-
צילום: דוד כהן, פלאש 90

"התרגלנו לשמוע שהרפואה פה פחות טובה": מצוקת הרופאים המרדימים בפריפריה

בזמן שמערכת הבריאות סובלת ממחסור גדול של תקציבים וכוח אדם, בבתי החולים בפריפריה זה מורגש אפילו יותר. כמה יוזמות חדשות נועדו להביא רופאים מרדימים טובים מהארץ ומחו"ל לבתי החולים בצפון ובדרום
איתי דודי | משחקי הכיס
12 במרץ 2021
23:40

כבר שנים קיים מחסור ברופאים מרדימים בבתי החולים, וכשמדברים על בתי החולים בפריפריה - הבעיה קשה עוד יותר. זה לא המקצוע הזוהר ביותר בתחום הרפואה, אבל כל רופא יודע שבלי מרדים טוב הכול מסובך יותר. לדברי חיים שולמן, סמנכ"ל הרשות לפיתוח הגליל, יש מצוקה של רופאים מרדימים בפריפריה וכמעט בכל בתי החולים של הגליל. עם זאת, הוא אומר, זו לא המצוקה היחידה, ויש בעיה בתחומים רפואיים רבים.

"לא מגיע לאזרח בצפון אותה רפואה כמו לאזרח במרכז? אנחנו צריכים להיענש על זה שבאנו לפה?", אומרת ד"ר דפנה וילנר, מנהלת מערך ההרדמה במרכז הרפואי לגליל, את הקושי בבתי החולים בצפון ובפריפריה בכלל.

רופאים מעדיפים לעבוד במרכז, היכן שנמצאים בתי החולים הגדולים יותר והתקציבים גדולים יותר. הקושי למשוך רופאים טובים לפריפריה קשור בין היתר לתקציבי המחקר שמגיעים לבתי החולים הגדולים, ולהיצע העבודה הגדול יותר שבמרכז.

"רוב החברים שלי שלמדו איתי בטכניון או בכלל בוגרי רפואה בארץ, מעדיפים לרוב ללכת לבתי חולים במרכז ובירושלים", אומר ד"ר ספי גבאי, סטאז'ר מרדים במרכז הרפואי לגליל בנהריה שמסיים החודש את לימודי הרפואה שלו ואת ההסמכה. "במרכז נמצאים התקציבים, תחום המחקר מפותח, נפח העבודה גדול ויש אפשרות לקליניקה פרטית עבור מי שכבר חושב על העתיד", מסביר ד"ר גבאי. לדבריו, "עם כל זה, אני איש הצפון. אני בחרתי להיות פה בנהריה. נולדתי פה וזה בית החולים שאני רוצה להיות בו".

כדי למשוך רופאים טובים לצפון, הרשות לפיתוח הגליל בנתה כמה תוכניות. אחת מהן, מתקיימת במימון המשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל ומפעל הפיס, ובשיתוף הסוכנות היהודית והיא נקראת "בוחרים גליל". "נבחרנו קבוצה של סטאז'רים שלמדו בבתי הספר לרפואה בארץ ועושים סטאז' בצפון", מספר גבאי, שמשתתף בתוכנית. "מטרת התוכנית הייתה שהסטאז'רים יבחרו בצפון את העתיד המקצועי שלהם ויישארו כאן להתמחות". סמנכ"ל הרשות לפיתוח הגליל, חיים שולמן, אומר כי הרשות מציעה כספים וקרנות למחקרים כדי שרופאים יגיעו לגליל ותהיה להם גם אפשרות לחקור ולהתקדם.

תוכנית נוספת של הרשות לפיתוח הגליל היא התוכנית "רופאים עולים", שעורכת ברחבי העולם כנסים לגיוס רופאים מומחים ומסייעת לרופאים למצוא תקנים בתוך בתי החולים בארץ. הרופאים עושים עלייה ומשתלבים ישירות בתוך בתי החולים בגליל.

אחרי שנים רבות בארצות הברית, ארזה ד"ר דבורה פוטרמן עזבה את משפחתה, חזרה לארץ ובחרה לגור בצפון. היא הצטרפה לתוכנית "רופאים עולים" אחרי ששמעה עליה והרגישה "תחושה של חיבוק". לדבריה, "למישהו אכפת שנבוא. אני חושבת שבמרכז יש פחות צורך באנשי מקצוע, אז כשמישהו מכאן מחבק אותך - זה עוזר לך להגיע".