-

למרות ההתקהלויות – ירידה בתחלואה לאחר פורים

בעוד שבועיים אחר חנוכה היינו עדים לעלייה משמעותית בתחלואה, פורים דווקא הביא עמו התייצבות • הנתונים החיוביים שלאחר החג, למרות אזהרות משרד הבריאות מעלייה מחודשת
נוב ראובני
12 במרץ 2021
08:26

פסח מגיע בעוד קצת יותר משבועיים - אבל כבר עכשיו אפשר לנסות ולהבין - איך למרות המסיבות בפורים לא נראתה עלייה בתחלואה? והאם זה מצביע על מה שנראה כן בהמשך בעוד הנגיף עדיין פעיל? 

נחזור קודם כל לחודש דצמבר - חנוכה. אז היינו בתחילתו של הגל השלישי והקטלני ביותר שידענו, כשבערב נר שישי של חנוכה מקדם ההדבקה עמד על 1.2, מצב שבו המגיפה מתפשטת. בממוצע שבועי אובחנו בכל יום כמעט 2,000 מאומתים חדשים.

מה קרה מאז? בגרף שלמטה אפשר לראות כיצד בשבועיים שלאחר חנוכה מספר המאומתים היומי טיפס עד ל-4,000 והתחלואה הלכה והתפשטה. גם שיעור הבדיקות החיוביות זינק משלושה אחוזים וחצי בנר השישי של חנוכה לכמעט שישה אחוזים כעבור שבועיים. המספרים הללו הלכו ועלו בחודש ינואר הקטלני שבו נפטרו 1,460 ישראלים שחלו בקורונה. 

נקפוץ מעט קדימה לערב חג פורים לפני שבועיים - מסיבות בחברה החילונית, התקהלויות גם בחברה החרדית, תוך אזהרות של משרד הבריאות מזינוק בתחלואה. למרות זאת, שבועיים לאחר פורים - הנתונים מעודדים. בערב פורים לפני שבועיים היו יותר מ-3,500 מאמומתים חדשים ליום בממוצע שבועי. אתמול כבר אומתו רק 2,802 ישראלים. שלא כמו בחנוכה, במקום זינוק כעבור שבועיים, יש דווקא ירידה. הירידה ניכרת גם בשיעור הבדיקות החיוביות שצנח בשבועיים הללו מחמישה אחוזים וחצי - לפחות משלושה אחוזים. 

אז מה נשתנה? כמה וכמה פרמטרים - ההגבלות שהיו בחנוכה, ובעיקר היעדר ההגבלות - שונות מאלו שהוטלו בפורים. גם אופי החג שונה, אבל השינוי המשמעותי ביותר הוא מיליוני המחסונים שפיתחו, כך נראה, רמת מוגנות גבוהה מפני קורונה. על פניו המגמות חיוביות, במובן החיובי, ועושה רושם שאנחנו מתקדמים אל עבר יציאה בטוחה. אבל למודי ניסיון אנחנו ולאחר שהרווחנו רגע של נחת אחרי השנה הזו, כדאי לשמור על צניעות וזהירות ובעיקר לקוות שהמגמות לא יתהפכו שוב.