציה אלטרנטיבית בדומיננטיות ימנית ובלי נתניהו. אחר כך לברר מה תרוויח ימינה (ובנט בראשה) מכל קואליציה. אחר כך להחליט: האם בלי נתניהו, או עם נתניהו.

כמובן, בדרך יהיו לחצים כבדים. הליכוד ינהל קמפיין שמכוון לבוחרי ימינה, ומנהיגים בציונות הדתית, שילחצו על בנט להתיישר עם המחנה. לחצים יופעלו גם על המפלגות החרדיות, כדי שלא יתנו לבנט אופציה ימנית בלי הליכוד. תוצאות הבחירות יכתיבו חלק ניכר מההחלטות, כך שאין טעם לנחש מראש מה יקרה בסוף. אבל לטעון ששקד לא מדברת בהגיון, שהתוכנית שלה לא יכולה לעבוד, זה לא מדויק.

קואליציות זה מה שמעניין אותנו בשלב המאוחר הזה. ואחד המכשירים לזהות אפשרויות מוגש כאן. מכשיר פשוט, שיש בו את המרכיבים הבאים: לקחנו חמישה סקרים מהשבוע האחרון, ואת מדד הסקרים המשוקלל של המדד, ובדקנו היתכנות של שלוש קואליציות לפי כל אחד מהם. הקואליציות הן אלה:

מלא-מלא: ליכוד, חרדיות, ימינה וציונות דתית. כלומר, קואליציה ששולחת את בנט לתמוך בנתניהו.

זהירות, סקר לפניך | האזינו ל"עוד יום"

ברית האחים: הקואליציה שעליה חולמים כל אנשי ונשות ״רק לא נתניהו״. לא מזמן קראנו לה ״בנט עד מרצ״, אבל נראה שכדאי להפסיק עם זה. שקד אמרה בלי מרצ, ונראה לי שהתכוונה לזה. אז זה יהיה מבנט עד העבודה, כולל תקווה חדשה, כחול לבן, יש עתיד, ישראל ביתנו והעבודה. חסרון בולט אחד: לא בטוח שאפשר לקרוא לזה ״קואליציה עם רוב ימני״, כמו ששקד מבטיחה. ולכן צריך להניח שקואליציה כזאת היא קצת פחות סבירה, אלא אם לנתניהו לא יהיה רוב, והקואליציה הזאת תהיה הדרך הסבירה היחידה למנוע בחירות חמישיות.

אחים וחרדים: זו כנראה קואליציית החלומות של שקד. גם בלי נתניהו, גם דומיננטיות ימנית. ימינה, תקווה חדשה, ש״ס, יהדות התורה – כל אלה מימין. ולאלה יצורפו יש עתיד וכחול לבן (ואם ממש לא תהיה ברירה, אולי גם העבודה, שלא הכנסנו לחישוב).

מה מכל אלה אפשרי? הנה תשובה, מעודכנת לפי הסקרים האחרונים ולפי מדד הסקרים המשוקלל שלנו. שימו לב לכמה דברים.

1. אין אף קואליציה שכל הסקרים מסכימים עליה.
2. לפי הסקרים, 63 זה כרגע המקסימום החזוי לקואליציה (המדד חוזה 64). כלומר, הכל צפוף וקרוב.
3.יש סקרים שלא רואים אף קואליציה.
4. אין סקר שרואה שלוש קואליציות (רק מדד הסקרים המשוקלל מציע כרגע אפשרות כזאת).
5. באופן כללי, הקואליציה עם הסיכוי הכי גדול לפי הסקרים שכאן היא אכן אחים וחרדים. קואליציית שקד.

6. סקר כאן חדשות מיום חמישי בערב מציב אפשרות נוספת: קואליציה של נתניהו בתמיכה מבחוץ של רע״ם. זו אפשרות שקיימת מאוד בדוחק בסקר של ערוץ 13, ולא קיימת בסקר של ערוץ 12. אולי בשבוע הבא נעדכן, ונוסיף ל״מלא-מלא״ גם את ״מלא-רעם״ כדי לשקף את האפשרות הזאת.