t
משי זהב, ארכיון
צילום: דוד כהן, פלאש 90

תחקיר הארץ - עדויות: זוכה פרס ישראל יהודה משי זהב תקף וניצל מינית

שישה בני אדם טוענים בתחקיר הארץ: יו"ר זק"א ביצע עבירות מין במשך שנים. המשטרה פתחה בבדיקת הטענות • משי זהב בתגובה: לדברים אין שחר
עקיבא ווייס ומשה שטיינמץ
11 במרץ 2021
22:46
עודכן ב 11:22

המשטרה פתחה היום (שישי) בבדיקת הטענות שעלו בתחקיר הארץ נגד יו"ר זק"א וזוכה פרס ישראל יהודה משי זהב, לפיהן הוא ניצל לכאורה מינית נשים וקטין. על פי התחקיר של העיתונאים אהרן רבינוביץ ושירה אלק שפורסם אתמול, במשך כמה שנים נהג משי זהב להשתמש בכוחו כדי לנצל את קורבנותיו למטרות מין. בשבוע שעבר הוכרז משי זהב כזוכה בפרס ישראל.

בתחקיר הובאה עדות שלפיה משי זהב נגע באיבר מינו של ילד בן 5 במספר הזדמנויות שנפרסו על פני כשנתיים בבית כנסת בירושלים. לפי עדות נוספת משי זהב תקף מינית נער בן 14 במהלך ביקור במקווה ובהזדמנויות נוספות.

יו"ר העבודה מרב מיכאלי קראה לשר החינוך להשהות את הענקת פרס ישראל למשי זהב עד לסיום חקירת המשטרה בנושא. "אלו עדויות קשות ומזעזעות", כתבה מיכאלי בחשבון בטוויטר שלה. "אני מאמינה לנפגעות ונפגעים שחשפו את הפגיעה באומץ רב". 

בשנת 2003 השיא משי זהב משואה ביום העצמאות בהר הרצל.

משי זהב: "זה חלק מהמחיר שאני משלם על הדרך שבה בחרתי"

תגובת יהודה משי זהב: "קיבלתי את הפנייה מעיתון 'הארץ' לראשונה היום בשעות הצוהריים. הפנייה שהופנתה אליי כללה טענות סתומות ואנונימיות ההולכות עשרות שנים אחורה. אבהיר מיד, כי אין שחר לדברים.

"בקשתי לקבל מידע אלמנטרי ופרטים בסיסיים – נדחתה. בקשתי לקיים פגישה – נדחתה. נדרשתי להגיב לכתבה, המבקשת לבצע בי 'סיכול ממוקד', בתוך שעתיים.

"לגוף הדברים אציין, כי נראה לי שעיתון 'הארץ' נפל קורבן לגורמים בעלי אינטרסים מסחריים וכלכליים הפועלים תקופה ארוכה כדי לגרום לי נזק. לגורמים אלה נוספים חלקים קיצוניים מהעולם החרדי, שדרכי הייחודית בו היא לצנינים בעיניהם. גורמים אלה פצחו נגדי במסע נקם, בין היתר לאחר שילדיי התגייסו לצה"ל, שניים מהם לשירות קרבי; לאחר שכשהדלקתי משואה אמרתי 'לתפארת מדינת ישראל'; ועתה לאחר שנודע על זכייתי בפרס ישראל. לכך יש להוסיף את הביקורת שאני משמיע מעת לעת על חלק מההנהגה הקיצונית במגזר החרדי.

"מאז היוודע דבר זכייתי בפרס ישראל הייתי מוקד לאיומים טלפוניים שונים. לאחר פטירת הוריי טלפנו אליי והביעו שמחה על מותם. ירקו עליי כשעברתי ברחוב. נשלחו אליי הודעות איומים, שאת חלקן העברתי גם לעיתון 'הארץ'. לדאבוני זהו חלק מהמחיר שאני משלם על הדרך שבה בחרתי.

"איני יכול להתייחס מעבר לכך לפנייה כללית נטולת פרטים. אציין רק ביחס לטענה קונקרטית אחת שנטענה, בניגוד לטענות סתומות אחרות, הנוגעת לפנימייה בירושלים, כי נוהלה בעניין בדיקה משטרתית שנגעה בעיקרה לאחי, ולאחר בחינה נמצא שאין ממש בדברים. פרסום הכתבה הוא ניסיון 'לחסל חשבון' עמי, ולצערי גם לחסל אותי.

"איני יודע איך אוכל לשקם את שמי הטוב לאור הנזק הבלתי הפיך שנגרם לי. ככל שכוחותיי יעמדו לי, אמשיך לשרת את עם ישראל ואת מדינת ישראל כפי שעשיתי כל חיי".